Mamy wiosnę, czyli przyroda budzi się do życia. Kwiaty kwitną, trwa się zieleni, przychodzą cieplejsze dni. Jednak nie wszyscy mogą się cieszyć w pełni z tego faktu. Dla alergików ten czas bywa najbardziej uciążliwy. Jak sobie radzić z objawami alergii? Dzisiaj podaję sprawdzone sposoby. 

Ale od początku.

CZYM JEST ALERGIA? 

Alergia (inaczej: uczulenie) to nieprawidłowa reakcja organizmu na zazwyczaj niegroźny czynnik. Układ odpornościowy traktuje dane substancje jako „wroga”, co wywołuje reakcje mającą na celu neutralizację i wydalenie z organizmu. 

To reakcja nadwrażliwości, której początek bierze się w mechanizmach immunologicznych. 

JAKIE SĄ OBJAWY ALERGII?

Najczęstszymi objawami alergicznymi są zapalenie spojówek, nieżyt nosa, wysypka, duszności, pieczenie i swędzenie. 

KIEDY WYSTĘPUJE?

Alergia może wywoływać objawy sezonowe lub całoroczne. Wszystko zależy od rodzaju alergenu. Do najbardziej rozpowszechnionych alergenów całorocznych należą roztocza kurzu domowego. To istotny alergen przyczyniający się do astmy dziecięcej. 

Roztocza głównie bytują w naszych sypialniach- materacach, pościeli, nawet w pluszowych zabawkach, dywanach, firankach, czy tapicerowanych meblach. Ich optymalne warunki rozwojowe to temperatura w granicach 21-28oC i wilgotność 60-80%

Z kolei do alergenów sezonowych zaliczamy głównie pyłki drzew, traw i bylicy. Luty i marzec to czas pylenia leszczyny i olchy w Polsce. Natomiast od połowy kwietnia do początku maja- brzozy. Końcówka maja, aż do ostatnich dni lipca- ten okres należy do traw. Na koniec pylenie bylicy odbywa się od połowy lipca do połowy września.

alergia jak sobie z nią radzić

JAK SOBIE RADZIĆ Z ALERGIĄ?

Choć alergia w większości przypadków nie zagraża bezpośrednio życiu człowieka, to jednak potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Jej objawy mogą być na tyle uciążliwe, że zdecydowanie obniżają jakość życia. Doskonale wiem o czym mówię, bo cierpię na sezonowe zapalenie spojówek. 

Czym się to objawia? Symptomy oczne zaczynają się najczęściej z początkiem sezonu pylenia roślin uczulających (traw, drzew) w postaci łzawienia i zaczerwienienia oczu. Do tego dochodzą objawy ogólne: zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia snu.

Nie jestem jedyną osobą, która cierpi z powodu alergii. Z roku na rok takich osób przybywa, dlatego też myślę, że warto zapoznać się ze sposobami, które wspomagają radzenie sobie z jej objawami:

1. WIZYTA U LEKARZA

Jeśli podejrzewasz, że Twój organizm reaguje alergicznie to najlepiej od razu wybrać się do lekarza. Na wizycie lekarz zdobywa informacje na temat dotychczasowych objawów w kontakcie z podejrzanym alergenem, częstotliwości i dolegliwości objawów, ewentualnych innych chorób towarzyszących oraz występowania chorób alergicznych wśród rodziny.

Może także zlecić testy skórne. Przeprowadza się je poprzez nałożenie na skórę badanego roztworu z zawartością alergenu. Innym sposobem pozwalającym na wykrycie alergii jest badanie krwi chorego w celu wykrycia wysokości stężenia IgE. Wynik przekraczający normy stanowi podejrzenie istnienia alergii.

Jeśli chodzi o wykrywanie alergii pokarmowych – zwłaszcza u dzieci to zazwyczaj następuje w drodze diety eliminacyjnej. Z codziennego menu usuwa się odpowiednio kolejne produkty i obserwuje efekty. Brak reakcji alergicznej po usunięciu z diety danego pokarmu, świadczy o alergicznym wpływie tego pokarmu na chorego.

