Ostatnio dostałam od Was zapytanie odnośnie filmów animowanych dla dzieci, ale takich godnych polecenia. 

Czas pandemii sprawia, że chciałoby się włączy film animowany, który pochłonie nasze dzieci. Jednak chcemy również by był to film z wartościami, a nie taki, przy którym nasze maluchy nauczą się agresywnych zachowań, czy głupich tekstów. 

Jako mama jestem bardzo wyczulona na ten temat. Wolę poświęcić dłuższą chwilę, by odszukać odpowiednią bajkę z przesłaniem, niż włączyć byle co moim córkom. Wiem, że dziecięca wyobraźnia jest niesamowitym narzędziem. A to, co zobaczy dziecko zostaje długo w jego pamięci. Zadbajmy więc o to, by były to pozytywne rzeczy. 

Swoją drogą- nie tak łatwo znaleźć odpowiedni film animowany. Ja często posługuję się stroną Common Sense Media, na której to rodzice wypowiadają się na temat obejrzanych bajek. podpowiadają na co zwrócić uwagę, jakie sceny mogą budzić niepokój. To niebywale pomocne. Często oglądam razem z L&L daną bajkę i tłumaczę, wyjaśniam to, co ma miejsce. 

Czas na naszą listę filmów animowanych, które polecamy. Główny wyznacznik- brak przemocy 🙂

1. DZWONECZEK I SEKRET MAGICZNYCH SKRZYDEŁ

dzwoneczek

Dzwoneczek to cała seria bajek. Moim córkom  podobały się też inne przygody wróżki, jednak bajka „Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł” najbardziej przypadła im do gustu. 

O czym jest ten film animowany? 

Dzwoneczek i jej przyjaciele udają się w podróż do pełnego tajemnic Zimowego Lasu. Tam Dzwoneczek odnajduje… Swoją siostrę 🙂 Bardzo pozytywna i magiczna opowieść, bez zbędnej ilości przemocy, czy „mrocznych scen”. 

Bardzo polecam. 

dzwoneczek bajka

Zwiastun:

Film do obejrzenia TUTAJ

 

2. DZWONECZEK I UCZYNNE WRÓŻKI (2010)

filmy animowane ranking

 

dzwoneczek i uczynne wróżki

O czym jest Dzwoneczek i uczynne wróżki?

Elfy o przyrodniczych talentach przygotowują właśnie dla ludzi piękne, upalne lato na Stałym Lądzie. Wróżki mają jednak zakaz zbliżania się do ludzkich siedzib. Dzwoneczek łamie tą podstawową zasadę i zapuszcza się daleko w ludzką wioskę, gdzie trafia do domu małej dziewczynki. Tam zaprzyjaźnia się z samotną Elizą, której pragnie pomóc naprawić relacje z zapracowanym tatą. To powoduje serię najróżniejszych komplikacji, ponieważ inne wróżki, uważając, że Dzwoneczek została uwięziona, ruszają jej na ratunek.

Zwiastun:

Film do zobaczenia TU

3. DZWONECZEK I ZAGINIONY SKARB (2009)

DZWONECZEK i zaginiony skarb

Musiałam wrzucić tu kolejny tytuł z serii Dzwoneczek 🙂 Nie wszystkie części tej bajki są warte obejrzenia- jak choćby „Dzwoneczek i bestia z Nibylandii” . Ta część okazała się zbyt straszna dla 5 i 6 latki (oczywiście kończy dobrze, jednak do końca trzeba dotrwać). Jednak ten tytuł z pewnością jest wart uwagi.

dzwoneczek i zaginiony skarb

Minęła wiosna. W Przystani Elfów, a także na Ziemi, rozpoczęła się brązowa, piękna jesień. Dzwoneczek i jej przyjaciółki wreszcie mogą trochę odpocząć. Upojne chwile nie trwają jednak długo, gdy elfy dowiadują się, że Księżycowemu Kamieniu grozi niebezpieczeństwo. Ten przepełniony magią artefakt od lat czuwał nad jesiennymi wiatrami, a teraz potrzebuje pomocy wróżek! Dzielna Cynka Dzwoneczek postanawia wyruszyć kamieniowi na ratunek. Wraz z nowym przyjacielem Blazem wyrusza w ekscytującą wyprawę powietrznym balonem! Podczas tej wspaniałej przygody Dzwoneczek nauczy się być odpowiedzialną wróżką, a także pozna sens prawdziwej przyjaźni.

