Rozstępy w ciąży to problem, który dotyka wiele spodziewających się dziecka kobiet. Te nieestetyczne blizny są wynikiem szybkiego przybierania na wadze, a także powiększającego się brzucha powodującego rozciąganie się skóry, która w pewnym momencie pęka. Ze względu na zmiany w gospodarce hormonalnej, jakie zachodzą u kobiet w ciąży, w tym okresie występuje wiele czynników sprzyjających pojawianiu się pręgów. Dlaczego rozstępy występują w ciąży i kiedy można się ich spodziewać? Podpowiadamy.
Dlaczego w ciąży pojawiają się rozstępy?
Rozstępy pojawiają się nie tylko w ciąży, ponieważ dotyczą one również osób, które szybko przybrały na wadze lub nabrały masy mięśniowej. Nierzadko te nieestetyczne blizny dotyczą już nastolatków, zwłaszcza w okresie gwałtownego wzrostu. Bez wątpienia jednak ciąża to czas, kiedy można spodziewać się tego, że włókna kolagenowe z powodu zbyt szybkiego rozciągania się skóry pękną, a na naszym ciele powstaną widoczne wyżłobienia.
Na powstawanie rozstępów w ciąży wpływa wiele czynników. Dlatego u niektórych kobiet te blizny nie pojawiają się wcale, u innych z kolei dopiero na późnym etapie ciąży. Pewna grupa pań jednak musi mierzyć się z nimi już pod koniec pierwszego trymestru. Na powstawanie rozstępów wpływa więc nie tylko szybkość przybierania masy ciała, ale także zmiany hormonalne, otyłość, a także czynniki genetyczne. Dlatego jeżeli u naszej mamy lub siostry w ciąży rozstępy pojawiły się dość szybko, wówczas istnieje duża szansa, że u nas może być podobnie.
Można podjąć pewne działania, dzięki którym rozstępy pojawią się później lub będą one mniej widoczne. Dlatego kobiety sięgają po specjalne preparaty, takie jak krem na rozstępy w ciąży, różnego rodzaju olejki, a także masaże. Dbają też o właściwe nawodnienie organizmu i kondycję fizyczną, aby zminimalizować ryzyko powstawania rozstępów. Jeżeli jednak jesteśmy obciążeni genetycznie lub hormonalnie, wówczas najprawdopodobniej takie działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.
Kiedy rozstępy pojawiają się w ciąży?
Rozstępy w ciąży zazwyczaj pojawiają się w drugim trymestrze. Kobieta najpierw czuje, że swędzi ją skóra, a w kolejnych etapach w miejscach, w których odczuwała świąd, pojawiają się czerwone lub białe, zazwyczaj pionowe wgłębione, lub wypukłe pasma o nierównych brzegach. Mogą one pojawiać się zarówno w większych odległościach, jak i bardzo blisko siebie. U niektórych kobiet jednak pierwsze rozstępy występują już pod koniec pierwszego trymestru, zwłaszcza jeżeli przybierają one szybko na wadze, a ich brzuch również rośnie zaskakującym tempie.
Warto pamiętać o tym, że rozstępy w ciąży pojawiają się nie tylko w okolicach brzucha, ale również bioder, ud, a także na piersiach, chociaż tak naprawdę te nieestetyczne blizny mogą wystąpić w każdym miejscu, ponieważ proces ten jest związany z pogorszeniem odporności na rozciąganie fibroblastów, czyli komórek, które produkują włókna kolagenu i elastyny. U kobiet, które nie mają predyspozycji genetycznych do tworzenia się tych blizn, bardzo często stosowanie preparatów takich jak krem na rozstępy w ciąży powoduje, że nie pojawiają się u nich czerwone ani białe zagłębienia lub występują one w niewielkich ilościach i dopiero pod koniec ciąży, na przykład kilka dni przed porodem.
Czy warto stosować krem na rozstępy w ciąży?
Wiele kobiet zastanawia się, czy w sytuacji kiedy ze względu na czynniki hormonalne, a także genetyczne, istnieje duża szansa na to, że wystąpią u nich rozstępy, warto stosować jakąkolwiek profilaktykę. Zawsze warto już od początku ciąży smarować ciało specjalnymi oliwkami lub wykorzystywać kosmetyki takie jak krem na rozstępy w ciąży, ponieważ zawierają one substancje nawilżające, ujędrniające i regenerujące, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna i mniej podatna na rozciąganie. W połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną krem na rozstępy w ciąży może stanowić dobrą profilaktykę. Nie uchroni nas jednak w wielu przypadkach przed pojawieniem się takich blizn.
*Wpis powstał w ramach współpracy