Skóra po depilacji powinna być miękka i idealnie gładka. Niestety często na skórze pojawiają się czarne lub czerwone kropki, swędzenie, a nawet ropne krostki, które psują cały efekt starannej depilacji. Na te uciążliwe niedogodności narażone są szczególnie osoby o wrażliwej skórze, jednak przez niewłaściwe golenie podrażnienia mogą dotknąć każdej kobiety. Jak im zapobiegać? Czy możliwa jest depilacja bez krostek?

Czemu wyskakują krostki po depilacji?

Po goleniu często na skórze pojawiają się czerwone krostki i irytujące swędzenie. Są to podrażnienia, które powoduje sam zabieg golenia lub depilacji. Są dwie główne przyczyny powstawania takich krostek – wrastające włosy oraz nieumyta skóra.

depilacja

Na zdjęciu: Depilator Panasonic Wet/Dry ES-EL3A-N503, dostępny w sklepie online maxelektro.pl (dostępność na 10.01.2022)

Krostki po depilacji – wrastające włosy

Należy pamiętać, że podczas golenia ostrze często obciera skórę, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych. Natomiast niedokładnie usunięte cebulki włosów powodują wrastanie włosów. Gdy nowy włosek lub pozostałości starego nie trafiają na powierzchnię, ponieważ zostają zablokowane przy ujściu pochewki włosa, włosy wrastają w skórę i podrażniają mieszek włosowy. Wrastające włosy mogą prowadzić do powstania zapalenia podskórnego i pojawienia się wysięku. Ropne krosty po depilacji są nie tylko nieestetyczne, ale również powodują ból. O tym, jak się ich pozbyć, przeczytacie w dalszej części artykułu.

depilator

Na zdjęciu: Depilator IPL Braun PL5115, dostępny w sklepie online maxelektro.pl (dostępność na 10.01.2022)

Krostki po depilacji – nieprawidłowa higiena skóry

Czerwone lub czarne krostki, które pojawiają się po goleniu to nic innego jak otwarte pory skórne, które zostały zatkane brudem. W medycynie tę dolegliwość określa się mianem keratosis pilaris, natomiast potocznie używa się określenia „truskawkowe nogi”. Dlaczego pojawiają się takie krostki po goleniu? Powodem może być niedokładnie umyta skóra. Wówczas, jeśli dojdzie nawet do niewielkiego uszkodzenia naskórka, bakterie mogą przedostać się do jego wnętrza i doprowadzić do infekcji. Przed każdym użyciem depilatora, golarki czy maszynki do golenia należy dokładnie umyć skórę. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawilżenie, gdyż przesuszony naskórek jest znaczniej bardziej narażony na infekcje i podrażnienia.

depilacja

Na zdjęciu: Depilator Silk-epil Braun MBSE9 WHT na sucho i  na mokro, dostępny w sklepie online maxelektro.pl (dostępność na 10.01.2022)

Jak się pozbyć krostek po depilacji depilatorem?

Jeśli na naszej skórze po depilacji pojawią się krostki, musimy działać szybko i zdecydowanie. Jest to szczególnie ważne, jeśli ropne krostki pojawiły się w okolicach bikini, czyli tych częściach ciała, które są cały czas zakryte ubraniem, a przez to często ulegają otarciom. Ciągłe podrażnianie i otarcia tylko wzmagają nieprzyjemne objawy i zwiększają stan zapalny.

Krostki od golenia miejsc intymnych przede wszystkim należy odkazić, a następnie przebić sterylną igłą. Później należy podnieść włos, aby mógł rosnąć w prawidłowym kierunku. Na krostki można nałożyć krem lub maść ze środkiem antybakteryjnym. Można również stosować kosmetyki, które działają nawilżająco-dezynfekująco, ale nie mają w swoim składzie alkoholu.

depilator

Na zdjęciu: Depilator Braun SE 3270L, dostępny w sklepie online maxelektro.pl (dostępność na 10.01.2022)

Aby pozbyć się krostek po depilacji, możemy również wykorzystać domowe sposoby, np. peeling z płatków owsianych połączonych z miodem i oliwą czy zimne kompresy. Są to skuteczne metody, które przyspieszą proces gojenia i pomogą zmniejszyć odczuwany dyskomfort.

Czasami może się jednak zdarzyć, że wymieniony metody nie dadzą rady zmniejszyć stanu zapalnego. Wówczas konieczne będzie zastosowanie antybiotyku, dlatego należy udać się do dermatologa, który wprowadzi odpowiednie leczenie.

