Mama. Jedno słowo, a jak wiele znaczy. Chyba najtrafniejszy opis to taki:

„Zdolna do poświęceń dla swoich dzieci. Zaspokajająca ich potrzeby. Przeważnie siebie stawia na samym końcu.

Prawda? Ile z nas cierpi na chroniczny brak czasu? I to akurat tego czasu, który mogłybyśmy sobie poświęcić? Podejrzewam, że większość.

Ja wszystko rozumiem. Też przeważnie nie mam z kim zostawić dzieci w ciągu dnia. Też bywam zmęczona, wiecznie niewyspana, jednak… Nie chcę za parę lat spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie, że zaniedbałam siebie. Swój samorozwój. Nie zrobiłam nic ponad wychowanie dzieci.

Nie zrozum mnie źle. Wychowanie to nie bułka z masłem. To praca, która nierówna się z żadną inną. Dzięki niej nabywamy wiele nowych umiejętności. Jednak… Ile z nich możemy wpisać do naszego CV? Czy przypadkiem nie zostaniemy potem na lodzie?

Dzieci odchowane. Nasze życie złożone im w ofierze. A potem ból, bo się od nas odwracają. Już nas tak nie potrzebują. Nie możemy się poświęcać dla dzieci i nie myśleć przy tym o sobie. Życie nam przeminie, zestarzejemy się i będziemy mieć pretensje do całego świata.

Nie piszę tego, by Cię zdołować. Piszę to, bo chcę, byś w końcu ruszyła cztery litery. Dosłownie. Nie będę Ci gderać, że brak czasu to tylko wymówki, a niemożliwość pozostawienia dziecka pod inną opieką to bujda. Wiem, że tak może być. Dlatego dzisiaj o tym, co możesz zrobić dla siebie. Nie ruszając się z domu!

1.KURS JĘZYKOWY ONLINE

Jak wiadomo znajomość języków jest w cenie. Nawet jeśli w szkole uczyłaś się języków obcych to jednak język na co dzień nieużywany powoli zanika w naszej pamięci. Dlatego tak ważne jest, by pielęgnować znajomość języków obcych, a w szczególności angielskiego.

Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie trzeba wychodzić z domu, by uczestniczyć w kursie językowym. Wystarczy zapisać się na kurs online ESKK.

kurs ESKK

kurs ESKK

Jestem obecnie na angielskim dla średnio zaawansowanych.

kurs ESKK

Platforma jest bardzo przyjazna dla użytkownika. Każda lekcja składa się z przykładów, tłumaczeń, są też miejsca, gdzie sami musimy rozwiązać zadania.

kurs  ESKK

Ważne jest też to, że na każdym etapie możesz monitorować swój postęp. Są testy podsumowujące, wykresy pokazujące jak wiele już materiału zostało opanowane.

Istotne są również dodatki do kursu- choćby gra w Memo, krzyżówki, audiobooki, czy biblioteczka.

Forma audiobooka jest o tyle wygodna, że możemy osłuchać się z językiem, dzięki temu lepiej go przyswajamy i z czasem wchodzi nam w krew. Sama po sobie widzę jak wiele można osiągnąć, gdy się poświęci choćby 30 minut dziennie na tego typu naukę. 

kurs ESKK

Dla mnie ważnym aspektem kursu były konwersacje z lektorem- odbywają się one przez Skype, albo telefon w wybranym przez ucznia momencie.

kurs ESKK

Ponadto istnieje możliwość zdania egzaminu i otrzymania Międzynarodowego Certyfikatu TELC.

Przyznam się, że oceniałam moją znajomość angielskiego na dobrą, ale kurs pozwolił mi uzmysłowić, że wiele z tego co się kiedyś nauczyłam- zapomniałam.

Dlatego tak ważne jest, by dbać o to, by nasz umysł miał kontakt z językiem. Dzięki temu choćby po urlopie wychowawczym, będziemy mieć szansę pokazać swoje umiejętności w pracy.

