Rozszerzanie diety u niemowlaka rozpoczyna się zwykle około 6. miesiąca życia. To duża zmiana w życiu dziecka, które do tej pory spożywało tylko mleko. Ważne, aby na tym etapie zachęcić maluszka do poznawania nowych smaków.

Prawda jest taka, że im więcej różnych smaków dziecko pozna w okresie rozszerzania diety, tym więcej produktów będzie lubić w późniejszych latach. Dużo łatwiej jest budować dobre przyzwyczajenia żywieniowe, jeśli zaczniemy od początku, zatem gra jest warta świeczki.

A jeśli mowa o rozszerzaniu diety to z pewnością przydadzą się w tym celu odpowiednie akcesoria. Jakie? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Sztućce dla dzieci

Rozszerzanie diety z pewnością będzie przyjemniejsze, jeśli wykorzystasz do tego funkcjonalne, a zarazem estetyczne sztućce dla dzieci. Ich kształt i wielkość powinny być idealnie dopasowane do potrzeb maluszka, tak aby nauka samodzielnego jedzenia i picia była możliwie jak najprostsza. Niektóre sztućce posiadają uchwyty w różnych kolorach i są urozmaicone np. wizerunkami zwierzątek, inne natomiast mają nietuzinkowe kształty, które świetnie sprawdzą się podczas codziennego spożywania posiłków.

Śliniak / Fartuszek

Kiedy uczymy dziecko samodzielnego jedzenia to z pewnością musimy się nastawić na to, że zarówno niemowlę, jak i przestrzeń wokół nie będzie idealnie czysta. 

Tak naprawdę śliniak to podstawa, chyba, że lubimy często prać. Dobry śliniak powinien być zrobiony z wodoodpornego materiału. Wybór na rynku jest ogromny, ja postawiłabym jednak na wodoodporny fartuszek. Od śliniaka różni się tym, iż nie chroni tylko miejsca pod brodą, często ma też długie rękawki, dzięki czemu nasze dziecko jest bardziej zabezpieczone. 

Krzesełka do karmienia

Dziecko nie powinno stać przy jedzeniu, dlatego warto zaopatrzyć się w drewniane krzesełka do karmienia. Dziś wybór tego typu gadżetów jest bardzo szeroki, dlatego bez problemu znajdziesz zarówno nowoczesne, jak i klasyczne modele, które idealnie wpiszą się w przestrzeń Twojego mieszkania. Najważniejsze jest jednak to, że zapewnią one Twojemu dziecku wygodę oraz bezpieczeństwo. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Krzesełko do karmienia powinno posiadać podnóżek, który wzmacnia prawidłową postawę dziecka podczas jedzenia. 

Talerzyki

Warto zainwestować w takie talerzyki, czy miseczki, które mają przegródki. Łatwiej wtedy planować posiłki i sprawiać, że stają się one bardziej urozmaicone. Co prawda- pewnie na początku talerzyk, czy miseczka często będą lądować na podłodze. Ale i na to jest rada- są specjalne nakrycia dla maluchów, które posiadają przyssawki. Znacznie łatwiej jest wtedy uczyć dziecko samodzielnego jedzenia. 

Kubki dla dzieci

Podczas rozszerzania diety niemowlaka niezwykle przydatne okażą się również kubki dla dzieci. Dużą popularnością cieszą się ostatnio kubki niekapki, które ułatwiają naukę picia i zapobiegają rozlewaniu się płynów. Wiele tego typu gadżetów doskonale zdaje egzamin również na zewnątrz, poza domem. Niektóre z nich wyposażone są także w specjalną słomkę, która dodatkowo ułatwia wykonywanie całej czynności. Nierzadko posiadają one również specjalne uchwyty, które idealnie dopasowują się do rączek maluszków.

Mata ochronna

Wspominałam o tym, jak uchronić się przed zbyt dużą ilością prania. Warto też zabezpieczyć się przed nadmierną koniecznością sprzątania przestrzeni wokół. Na rynku dostępne są specjalne maty ochronne, które można umieścić na podłodze. Do zabezpieczenia parkietu możemy również użyć zwykłej ceraty.

Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłam temat gadżetów, gdy mówimy o rozszerzaniu diety dziecka. 

Powodzenia!

 

*Wpis powstał we współpracy z Ceneo.

 


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ)
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do nas na Instagramie

Podziel się