Mamy jesień- to idealny czas na wyprawę do lasu i przy okazji pogłębianie wiedzy na temat roślin i zwierząt bytujących na tym terenie.

W klasach 1-3 dzieci uczą się na temat lasu- jego warstw, rodzajów drzew i tak dalej. Moje córki są ma edukacji domowej, więc często uzupełniamy wiedzę poprzez wycieczki, czy filmy edukacyjne. 

Dzisiaj chcę Wam pokazać ciekawe filmy edukacyjne o lesie dla dzieci. Z pewnością warto je puścić dzieciom, zarówno młodszym, jak i starszym. Wszystkie filmy są ciekawe, przekazują wiedzę w sposób przystępny i atrakcyjny dla dziecka. Bardzo polecam 🙂

WARSTWY LASU

WARSTWY LASU

Film w sposób przejrzysty pokazuje jakie są warstwy lasu oraz z czego się składają. Taki materiał przerabia się w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Jednak nagranie można spokojnie puścić również młodszym dzieciom.

Link do nagrania o warstwach lasu znajdziecie TUTAJ

CO TO JEST LAS?

To film, który w ciekawy sposób tłumaczy dzieciom jak wygląda las „od środka”. Narrację przeprowadza wiewiórka i pokazuje nie tylko zwierzęta, jakie żyją w lesie ale również i rośliny oraz warstwy lasu. Co istotne- informuje jakie zachowania są pożądane w lesie, a jakie niekoniecznie. 

LAS MIESZANY- WĘDRÓWKI SKRZATA BORÓWKI

To propozycja dla najmłodszych, choć moja 9 i 7 latka słuchały z zaciekawieniem. Skrzat Borówka opowiada o najważniejszych interesujących miejscach w lesie, pokazuje co to znaczy „las mieszany”.

LIŚCIE- DRZEWA LIŚCIASTE

Czas na rozróżnianie liści 🙂 To ważna umiejetność, a ten krótki film pomoże pokazać najmłodszym jak rozróżniamy liście drzew liściastych. 

BOGACTWO LASU

To dłuższy film- trwa ponad 30 minut, jednak moja córa była zachwycona, gdy na ekranie były pokazywane coraz to nowe zwierzęta żyjące w lesie. Piękne ujęcia, film wykonany na wysokim poziomie i z pewnością warto pokazać go dzieciom, ale nie tylko 🙂

Z tej samej serii są trzy kolejne filmiki, które polecam- „Bogactwo runa i podszytu”, „Grzyby” i „Ptaki”. Podobnie jak pierwszy film- nakręcone są one z rozmachem, a my samo możemy się poczuć jakbyśmy byli na miejscu i oglądali las z bliska. 

BOGACTWO RUNA I PODSZYTU

GRZYBY

PTAKI

MAGIA SOSNOWEGO BORU

DLACZEGO LIŚCIE SPADAJĄ Z DRZEW I ZMIENIAJĄ KOLOR?

Myślę, że warto każdemu dziecku wytłumaczyć dlaczego jesienią liście zmieniają kolor i spadają z drzew. Ten filmik świetnie to objaśnia. 

ROŚLINY IGLASTE

Było już o drzewach liściastych, a teraz czas na rośliny iglaste 🙂

WIRTUALNA LEKCJA PRZYRODY

To nagranie w wyczerpujący sposób pokazuje jakie zwierzęta i rośliny żyją w poszczególnych warstwach lasu.

Jeśli macie jeszcze jakieś filmy przyrodnicze godne polecenia to koniecznie dajcie znać w komentarzach 🙂

 


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ)
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do nas na Instagramie

Podziel się