Mam dwie córki, podobnie jak moja mama. Dobrze wiem, jak ważna jest więź mama- córka ale odkąd sama zostałam matką, zaczynam dostrzegać, że budowanie więzi to ciągła praca. Wystarczy jedno słowo wypowiedziane w chwili złości, jeden gest, a może zaprzepaścić dobre stosunki. 

Jako mama córek mogę podpowiedzieć Ci jak ja dbam o naszą wzajemną miłość. Codziennie obserwuję jak mała dziewczynka zmienia się w ciekawego świata człowieka. Co zrobić, by na każdym etapie życia wiedziała, że może liczyć na wspierające ramię mamy? 

Na co należy zwrócić uwagę, gdy wychowujesz córkę? 

MAMA I CÓRKA RELACJE

JESTEŚ JEJ PIERWSZYM WZOREM KOBIECOŚCI

To od Ciebie córka uczy się co to znaczy być kobietą. Przez Twoje zachowanie będzie mogła ocenić, że bycie dziewczyną jest fajne, albo wręcz przeciwnie. Ważne jest, by nauczyć dziecko, że może być dumne, z tego jak zostało stworzone. Dziewczynki są delikatniejsze, bardziej wrażliwe na otaczający świat. To niesie ze sobą wiele dobra. Gdy pokażemy małej dziewczynce jakie bogactwo niesie ze sobą kobiecość to będzie dumna z tego, jaka jest. Nie będzie musiała nikomu niczego udowadniać. 

matka i córka relacja

matka i córka relacje

Nie narzekajmy na naszą kobiecą naturę, przestrzegajmy też przed tym ludzi w najbliższym otoczeniu. Nie chodzi o unikanie trudnych tematów, ale często spotykam się z tym, że dorośli sprowadzają kobiecość do okresu, czy określenia „słaba płeć”. Dziecko chłonie wszystko jak gąbka. Kobiecość jest piękna. Tego nauczmy nasze dziewczynki. 

mama i córka relacje

JESTEŚ POD CIĄGŁĄ OBSERWACJĄ

Pamiętam, że nieraz słyszałam z ust moich córek różne „powiedzonka”, które sama często powtarzałam. Doszło wtedy do mnie, że jestem pod ciągłą obserwacją. Moje dzieci nieświadomie przejmowały część moich zachowań. 

mama i córka relacje

Dlatego tak ważne jest, by mieć właściwą i pełną szacunku postawę wobec mężczyzn, odpowiedni stosunek do własnego ciała, czy seksualności. Kobieta, która wciąż narzeka na swoją wagę, okazuje niezadowolenie z tego, jak wyglada sprawia, że dorastająca dziewczynka również będzie zwracała większą uwagę na swoje gabaryty. Uważajmy jakie komunikaty wysyłamy. Może to zaważyć na poczuciu wartości z jakim zmagać się będzie nasze dziecko. 

mama i córka relacje

mama i córka relacje

POTĘGA BYCIA MAMĄ

Kobiety są zazwyczaj bardziej wylewne, niż mężczyźni. Skupiają się na uczuciach. I to może być klucz do zrozumienia w relacjach mama-córka. To matka z reguły pierwsza dostrzega, gdy dziecko przeżywa jakąś trudność i może zaoferować pomoc. Wysłucha, pocieszy, a po szczegółowe porady wyśle do taty 😉 Tak przynajmniej to u nas działa. Choć bywa, że emocji we mnie jest za dużo i to tata rusza na pierwszą linię frontu.

mama i córka relacje

mama i córka

POZWÓL NA NAŚLADOWANIE

Małe dzieci znaczną część swojego czasu spędzają z mamą. To dzięki niej uczą się świata, poznają go jej oczami.

mama i córka

Nic zatem dziwnego, że to co robi mama- uznają za normę. Ważne jest zatem co robimy, jak się zachowujemy oraz to jak się ubieramy. 

Nie wystarczy mówić- palenie jest złe. Dobrze by było przy tym nie palić. Niewystarczające będzie mówienie o szacunku, gdy zabraknie go względem innych, a dziecko będzie tego świadkiem. 

Odkąd zostałam mamą to coraz częściej zawracam uwagę na to jak się ubieram. Zrezygnowałam z krótkich spódnic, wyzywających strojów, bo wiem, że obserwują mnie dwie pary oczu. To ja jestem dla nich wzorem, czy tego chcę czy nie. Mogłabym mieć potem do siebie pretensję, gdy moja córka w wieku dojrzewania założy szorty ledwo zakrywające pupę. Mogłabym. Bo skoro mama się tak ubiera to znaczy, że tak można. 

mama i córka

 Dzieci do 5 lat uwielbiają przymierzać buty swojej mamy, nosić jej torebki, interesuję się jej kosmetykami. To nie jest nic złego. Nieraz słyszę od swoich córek, że chciałby nosić te same rzeczy co ja. I ja im na to pozwalam.

mama i córka

Często wyszukuję strony na których mogę znaleźć rzeczy dla mamy i córki. Pokazuję L&L i są zachwycone, że założą podobną bluzkę, sukienkę, czy spodnie jak mama. Dla mnie ten czas jest magiczny, bo wiem, że kiedy przyjdzie czas dojrzewania to mama przestanie być superbohaterką. Zatem korzystam, póki jeszcze jestem 😉

mama i córka

Ostatnio zrobiłam zakupy na stronie klubu Zalando Lounge. W moje ręce wpadły cudne parki dla mamy i córki oraz jeansy od Pepe Jeans. Uwielbiam takie zakupy, bo Zalando Lounge oferuje niższe ceny jeśli chodzi o znane marki. Wystarczy wejść i można upolować rzeczy w cenach, które nie są z kosmosu. 

mama i córka

Na stronie znajdziecie ubrania dla dorosłych i dzieci, podobnie z butami, czy dodatkami. Wystarczy zapisać się na stronie, by dostawać powiadomienia o nowych okazjach. Jeśli kiedykolwiek zamówiliście coś z Zalando i macie tam konto, to wasze hasło logowania działa także w Zalando Lounge. Nie musicie się dodatkowo zapisywać.

mama i córka

Dostawa niezależnie od ilości jest w tej samej cenie, a kiedy nie spodoba Ci się dana rzecz to możesz ją zwrócić w ciągu 14 dni. 

I jak Ci się podoba nasz outfit mama- córka? 🙂

mama i córka


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ)
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do nas na Instagramie

Podziel się