Koronawirus to temat na czasie. Słyszymy o nim w radiu, telewizji, jest obecny w prawie wszystkich rozmowach. 

A gdzieś obok jest dziecko. Dziecko, które nie do końca rozumie co się dzieje. Dochodzą do niego informacje, widzi strach w oczach rodziców. Nieraz jest pozostawione samemu sobie. 

KORONAWIRUS- JAK ROZMAWIAĆ O NIM Z DZIECKIEM? 

To temat, który nie powinien być odkładamy na bok. Tym żyje teraz rodzina, Polska, świat. Dziecko jest na tyle spostrzegawcze, że dostrzega sygnały. Jeśli mu nie wyjaśnimy co się dzieje to może w nim narastać lęk i uczucie odrzucenia. 

Jak zatem powinniśmy rozmawiać z dzieckiem na temat koronawirusa? To nietypowa sytuacja i potrzebne są wyjątkowe środki. Mówienie wprost może wywołać paniczny strach, więc język powinien być dostosowany do wieku malucha. 

Z pomocą może przyjść nam studio projektowo-ilustratorskie Dinksy, które tworzy video explainery, czyli filmy wyjaśniające procesy. Powstał również film o koronawirusie. Film w formie rysunkowej odpowiadający na nurtujące dziecko pytania. 

Dlaczego nie chodzę do przedszkola/szkoły? Jak długo to jeszcze potrwa? Co oznaczają słowa: pandemia, koronawirus?

Film tłumaczy co to jest wirus, jak się rozprzestrzenia w organiźmie. I co najważniejsze- jest mowa o uczuciach. Lektor wyjaśnia, że możemy czuć się w tej sytuacji dziwnie, pewnie odczuwamy radość, bo nie chodzimy do szkoły, ale to normalne też, że czujemy strach, bo widzimy co się dzieje wokół. 

Film możecie zobaczyć tutaj:

KORONAWIRUS- NIE ZPOMINAJMY O DZIECIACH

Wiem, że teraz wiele się dzieje. Może drżymy na myśl o przyszłości, może właśnie straciliśmy pracę. Nie wiemy co przyniosą nam kolejne miesiące. 

Pamiętajmy jednak, że nasze dzieci odbierają nasze emocje. Są częścią naszej rodziny i istotne jest, by tłumaczyć im to, co się wokół nich dzieje. Uspokajać, dawać siłę. 

 


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ) 
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco) ????
  • dołączysz do nas na Instagramie 

 

Podziel się