Ostatnio zdałam sobie sprawę z tego, że często pokazuje nasze ulubione gry planszowe na Instastory. Gry, które nie tylko są atrakcyjne dla dzieci i chętnie w nie grają, ale jeszcze mają walor edukacyjny. 

Zatem czas na ranking edukacyjnych gier planszowych polecanych dla dzieci od około 6 roku życia. 

1. ACTIVITY JUNIOR

activity gra

Activity Junior to ostatnio nasza ulubiona gra. Minimalna liczba uczestników to 2 osoby, ale można grać w nią również parami. Tak też się to u nas odbywa. 

Każda z córek gra z jednym rodzicem i jest z nim w drużynie. Activity Junior jest polecane od 8 roku życia jednak my zaczęliśmy grać, gdy Lila miała 6 lat. Warunek jest jeden- dziecko musi umieć już czytać 🙂 Ponieważ najpierw musi przeczytać z kartki nazwę, a potem musi narysować, pokazać, bądź opowiedzieć o danej rzeczy. I to wszystko zanim upłynie czas mierzony klepsydrą. 

Dlaczego jest to gra edukacyjna? Bo wzbogaca się język młodego człowieka. U nas działa to w ten sposób, że córka czyta hasło w myślach i jeśli nie wie co to za przedmiot to mówi jego nazwę na głos i my jej tłumaczymy. Następnie wyciąga nową kartę ze stosu. Dzięki temu następnym razem już zna nowe słowo. 

gra edukacyjna plaszowa

Ponadto na każdej karcie z hasłem są słowa zarówno po polsku, jak i po angielsku. Zatem w późniejszym czasie można wprowadzić zasadę, iż gramy w odgadywanie słów po angielsku. 

activity junior

Gra dostępna TUTAJ

 

2. GRA MEMORY BEATY PAWLIKOWSKIEJ

Gra memory- chyba każdy wie na czym polega. Jednak seria gier memory stworzona przez Beatę Pawlikowską pomaga w przyswajaniu słów i zwrotów w języku angielskim.

Zatem przez około 20 minut porozumiewamy się tylko i wyłącznie po angielsku. 

memory po angielsku

Gra na tyle się spodobała moim córkom, że zakupiłam całą serię. Co istotne- każda seria to nowe zwroty po angielsku zatem język się wzbogaca. 

Memory dostępne TU oraz TUTAJ.

3. FAUNA

fauna gra edukacyjna

Fauna to ciekawa gra dla całej rodziny. Zadaniem graczy jest zgadywanie jaką wagę / długość mają różne egzotyczne zwierzęta oraz jakie obszary zamieszkują.

W pudełku znajdują się karty z ilustracjami 360 ssaków, ptaków, gadów i płazów, duża kolorowa plansza z mapą świata i znaczniki graczy. 

fauna gra edukacyjna

Grze towarzyszy dużo śmiechu i zgadywania. Oprócz zabawy jest też nauka- dziecko może dowiedzieć się jakie są gatunki zwierząt, gdzie żyją i jak wyglądają. 

fauna gra edukacyjna

Nawet jeżeli nie zna się prawidłowych odpowiedzi – gdzie dane zwierzę żyje to można obstawiać sąsiadujące tereny, można zajmować morza (sąsiadujące z wieloma obszarami), wreszcie – stawiać swoje znaczniki blisko osób, które mogą coś wiedzieć. 

Grę można dostać TU.

 

4. WSIĄŚĆ DO POCIĄGU

stół ogrodowy

„Wsiąść do pociągu” to gra strategiczna, która z pewnością wciąga 🙂

Uczy ona logicznego myślenia, planowania trasy i podzielności uwagi. Na dodatek ma kilka dodatków, czyli można zbierać całe serie. My mamy wersję podstawową- Europa oraz dodatek- Polska. 

„Wsiąść do pociągu- Europa” można znaleźć na stronie Ceneo- TU

5. SYLABOMANIA

sylabomania

Sylabomania to gra, która uczy łączyć sylaby tak, aby powstał wyraz. To gra dla dzieci 6-10 lat. Szczególnie dla tych, które mają problemy z płynnym czytaniem.  Sylabomania kształci umiejętności ważne w nauce czytania i pisania. Rozwija analizę i syntezę wzrokową i słuchową. 

Dostępna na TEJ stronie. 

 

 


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ)
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do nas na Instagramie

 

Podziel się