Macierzyństwo to małe stópki, uśmiechy od rana. To pobudki w nocy i objawy niewyspania. To nieraz chwile wątpliwości, ale też cała gama uczuć od złości do nieporównywalnej z niczym miłości. 

Jednym słowem- WARTO. Warto związać  się z kimś tak do końca świata i jeden dzień dłużej.
Jeśli się już zdecydowałaś na ten krok to wiedz, że jest kilka rzeczy, na które musisz być przygotowana. Niektóre mogą Cię zaskoczyć, inne nieco przytłoczyć. Jednak moim zadaniem dzisiaj jest Cię uświadomić- bez ściemy i owijania w bawełnę.  Zatem zaczynamy:

1. Dziecko jest na CAŁE życie

A czasem by chciało się powiedzieć- dobrze córeczko, fajnie, że jesteś ale mama musi się wyspać. Wystarczą jej tylko dwa dni, zatem ja się kładę, a Ty…Hmm grzecznie poczekaj.

A może by tak całonocna impreza? Czy podróż dookoła świata? No pewnie! Już lecę! Tylko chwila- spakuję moją dwójkę do plecaka 😉

Dobra wiadomość jest taka, że dzieci w końcu dorosną i staną się bardziej samodzielne. Z czasem możesz się wybrać ze swoim dzieckiem na imprezę, czy w podróż w nieznane. To będzie dobry znak, gdy Twoje dorosłe dziecko również tego będzie chciało.

2. Porządek to tylko stan przejściowy

Wszystko lśni. Podłoga się nie klei, a szyby nie są umazane od dziecięcych paluszków. Znasz to? Ja pamiętam już jak przez mgłę 😉

3. Sen to towar deficytowy

Co ja Ci będę ściemniać. Zaprzyjaźnij się lepiej z dużym kubkiem do kawy, bo przez pierwsze 3 lata raczej się nie wyśpisz.

Polecam kubek taki, jak ten:

Za ciężko? To może jednak kawa dożylnie? 😉

Ale nie tylko duże ilości kawy pójdą w ruch. Co jeszcze?

4. Tony chusteczek zostaną zużyte

Dziecko zrobi z Ciebie beksę. Przynajmniej ze mnie zrobiło. A drugie dziecko ten stan tylko pogłębiło. Bo jak tu się nie wzruszyć, gdy w jednej chwili L&L kłócą się o byle pierdołę, a w drugiej chwili tulą, jakby nie widziały się z tydzień?

Jak tu nie uronić łzę, gdy słyszy się „kocham Cię” z maleńkiej buźki, której wielkie oczy wpatrzone są w Ciebie jak w obraz, a małe rączki trzymają Twoją wielką dłoń? I choć słyszysz to setki razy na dzień, to za każdym razem wzrusza tak samo.

Albo, gdy usłyszysz „Mamo! Ja siama!”, a przed Twoimi oczami roztacza się wizja samodzielności Twojego dziecka. A przecież dopiero co się urodziło. Oczami wyobraźni widzisz już je na studiach i siebie zalaną łzami, bo „nie wiadomo kiedy to zleciało”.

5. Jesteś odpowiedzialna już nie tylko za siebie

 I to jest chyba najważniejsze. Możesz zadbać o to, by dziecko urodziło się zdrowe. Planując ciążę warto mieć świadomość jak ważny  jest kwas foliowy w ciąży. Dobowe zapotrzebowanie na kwas foliowy u osoby dorosłej wzrasta w okresie ciąży.
Kwas foliowy występuje zarówno w pokarmach pochodzenia zwierzęcego: w wątrobie, nerkach, jak i roślinnego: w drożdżach, orzechach i warzywach liściastych, soi, otrębach pszennych. W ciąży konieczna jest zwiększona dawka kwasu foliowego, gdyż jego niedobór może przyczynić się do uszkodzenia tzw. cewy nerwowej u płodu.
Ponadto kwas foliowy ma korzystny wpływ na masę i rozwój noworodków. Bierze udział w zachowaniu kodu genetycznego, w przekazywaniu cech dziedzicznych komórek, reguluje ich podział.Usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego.
Mało tego- wcześniejsze przyjmowanie antykoncepcji może zmniejszyć wchłanialność kwasu foliowego. Dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem, gdy tylko podejmiesz decyzję o powiększeniu rodziny.
Jedno jest pewne:
Gdyby macierzyństwo miało być sielanką, to nie zaczynałoby się porodem 😉
Nic jednak nie dostarcza tylu skrajnych emocji i nie uczy życia, niż opieka nad małą istotą, za którą jesteś w pełni odpowiedzialna.
Także Mamuśki dbajcie o siebie !

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • polajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ) ????
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco) ????
  • dołączysz do nas na Instagramie 
Podziel się