Dlaczego jeszcze tak ważna jest wizyta u lekarza? Wywiad lekarski może też wykluczyć nasze przypuszczenia dotyczące uczulenia. 

2. ŚLEDZENIE KOMUNIKATÓW DOTYCZĄCYCH PYLEŃ W SWOIM REGIONIE

Gdy już wiesz, że Twój organizm reaguje alergicznie to zapoznaj się dokładnie z kalendarzem pyleń. Najlepiej unikać dłuższego przebywania na powietrzu, w czasie gdy ilość niesprzyjających Tobie alergenów jest zwiększona. Lepiej też wybierać się na spacer, zaraz po tym jak spadnie deszcz, bo wtedy powietrze jest czystsze. Warto wiedzieć, iż stężenie pyłków jest najwyższe rano na terenach wiejskich, z kolei wieczorem w miastach.

3. UNIKANIE KONTAKTU Z ALERGENEM

Najlepszym rozwiązaniem, choć nie zawsze możliwym do wykonania jest w przypadku alergika- unikanie kontaktu z alergenem. 

Jeśli mamy do czynienia z uczuleniem na pyłki, to tak jak było wspomniane w poprzednim punkcie- warto śledzić komunikaty dotyczące pyleń, unikać nadmiernej ekspozycji na alergeny o tyle, o ile to możliwe. Istotne jest również to, by zadbać o jakość powietrza w domu. Konieczny może okazać się zakup odpowiedniego filtra, który oczyszcza powietrze nie tylko z zanieczyszczeń, ale także z pyłków i niepożądanych alergenów. 

Kiedy jednak alergia dotyczy alergenów całorocznych, takich jak choćby roztocza kurzu domowego to unikanie alergenów staje się problematyczne. Możemy natomiast starać się ograniczać obecność roztoczy w naszym otoczeniu. Dobrym sposobem jest utrzymywanie temperatury powietrza poniżej 22 oC, częste wietrzenie sypialni oraz pranie pościeli, unikanie zbierania się kurzu, a do jego usuwania stosowanie wilgotnych ściereczek. 

4. REAGOWANIE JUŻ NA PIERWSZE OBJAWY

Nie możemy zapominać o działaniu, gdy tylko pojawią się objawy. W moim przypadku bardzo ważne jest stosowanie kropli do oczu przeznaczonych dla alergików. Kiedy tylko moje oczy reagują pieczeniem, łzawieniem, czy świądem to sięgam po krople do oczu, które w swoim składzie mają Ectoin®- naturalną cząsteczkę, która tworzy tarczę ochronną na oku, zmniejsza stan zapalny i stabilizuje błonę komórkową.

Co jeszcze? Warto sprawdzić, czy dane krople w swoim składzie mają  kwas hialuronowy. Dlaczego? Bo poprawia on komfort oka dzięki silnym właściwościom nawilżającym. Obie substancje znajdziesz w kroplach dla alergików takich, jak np. Ektin.

Ektin to wyrób medyczny bez konserwantów, który może być stosowany u osób noszących soczewki kontaktowe oraz u dzieci. Nadaje się też dla wrażliwych oczu. 

ektin krople do oczu

5. CZĘSTO ZMIENIAJ UBRANIA I BIERZ PRYSZNIC

Wbrew pozorom to bardzo ważny punkt. Dlaczego? Ponieważ alergeny osadzają się na powierzchniach i materiałach. Poprzez częstsze dbanie o higienę można je zmyć z ciała. Z kolei regularna zmiana ubrań pozwoli na uniknięcie ponownego kontaktu z zanieczyszczoną tkaniną. Możemy dzięki temu w znacznym stopniu zmniejszyć uciążliwość związaną z objawami alergii. 

Przede wszystkim – nie poddawaj się. Możesz polepszyć swój komfort życia poprzez stosowanie się do powyższych rad. Sama jestem tego żywym przykładem.

 

 


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • polajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ) ????
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco) ????
  • dołączysz do nas na Instagramie  lub YouTube

 


 

Podziel się