Wpis na temat żywych książek obiecałam już jakiś czas temu. Pokazywałam książki na story i pojawiły się pytania o to, czy nie mogłabym przybliżyć książek na blogu. 

Zatem w końcu jest- lista tzw. „żywych książek” historycznych. Żeby jednak łatwiej zrozumieć co to za książki to na początek objaśnię sam termin. 

CO TO SĄ „ŻYWE KSIĄŻKI”?

Termin „żywe książki” został zapoczątkowany przez Charlotte Mason. Ta niezwykła postać żyła w Anglii, gdzie prowadziła szkoły według swojej wypracowanej metody. Według Mason „Należy uczyć całą osobę a nie tylko poszczególne segmenty. Ważne jest wykształcenie umysłu”. Nauka opierała się głównie na literaturze. 

„Żywe książki” są bardzo pomocne przy tej metodzie. To książki, które przedstawiają fakty (historyczne, geograficzne itp.) w fabule. Takie pozycje książkowe są bardzo atrakcyjne dla dzieci- mogą śledzić losy bohaterów, a oprócz tego przyswajać choćby fakty historyczne. Taka nauka przy okazji 🙂

Dzisiaj chcę Wam pokazać książki, które się u nas sprawdziły, oczywiście  są to „żywe książki”. A z racji tego, iż ostatnio moje córki zainteresowały się historią to na pierwszy rzut idą książki, które przedstawiają fakty historyczne w fabule. 

Mam nadzieję, że Was zainspirują 🙂

1. SERIA KSIĄŻEK „ALE HISTORIA…” GRAŻYNY BĄKIEWICZ

żywe książki historyczne

Z tą serią książek moje dzieci miały styczność w momencie, gdy wypożyczyłyśmy audiobooki. Okazało się, że są na tyle ciekawe, że zapragnęłam mieć książki na półce. 

I tak po wysłuchaniu audiobook’a siadamy do czytania książki. Cała seria jest napisana ciekawym dla dziecka językiem, do tego są ilustracje. A tym, co charakteryzuje książki „Ale historia…” są komiksy. Występują one w każdej części i z pewnością są bardzo atrakcyjne dla młodego czytelnika. 

Co wchodzi w skład serii „Ale historia..”?

Seria składa się z aż 9 książek. Poniżej tytuły (po kliknięciu możecie zobaczyć ich cenę):

2. SERIA KSIĄŻEK „POLSCY SUPERBOHATEROWIE”

książki o historii

To książki, które mają różnych autorów, jednak łączy je polskie tło historyczne. Dzięki bohaterom można „wejść do świata”, który już przeminął i poczuć jego klimat. Dzięki tym „żywym książkom” możemy lepiej zrozumieć historię Polski, a dzieci otrzymują 2w1- ciekawą akcję oraz fakty historyczne podane w przystępny dla nich sposób. 

Co wchodzi w skład serii „Polscy superbohaterowie”?

Seria składa się z aż 7 książek. Poniżej tytuły (po kliknięciu możecie zobaczyć ich cenę):

3. SERIA KSIĄŻEK „ZDARZYŁO SIĘ W POLSCE”

żywe książki historyczne

Każda z książek składa się z 10 opowiadań, której autorami są Kazimierz Szymeczko, Grażyna Bąkiewicz i Paweł Wakuła. W pięciu tomach autorzy, a jednocześnie pasjonaci historii ukazali istotne punkty polskich dziejów widziane oczami zwyczajnych ludzi: mieszkańców miast, dworów i wsi – naszych przodków. Za ich sprawą młody czytelnik „Walki o wolność” przeniesie się w czasy, gdy Polska została wymazana z mapy Europy, lecz wciąż była żywa w sercach ludzi. Ponadto będzie towarzyszył Napoleońskim żołnierzom, powstańcom styczniowym i rewolucjonistom. Usłyszy pierwszy koncert ośmioletniego Fryderyka Chopina, zobaczy Adama Mickiewicza piszącego „Dziady” i Marię Skłodowską walczącą o prawo do edukacji kobiet.

Co wchodzi w skład serii „Zdarzyło się w Polsce”?

Seria składa się z aż 5 książek. Poniżej tytuły (po kliknięciu możecie zobaczyć ich cenę):

 

4. KRÓLEWSKIE ŻYCIE KRÓLÓW

żywe książki historyczne

 

Ta książka to poczet władców Polski w pigułce – to propozycja duetu Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby i Joanny Zagner-Kołat. Przygotowany przez nie komiks przedstawia najważniejsze fakty z panowania władców Polski – od Mieszka I po Stanisława Augusta Poniatowskiego. Czytelnicy znajdą tu solidną porcję wiedzy historycznej przyprawioną żartami. Dla dociekliwych autorki przygotowały także kącik z ciekawostkami, uzupełniający podstawowe informacje.

Dla mojej córki, która jest wielbicielką komiksów „Królewskie życie królów” okazało się bardzo ciekawą lekturą, którą pochłonęła bardzo szybko. 

Książka dostępna TUTAJ

 

5. POLSKA NA TRAPIE HISTORII

ksiazki historyczne

To  historyczna przygoda z audio przewodnikiem, która udowadnia, że historia nie musi być nudna. Książka składa się  12 bogato ilustrowanych opowieści  z życia codziennego mieszkańców dawnej Polski. Poprzez zaangażowanie zmysłów wzroku i słuchu barwne szczegóły same zapisują się w pamięci  małego czytelnika. 

Książkę można zobaczyć TU

6. POCZET KRÓLÓW I KSIĄŻĄT POLSKICH

książka o historii dla dzieci

Co prawda nie jest to typowa „żywa książka”, jednak napisana jest w tak interesujący dla młodego człowieka sposób, że musiała się znaleźć w tym rankingu. 

Książka przeznaczona dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, przybliża sylwetki polskich monarchów. Przekazuje nie tylko wiedzę, ale również zachęca czytelnika do jej pogłębiania. Dowcipne ilustracje pozwalają zapamiętać najważniejsze fakty związane z każdym władcą. 

Książkę można dostać na TEJ stronie. 

 

To już koniec mojego subiektywnego rankingu. Jeśli trafiła w Wasze ręce jakaś interesująca książka historyczna, a nie ma jej w zestawieniu to koniecznie dajcie znać w komentarzu. 

 


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ)
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do nas na Instagramie

Podziel się