Wiem, że łatwiej jest udawać, że czyjeś problemy nas nie dotyczą. Łatwiej jest żyć, gdy zamykamy oczy i uszy na krzywdę innych. Ale takie rzeczy się dzieją. Ludzie walczą o życie, niektórzy tę walkę przygrywają. Wielu ma szansę wygrać, jednak pomoc innych okazuje się niezbędna. 

Często mówimy sobie, że nie stać nas na pomoc. Nie stać nas, bo często zabiegi ratujące życie kosztują niebagatelne kwoty, o których nam nawet się nie śniło. Ale gdyby każdy z nas tak twierdził to cuda by się nie zdarzały i żadne drogie operacje zmieniające czyjeś życie nie miałyby miejsca.

Możemy tak wiele zmienić, tak naprawdę niewiele dając z siebie

A nawet NIC- czyli nie przeznaczając na to żadnej kwoty, a jedynie przekazując 1% podatku. Podatku, który i tak czy inaczej nie trafiłby do nas! Przekazujemy jedynie środki, które trafiłyby do Skarbu Państwa. Zatem my nic nie tracimy, a fundacje zyskują. A my przy tym również- dobry uczynek. I świadomość, że mogliśmy komuś pomóc. Prawda, że warto?

Komu możemy podarować 1 %?

Dana fundacja musi posiadać status organizacji pożytku publicznego (OPP), żeby móc przekazać jej 1 procent.

Oficjalną listę OPP przygotowuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Jak przekazać 1%?

Wystarczy, że w odpowiedniej rubryce formularza zeznania podatkowego do 30 kwietnia 2017 r.( PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39), wpiszesz:

  • numer KRS
  • kwotę 1% swojego podatku

 

Jak wyliczyć kwotę, którą mamy przekazać?

„Rozliczając się na formularzu PIT-37 i chcąc przekazać 1% podatku należy wpisać w rubryce 124 numer KRS danej organizacji, a w rubryce numer 125 – kwotę wsparcia. Można ją obliczyć mnożąc podatek należny (z pola 120) PRZEZ 1%. Wynik należy zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół”*.

Jeśli potrzebujecie szczegółowych informacji to zachęcam do zerknięcia na stronę Poradnik Podatnika- TUTAJ, a wszystkie Wasze wątpliwości zostaną rozwiane.

Komu podarować 1% podatku?

Jest cała masa organizacji i osób, które tej pomocy potrzebują. Dostaję od Was mnóstwo wiadomości, próśb o udostępnienie, czy wsparcie. Pomyślałam zatem, że ten wpis jest dla Was. Napiszcie w komentarzu pod TYM postem na fb  lub tutaj na blogu do kogo miałby trafić 1% podatku (bądź drogą mailową: [email protected]).

Pod tym wpisem zrobię listę organizacji, które są warte wsparcia. Pamiętajcie też o podaniu numeru KRS i ewentualnie strony danej organizacji.

Mogę na Was liczyć? Razem możemy więcej 🙂

Wasze propozycje wsparcia

 

* Źródło: Poradnik Podatnika

**Prawa do zdjęcia- Donnie

Podziel się