Dialog małżeński to spotkanie z małżonkiem, chwila w której możemy skupić się na sobie bez żadnych rozpraszaczy. Warto zarezerwować sobie czas na dialog małżeński.

I choć wydaje nam się , że wciąż ze sobą rozmawiamy, więc po co jeszcze przeznaczać na to „specjalny czas” to jednak codzienność potrafi być zdominowana przez bieżące sprawy i troski. Często jedynie wymieniamy się informacjami, mówimy o rzeczach, które są do zrobienia. Dialog małżeński ma sięgnąć głębiej. Dzisiaj o nim kilka słów. 

DIALOG MAŁŻEŃSKI- CO TO JEST?

Dialog małżeński to szczególny czas, w którym małżonkowie zasiadają do rozmowy. Rozmowy na temat swojej relacji, trosk. To moment, gdy mogą sobie wyjaśnić trudne sytuacje, ale również podziękować za troskę i zaangażowanie. To też dobry czas, by zaplanować najbliższe dni, wypracować pewne decyzje. To sami małżonkowie decydują o jaki temat rozmowy poruszą i co pozostało do obgadania. Może się zdarzyć, iż na początku nawet wspólne milczenie i patrzenie sobie w oczy będzie owocne. Bo jak często zdarzają się nam takie chwile w ciągu dnia? 

PO CO NAM DIALOG MAŁŻEŃSKI?

Przecież nie jest tak, że ze sobą nie rozmawiamy! Po co jeszcze przeznaczać na to  jakiś „specjalny czas”? Wystarczy wymienić dwa zdania oglądając telewizję, przekazując sobie dzieci, albo nawet przy kolacji. Pewnie wielu z nas tak myśli- non stop rozmawiamy- ustalamy wydatki, co kupić na obiad, jakie zajęcia mają dzieci i kiedy je odebrać. 

Możemy dać się zwieść takiej iluzji. Czy nie jest tak, że gdybyśmy się zapytali co nasz małżonek czuje w danym momencie to nawet nie znalibyśmy odpowiedzi? Owszem- dużo rozmawiamy, ale bardziej dlatego, by ustalić plan działania. Nie skupiamy się na tej drugiej osobie, bo pośpiech, praca, dzieci i inne obowiązki. Z czasem możemy mieć wrażenie, że żyjemy jak lokatorzy. Tolerujący się, będący uprzejmi względem siebie, ale jednak lokatorzy. 

Dlatego tak istotny jest REGULARNY dialog małżeński. Skupienie się na współmałżonku. Pokazanie, że jest on dla nas ważny. Każdy w końcu chce się czuć doceniony, a takie chwile mogą nam w tym pomóc. 

DIALOG MAŁŻEŃSKI- JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ?

Dialog małżeński to jedno ze zobowiązań jakie realizują małżonkowie należący do wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Kiedy wstąpiliśmy do wspólnoty to pierwszy raz usłyszałam o tej praktyce. Wydawało mi się przecież oczywiste to jak ważne jest, by rozmawiać z mężem. I byłam przekonana, że realizujemy dialog małżeński w naszym życiu. Dopóki nie zapoznałam się z tym, jak on powinien wyglądać. 

Zasady dialogu małżeńskiego są proste, ale wbrew pozorom nie jest tak łatwo je zrealizować, gdyż wymaga to trochę wysiłku od pary. Wysiłek ten jednak z pewnością się opłaca. Poniżej zasady w skrócie o tym jaki dialog małżeński powinien być:

  • Regularny– najlepiej przeprowadzany raz w miesiącu. Dobrze jest wyznaczyć sobie konkretną datę- może to być rocznica ślubu (tak jest w naszym przypadku, mamy dialog małżeński 21-go każdego miesiąca). 
  • Szczególny czas– niech to będzie moment, który różni się od codzienności. Bez komórek obok, czy dzieci. To ma być Wasz czas. Usiądźcie naprzeciwko siebie, zadbajcie o porządek wokół, by nic Was nie rozpraszało. 
  • Cel dialogu– mamy się wyciszyć, spojrzeć na swoje małżeństwo z innej perspektywy. Intencją dialogu jest budowanie silniejszej więzi małżeńskiej.
  • Przebieg dialogu– dialog powinien obywać się w atmosferze zrozumienia, spokoju i akceptacji. Do dialogu należy zasiąść z zamiarem wysłuchania współmałżonka. Najpierw słuchać, potem mówić. 

DIALOG MAŁŻEŃSKI- CO MOŻE OKAZAĆ SIĘ POMOCNE?

Jeśli nigdy wcześniej nie praktykowaliśmy dialogu małżeńskiego to jasne, że możemy mieć z taką formą komunikacji problem. Na szczęście są sposoby na to, by ułatwić wzajemny dialog małżeński. 

Jest choćby gra, która bardzo może ułatwić małżeńska komunikację. Nazywa się „Gra wstępna”. 

dialog małżeński

Gra pozwala się otworzyć, poznać lepiej swoje uczucia. Są wyzwania do zrealizowania oraz pytania pomocnicze. Wystarczy wspólny wieczór i dzięki grze możemy zbliżyć się bardziej jako małżeństwo. 

A teraz NIESPODZIANKA dla Was: 

Na hasło MAMINESKARBY

otrzymacie 10% rabatu na wszystkie produkty na stronie:

https://akcjarelacja.pl/

Mam nadzieję, że ten wpis zachęci Was do praktykowania comiesięcznego dialogu małżeńskiego. Powodzenia 🙂

 


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ) 
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco) ????
  • dołączysz do nas na Instagramie 

 

 

Podziel się