Depilacja bez krostek – zapobieganie

Depilacja bez krost, wrastających włosów i podrażnień jest jak najbardziej możliwa. Należy jednak zastosować się do kilku wskazówek, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów. 

depilacja krostki

Na zdjęciu: Depilator Philips Satinelle Essential BRE255/00, dostępny w sklepie online maxelektro.pl (dostępność na 10.01.2022)

Przygotowanie skóry do depilacji

Jak depilować okolice bikini i nóg bez podrażnień? Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować skórę do zabiegu. Należy dokładnie umyć ciało, aby pozbyć się brudu i martwego naskórka. Ciepła woda dodatkowo rozmiękczy skórę i włosy, dzięki czemu będzie można je łatwiej usunąć.

Ostra maszynka do golenia

Powinniśmy się upewnić, że do golenia używamy maszynki z ostrymi ostrzami, ponieważ stępiałe i zardzewiałe ostrza mogą doprowadzić do niemiłych konsekwencji. Jeśli korzystamy z maszynki jednorazowej, powinniśmy wyrzucić ją do kosza po każdym zabiegu. Natomiast w przypadku maszynki wielokrotnego użytku, pamiętajmy, aby regularnie wymieniać głowicę z ostrzami – powinna ona wystarczyć na ok. 5-10 zabiegów. Golenie miejsc intymnych na zero za pomocą maszynki należy rozpocząć od kilku pociągnięć zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, a później można już wykonywać ruchy pod włos.

depilacja krostki

Na zdjęciu: Depilator Remington IPL3500, dostępny w sklepie online maxelektro.pl (dostępność na 10.01.2022)

Tylko golenie na mokro

Jeśli interesuje nas depilacja bez krostek, powinniśmy pamiętać, żeby nie golić nóg i innych partii ciała na sucho lub pod samą wodą. Zawsze powinniśmy używać pianki, żelu lub balsamu do golenia, który zapewni odpowiedni poślizg, a dodatkowo nawilży skórę.

Pielęgnacja  skóry po zabiegu

Aby nie doprowadzić do pojawienia się nieestetycznych krostek i wrastających włosów, dbać o skórę również po zabiegu. Do najważniejszych zadań należy nawilżanie skóry i łagodzenie podrażnień, np. za pomocą olejku lub balsamu nawilżającego.

depilacja podrażnienie

Na zdjęciu: Depilator IPL Concept IL3020, dostępny w sklepie online maxelektro.pl (dostępność na 10.01.2022)

Jak się depilować bez podrażnień?

Jeśli chcemy uniknąć podrażnień i krostek po goleniu czy depilacji, powinniśmy sięgnąć po najskuteczniejsze metody usuwania owłosienia. Bez wątpienia najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na pozbycie się niechcianych włosków z różnych partii ciała jest użycie depilatora laserowego. Laser głęboko wnika w skórę, uszkadzając macierz włosa, która jest odpowiedzialna za jego wzrost. Dzięki temu nie wyrastają nowe włosy. Laserowe usuwanie owłosienia można przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym. Natomiast do domowego użytku przeznaczone są depilatory IPL, których działanie również opiera się na emitowaniu wiązki światła, która uszkadza mieszki włosowe. Tego typu depilatory działają jednak na większy obszar skóry, co sprawia, że depilacja nie jest aż tak dokładna i skuteczna, jak w przypadku depilatorów laserowych. Niemniej jednak efekt gładkiej skóry utrzymuje się nawet przez rok.

depilator bikini

Na zdjęciu: Depilator IPL Braun PL5223, dostępny w sklepie online maxelektro.pl (dostępność na 10.01.2022)

W przypadku, gdy nie korzystamy z depilacji laserem albo depilatorów IPL, tylko korzystamy z maszynki do golenia, powinniśmy wybrać dobrej jakości sprzęt. Ostrza powinny być właściwie naostrzone i posiadać zabezpieczenia przed zacinaniem. Podczas zabiegu należy korzystać z dedykowanych nakładek oraz kosmetyków, czyli żeli i pianek do golenia.

W sklepach dostępne są również kosmetyki, które umożliwiają depilację bez krostek i podrażnień, np. krem do depilacji bikini czy pasta cukrowa, dzięki której pozbędziemy się włosów na około 2-3 tygodnie.

depilacja

*Wpis sponsorowany

Podziel się