Filmy na faktach to mój ulubiony rodzaj filmów. Zawsze z chęcią sięgam po tytuł z tej serii, bo mam świadomość, że scenariusz napisało życie. 

Szokujące filmy na faktach wywołują we mnie uczucie niedowierzania. Dlaczego takie rzeczy się dzieją? O wielu nie miałam pojęcia, a to jednak prawda i warto być świadomym.

Jeśli i Ty jesteś wielbicielem kina na faktach to ten wpis jest dla Ciebie. Zresztą myślę, że każdy z nas powinien zobaczyć poniższe pozycje. Choćby po to, by zdawać sobie sprawę w jakim świecie żyjemy i do czego są zdolni ludzie. 

1. WSTRZĄS

wstrząs

Wstrząs” Petera Landesmana to prawdziwa, szokująca historia. Film jest opowieścią o pochodzącym z Kenii, ale pracującym w amerykańskim Pittsburghu, patologu sądowym dr Bennecie Omalu. Odkrywa on zjawisko nazwane później przewlekłą encefalopatią traumatyczną (CTE). Chodzi o niewykrywalne na tomografii uszkodzenia mózgu powstałe w wyniku wstrząsów doznanych podczas uprawiania futbolu amerykańskiego. Omalu dokonał przełomu, ale świat futbolu wcale nie chciał o tym słyszeć. Szczególnie, że to narodowy sport Amerykanów. A co za tym idzie- duże zyski. 

wstrząs film

Po obejrzeniu tego filmu utwierdziłam się w przekonaniu, że niestety tym światem rządzą pieniądze. Bardzo przejmujący film, pokazujący kulisy futobolu. 

wstrząs film

Zwiastun: 

Film do obejrzenia TUTAJ

2. NIEPLANOWANE

unplanned

Film Nieplanowane był niedawno w kinach. Powstał na podstawie bestsellerowej książki Abby Johnson i Cindy Lambert o tym samym tytule. Książka odsłania sekrety skrywane przez organizację Planned Parenthoood. Organizację, która zajmuje się między innymi aborcją. 

unplanned

Sama Abby Johnson pracowała w klinice Planned Parenthood przez osiem lat, gdzie została jedną z najmłodszych dyrektorek kliniki. Film  pokazuje jak wyglądała praca Abby, oraz opisuje przełomowe doświadczenie jakim było współuczestnictwo w aborcji. Po tym, jak zobaczyła na własne oczy sam zabieg przerywania ciąży- zrezygnowała z tej dobrze płatnej pracy i założyła organizację. 

Nieplanowane to również film o osobistym życiu Abby. Nie chcąc zdradzać szczegółów- Abby kiedyś sama była pacjentką kliniki.

nieplanowane film

To z pewnością nie jest łatwy i przyjemny film. Jednak w moim mniemaniu- bardzo potrzebny. 

Zwiastun: 

3. WSZYSTKO, CO DOBRE

to, co dobre

Film z 2010 roku. To historia zainspirowana życiem oskarżonego mordercy Roberta Dursta. W filmie występuje on jako David Marks (Ryan Gosling). Gosling wciela się w rolę bogatego syna nowojorskiego potentata nieruchomości (Langella), który zakochuje się w Katie (Kirsten Dunst). 

Dziewczyna pochodzi z innych sfer niż David. Jego rodzina – głównie ojciec (Frank Langella) – ma zastrzeżenia do tego związku, jednak chłopak stawia miłość ponad wszystkim. Młodzi pobierają się. Ich związek jest bardzo burzliwy, a pewnego dnia Katie znika bez śladu…

Zwiastun: 

Film można zobaczyć na stronie Cineman

4. 3096 DNI

3086 dni film

Film „3096 dni” oparty jest na prawdziwej historii Nataschy Kampusch, którą to opisała w książce o tym samym tytule. 

3096 dni film
Wiedeń, rok 1998 r. W drodze do szkoły 10-letnia Natascha zostaje porwana przez bezrobotnego Wolfganga. Oprawca wywozi dziewczynkę na obrzeża miasta do swego domu, a następnie zamyka ją w małej piwnicy pod garażem. W tym samym czasie policja snuje różne spekulacje na temat zniknięcia Nataschy, rozszerzając poszukiwania poza granice kraju.

3096 dni film

Więziona w niewoli przez tytułowe 3096 dni Natascha jest głodzona, bita, gwałcona i hodowana na żonę dla Wolfganga, który pragnie zrobić z niej kobietę idealną dla siebie.
W sierpniu 2006 r. Nataschy udaje się uciec…

Ta historia jest szokująca dla mnie, szczególnie jako mamy.