Zwiastun:

 

Bajka do obejrzenia na TEJ stronie. 

4. ODLOT (2009)

ODLOT BAJKA

Kategoria wiekowa: wg mnie od 7 lat (oficjalnie – bez ograniczeń)

W tej opowieści pierwsze skrzypce gra 78-letni staruszek- Carl Fredricksen. To zgryźliwy pan u kresu życia, który chciałby odrobinę świętego spokoju. Chciał w ciszy i samotności wspominać swoją młodość i małżeństwo z Ellą oraz realizować ich wspólne marzenie- podróż do Ameryki Południowej. 

Film zaczyna się od motywu smutku, przemijania, śmierci, bezpłodności… Czyli rozpoczyna się z przytupem. Głównie z tego powodu twierdzę, iż bajka nadaje się dla dzieci od 7 roku życia. Porusza poważne tematy, które lepiej zrozumie jednak uczeń szkoły podstawowej, niż przedszkolak. 

odlot bajka

Z drugiej strony to zabawny i niebywale kolorowy film. To przepiękna, kipiąca kolorami animacja, za którą zdecydowanie należą się brawa Pixarowi. Krajobrazy oglądane z lotu ptaka czy dzika przyroda dżungli prezentują się zjawiskowo. Do tego zabawne dialogi, które zachwycą młodego widza. 

Zwiastun:

Film można obejrzeć na vod.pl

5. BALERINA (2016)

BALERINA FILM

 

Kategoria wiekowa: wg mnie od 6 lat 

Jedenastoletnia sierota Felicja ucieka z sierocińca do Paryża, by zostać baleriną w operze. Tam trafia pod opiekę byłej gwiazdy baletu, która jest wymagająca i z początku oschła. Jednak z czasem sytuacja się zmienia. 

To piękna historia pokazująca, że warto dążyć do celu, warto spełniać marzenia. A ciężka praca daje efekty. „Balerina” daje nadzieje, pokazuje co jest istotne w życiu. 

Zwiastun:

Film do obejrzenia na cda Premium.

6. KRZYSIU, GDZIE JESTEŚ? (2018)

KRZYSIU GDZIE JESTEŚ

Kategoria wiekowa: wg mnie od 6 lat 

Krzyś z Kubusia Puchatka ma już kilkadziesiąt lat na karku, ciasno zawiązany krawat pod szyją i masę problemów na głowie. Już dawno zapomniał o swoich przyjaciołach ze Stumilowego Lasu. Oni jednak wciąż o nim pamiętają. Kubuś, Kłapouchy, Prosiaczek i pozostali nadal rozrabiają w swojej bajkowej krainie.

Pewnego dnia dochodzi do spotkania dorosłego Krzysia z jego pupilami. Wiele lat minęło, ale bohaterowie szybko znajdują wspólny język. Niestety, mężczyzna musi wrócić do swojego skomplikowanego życia w wielkim mieście. Puchatek i reszta postanawiają podążyć za nim. Krzyś ma kłopoty – czas go uratować. Kto zrobi to lepiej niż paka ze Stumilowego Lasu?

Zwiastun:

Film do obejrzenia na Cda.

 

7. BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI

biuro detektywistyczne Lassego i Mai

To propozycja dl dzieci od 6-7 lat. Ciekawie opowiedziana historia o przyjaźni, poszukiwaniu sprawcy. Poucza, momentami trzyma w napięciu, ale też śmieszy. 

biuro detektywistyczne

Fabuła rozgrywa się przed rozpoczęciem ważnego konkursu, w szkole w Valleby, gdzie znika cenna nagroda. Konkurs Hammarabi ma szansę stać się wielkim wydarzeniem w szkole w Valleby. Nagrodą jest starożytna księga, w której spisano zasady rozwiązywania sporów. Tuż przed rozpoczęciem konkursu książka znika w tajemniczych okolicznościach. Bez niej konkurs nie może się odbyć. Od początku zaangażowani w sprawę Lasse i Maia podejmują próbę odnalezienia zguby. Energiczna i przebojowa dziewczynka jest zupełnym przeciwieństwem nieśmiałego Lasse. 