A jeśli chcesz się sama przekonać to mam dla Ciebie dobrą wiadomość!

Skorzystaj z darmowych kursów online, wystarczy wypełnić formularz na TEJ stronie.

2. KURS FOTOGRAFICZNY

Kiedyś wspominałam, że u mnie tak się zaczęła przygoda z fotografią. A dzisiaj mam założoną firmę i moją pracą jest blog oraz fotografia.

Wystarczy jeden impuls- w moim przypadku to były narodziny dzieci. Dzieci mobilizują do robienia zdjęć. Zostajesz matką i od razu rodzi się w Tobie poczucie, że musisz uwiecznić pierwszy uśmiech, pierwszy ząbek, pierwszy kroczek itd.

Ja tak robiłam, ale średnio byłam zadowolona z efektów. Stwierdziłam, że to wina aparatu. Zainwestowałam w lustrzankę, robiłam zdjęcia z funkcją”automat” i wciąż zdjęcia nie były tak piękne, jak tworzą niektórzy.

W końcu zrozumiałam że…

Dobry aparat to nie wszystko!

Obecnie jest cała masa kursów fotograficznych, które odbywają się przez Insternet. Ja skończyłam kurs Foto Oko i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie, że kończyłam go mając dwójkę małych dzieci w domu. Wystarczyły chęci i codzienna godzina przy komputerze, kiedy dzieci poszły już spać.

Omawianie prac odbywało się na webinariach (czyli uczestnicy kursu na żywo, przez Internet mogli posłuchać co robią dobrze, a co źle). Z kolei sam kurs to były filmy z konkretnymi informacjami- czyli miałaś możliwość odtworzyć je kiedy chcesz.

3. PORADNIKI O WYCHOWANIU DZIECI

Przyznam Ci się szczerze, że to jak wychowuję dzieci w dużej mierze zawdzięczam wartościowym poradnikom. Na blogu poczyniłam wpis o książkach, które polecam w tym zakresie. Ale ich lista wciąż się wydłuża. Jako mama zdaję sobie sprawę, że nie zawsze masz czas sięgnąć po książkę. Ale istnieje też inne rozwiązanie- audiobooki.

Słuchasz w wolnej chwili- jadąc samochodem, robiąc obiad. A przy okazji czerpiesz wiedzę, która pomaga Ci lepiej funkcjonować z dziećmi.

Jak dla mnie – same plusy.

4. KURS SZYCIA

Znam wiele mam, które zainwestowały w maszynę do szycia i w ten sposób zaczęła się ich przygoda z tworzeniem ubrań, ozdób dla najmłodszych.

Jest cała masa kursów online, które pokazują jak krok po kroku nauczyć się szyć. Zatem jeśli czujesz, że akurat szycie sprawiłoby Ci frajdę to nie wahaj się.

Jakieś 4 lata temu sama chwyciłam za nitkę, igłę i … gorący klej. Robiłam ozdoby do włosów dla najmłodszych.

Dzisiaj już się tym nie zajmuję, ale pamiętam jak wiele satysfakcji dawało mi to, że komuś ozdoby się spodobały. Zbierałam też zamówienia, zatem popyt na tego rodzaju handmade był.

ozdoby handmade

5. ZAŁÓŻ BLOGA

Jeśli lubisz pisać, nagrywać filmy, masz łatwość w komunikacji z ludźmi to założenie bloga może okazać się słuszną drogą dla Ciebie.

Mój blog ma już prawie 6 lat. Założyłam go będąc na urlopie macierzyńskim i jak się okazało- to była dobra droga rozwoju.

Posiadanie własnej strony internetowej mobilizuje. Chcemy się rozwijać, przekazywać istotne informacje. Gdyby nie blog pewnie nigdy nie założyłabym własnej firmy.

 

Jakąkolwiek drogę nie wybierzesz to wiedz, że pozostawanie w domu z dzieckiem to może być szansa na samorozwój.

Nie zmarnuj tego czasu.

 


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ)
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do nas na Instagramie

 

Podziel się