Zwiastun: 

Do obejrzenia TUTAJ

5. POLOWANIE NA ŁOWCĘ

polowanie na łowcę

To prawdziwa historia o seryjnym mordercy – Robercie Hansenie (Cusack). Z pozoru wiódł normalne życie. Miał żonę i dwójkę dzieci, do tego był zapalonym myśliwym. Od wielu lat oddawał się swojemu hobby z wielkim zaangażowaniem.

polowanie na łowcę film

Jak się okazało- polował nie tylko na zwierzęta. Na swoje ofiary wybierał młode kobiety. Gwałcił je, torturował i wywoził w odludne lasy Alaski, następnie puszczał wolno i polował. Zabił tak kilkanaście kobiet. Ale pewnego razu zwierzyna łowna w osobie 17-letniej Cindy (Hudgens) wymyka mu się z rąk.

polowanie na łowcę

Policja jednak nie otacza jej należytą opieką i – jako że dziewczyna jest prostytutką – nie traktuje jej zeznań poważnie. Jedynym sprzymierzeńcem okazuje się detektyw Jack Halcombe (Cage). Razem spróbują zapolować na myśliwego.

polowanie na lowce film

Zwiastun: 

Film można zobaczyć TU

6. SZKLANY ZAMEK

szklany zamek

Film powstał w oparciu o światowy bestseller autorstwa Jeannette Walls o tym samym tytule.

szklany zamek film

Opowiada on o jej doświadczeniach z trudnego dzieciństwa naznaczonego alkoholizmem ojca, nieodpowiedzialnością matki, ciągłymi zmianami miejsc zamieszkania, biedą, niepewnością i marzeniem o postawieniu zamku ze szkła. Poruszający film o tym jak dzieci ślepo ufają rodzicom, nawet jeśli rodzice nie są dojrzali. 

film na faktach

Niesamowita historia, która wydarzyła się naprawdę. 

Zwiastun: 

Film na Netflixie oraz na cda.

7. DALIDA. SKAZANA NA MIŁOŚĆ

DALIDA. SKAZANA NA MIŁOŚĆ

Film „Dalida” opowiada historię Iolandy Cristiny Gigliotti (1933-87), Włoszki urodzonej w Kairze. Kiedy miała 21 lat, przyjechała do Paryża, aby zrobić karierę filmową. To historia o poszukiwaniu miłości.
dalida
Ojca Dalidy, skrzypka w kairskiej orkiestrze, po wybuchu wojny osadzono w lokalnym obozie jako Włocha rzekomo sprzyjającego faszystom. Po powrocie z obozu jej ojciec zmarł. Prawdopodobnie całe życie Dalidy było poszukiwaniem mężczyzny, który zastąpiłby jej ojca.
dalida. skazana na miłość
A piosenkarka przyciągała głównie mężczyzn słabych, którzy nie wytrzymywali ciśnienia bycia z gwiazdą albo ciśnienia rozstania z nią i popełniali samobójstwo.
skazana na miłość

To film o piosenkarce, która chce być kochana za wszelką cenę. I dowód na to, że można mieć rzesze fanów, a pomimo to czuć się samotną.

Zwiastun: 

Film do obejrzenia na Netflixie oraz na cda.

8. NAJPIERW ZABILI MOJEGO OJCA

najpierw zabili mojego ojca

Bezkompromisowy obraz terroru i ludobójstwa w czasie reżimu Czerwonych Khmerów, widziany oczami 5-letniej dziewczynki odciętej od rodziny w 1975 roku.

najpierw zabili mojego ojca film

Szokujący film w reżyserii Angeliny Jolie, napisany przez Jolie i Lounga Unga, oparty na pamiętniku Unga o tej samej nazwie. Film z pewnością nie jest dla wszystkich z uwagi na mocne i brutalne sceny. Jednak z pewnością warty obejrzenia, otwiera oczy.

Zwiastun: 

Film do obejrzenie na Netflixie

9. OSZUKANA

oszukana film

Film z 2008 roku, który opowiada prawdziwą, niewiarygodną historię. Rok 1928 rok w Los Angeles,  Christine Collins (Angelina Jolie) wychodzi do pracy, zostawiając kilkuletniego syna w domu. Gdy wraca, dziecka nie ma. 

oszukana 2008

Po pewnym czasie synek się odnajduje, jednak matka twierdzi, że policja się pomyliła i nie znalazła jej dziecka. Jednak policjanci nie chcą przyznać się do błędu i uparcie twierdzą, że poszukiwania Waltera Collinsa zostały zakończone.

Film jest przejmujący, szczególnie, gdy spróbujemy sobie wyobrazić co czuła matka, której próbuje się wmówić coś, co nie jest prawdą. I nie możemy uwierzyć w to, co dzieje się dalej na ekranie. 

oszukana

Zwiastun:

Film do obejrzenia na Netflixie. 

10. CHRZEST OGNIEM

CHRZEST OGNIEM

 

Film opowiada bolesną i trudną historię ojca- biednego i niewykształconego fana heavy metalu, który ma skłonność do agresji i kryminalną przeszłość. Gdy trójka jego córek ginie w pożarze, zostaje oskarżony o potrójne morderstwo i trafia na 12 lat do celi śmierci. Walkę o jego uwolnienie podejmuje… gospodyni domowa z Teksasu.

Zwiastun:

Film do obejrzenia na Netflixie. 

 

Jeśli macie jeszcze jakieś ciekawe filmy na faktach do polecenia to piszcie w komentarzach 🙂

 

Przypominam, że do tej pory pojawiły się jeszcze dwa wpisy z  filmami:

JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ) 
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do nas na Instagramie 

 

Podziel się