Moje córki były zachwycone. Dostępne też są inne przygody Lassego i Mai i coś czuję, że obejrzymy całą serię. 

Zwiastun:

 

Film do obejrzenia na vod.pl lub zalukaj.com

8. BASIA 2

Basia 2

Na filmie BASIA 2 byliśmy z dziewczynkami w kinie. To polska bajka, w której tytułowa dziewczynka stara się samodzielnie rozwiązywać swoje problemy. Wszystko to z mądrym wsparciem dorosłych.  Basia jest energiczną dziewczynką, z charakterem. Miewa różne przygody, dzięki którym mały widz nie nudzi się, a niejednokrotnie może się uśmiechnąć. 

Basia 2 film

W fabule są też ukryte wartości edukacyjne. Są też inne części BASI- w kinach ostatnio była grana BASIA 3. 

Zwiastun:

9. KACPER I EMMA NAJLEPSI PRZYJACIELE

Kacper i Emma

To przygody 5 letnich dzieci, a sam film przeznaczony już dla maluchów od 4 roku życia. Treść jest przystępna, a dzieci mogą oglądać z bliska dylematy i codzienne przygody przedszkolaków. Kacper i Emma nie są sami, codziennie towarzyszą im ulubione pluszaki, które potrafią mówić. 

Kacper i Emma film

Kacper i Emma to cała seria filmów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce te dwa imiona i wyskoczy kilka propozycji. Z pewnością są to filmy godne polecenia. 

Zwiastun: 

Film do obejrzenia TUTAJ

10. MAGICZNE ŚWIĘTA KACPRA I EMMY

MAGICZNE ŚWIĘTA KACPRA I EMMY

Szczególnie polecam obejrzeć przed Świętami. Bardzo przyjemny film z bohaterami, którzy byli przedstawieni w poprzednim punkcie.

To trzecia część serii przygód przedszkolaków na podstawie bestsellerowych szwedzkich książek autorstwa Tor Åge Bringsværd i Anne G. Holt.

Kacper i Emma święta

Zwiastun:

Film do obejrzenia TU

11. DZIECI Z BULLERBYN

DZIECI Z BULLERBYN

Adaptacja najsławniejszej książki Astrid Lindgren. „Dzieci z Bullerbyn” to opowieść o przygodach sześciorga dzieci, które mieszkają w maleńkiej wiosce, gdzie są tylko trzy zagrody. O życiu w nich opowiada jedna z dziewczynek – Lisa. W Bullerbyn zaczynają się właśnie wakacje, które dla dzieci będą pełne sympatycznych wydarzeń.

DZIECI Z BULLERBYN

Film jest z 1986 roku, ale z pewnością zaciekawi niejedno dziecko.  Moje córki znały bohaterów opowieści ze słuchowiska o tym samym tytule. 

Film bawi, uczy i bardzo go polecamy. 

Zwiastun: 

Film można zobaczyć Tu i  TUTAJ 

12.  NOWE PRZYGODY DZIECI Z BULLERBYN

dzieci z bullerbyn nowe przygody

Kolejne przygody mieszkańców Zagrody Północnej, Środkowej i Południowej. Po wakacjach Lisa, Britta, Anna, Olle, Lasse i Bosse wracają do szkoły. Wielkimi krokami zbliżają się zima i święta, które w Bullerbyn zawsze są wyjątkowe i warto czekać na nie cały rok. Jak będzie wyglądało oczekiwanie na zimę? Jakie przygody czekają tym razem małych bohaterów?

dzieci z bullerbyn

Film do obejrzenia na TEJ stronie.

Co jeszcze mogę polecić? Na stronie KINO DZIECI znajdziecie ranking filmów dla dzieci. I co ważne- z rozróżnieniem ze względu na wiek oraz informacją, gdzie dane filmy można obejrzeć. Udanego oglądania z pociechami 🙂

I standardowo- jeśli możecie polecić jeszcze jakieś ciekawe filmy animowane to piszcie w komentarzach.


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • polajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ) ????
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco) ????
  • dołączysz do nas na Instagramie  lub YouTube

 

Podziel się