Ile razy zastanawiałaś się co zrobić dziecku na drugie śniadanie do szkoły, przedszkola? Czym zapełnić śniadaniówkę, by przekąska była pyszna i wartościowa?

Dzisiaj chcę Ci pokazać, że przygotowanie zdrowego lunchboxu nie musi być trudne. Może być kolorowy, a jednocześnie dający dziecku energię na całe popołudnie.

ZDROWE DRUGIE ŚNIADANIE – CZYLI JAKIE?

Pełnowartościowy posiłek, powinien składać się z:

-białka

-zdrowych tłuszczów

-warzyw

-owoców

-węglowodanów złożonych

drugie śniadanie

Białko możemy dostarczyć dziecku podając mu choćby jogurt naturalny. Zmieszany z owocami i płatkami z pewnością zasmakuje maluszkowi.

Doskonałym źródłem białka może okazać się również jajko, czy żółty ser. A tak stworzona kanapka przyciągnie uwagę dziecka:

drugie śniadanie

Z kolei nasyconych tłuszczów powinniśmy poszukać w takich rodzajach przekąsek jak pestki słonecznika, dyni, czy orzechach nerkowca.

drugie śniadanie

Najważniejszym elementem drugiego śniadania powinny być natomiast warzywa i owoce.

DLACZEGO WARZYWA I OWOCE SĄ TAK WAŻNE W DIECIE?

To właśnie warzywa i owoce oraz ich przetwory (w tym soki) dostarczają nam błonnika, witamin, składników mineralnych, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

drugie śniadanie

To nie oznacza, że mamy rezygnować z pozostałych produktów takich, jak nabiał, czy produkty zbożowe i mięso. Ale warzywa i owoce powinny nam towarzyszyć codziennie i do każdego posiłku, czyli minimum 5 porcji, z czego warto pamiętać, że jedną z nich może stanowić szklanka lub kartonik soku.

A jako rodzice, musimy mieć świadomość jak ważne są to składniki dla prawidłowego rozwoju naszych dzieci.

ZALECENIA ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA

Światowa Organizacja Zdrowia kładzie duży nacisk na uświadamianie ludzi w tym temacie. Według jej wytycznych powinniśmy spożywać min. 400 g warzyw i owoców w pięciu porcjach. Jedną z tych porcji może być sok.

drugie śniadanie

FAKTY DOTYCZĄCE SOKÓW

Sok (ok. 200 ml) jest uznawany przez specjalistów do spraw żywienia za równoważną porcję warzyw i owoców w ciągu dnia.

Na przykład jedna szklanka soku jabłkowego zapewnia między 50 a 100 mg polifenoli. Ponadto szklanka soku jabłkowego o pojemności ok. 200 ml pokrywa zapotrzebowanie na potas w wysokości aż 220 mg.

drugie śniadanie

Jakie jednak soki są najlepsze? Czy powinniśmy sami je robić, by mieć pewność, że nie zawierają niepotrzebnych konserwantów?

MITY DOTYCZĄCE SOKÓW

Wokół soków z półek sklepowych narosło mnóstwo mitów. A tymczasem mogą one być równoprawnym źródłem witamin. Szczególnie soki w opakowania kartonowych.

Konsumenci często nie zdają sobie sprawy, że są to opakowania bezpieczne, które ze względu na zastosowane przebadane materiały, nie wywierają negatywnego wpływu na zawarte w nich produkty i na zdrowie konsumentów.

Światło i temperatura mogą negatywnie wpływać na barwę, zawartość witamin oraz smak żywności. Opakowania kartonowe chronią jednak produkt przed działaniem czynników zewnętrznych.

Sięgając po sok owocowy ze sklepowej półki możemy być pewni, że nie zawiera dodatku cukru, czy innych substancji słodzących, bo zgodnie z prawem- producentów obowiązuje zakaz dosładzania w jakikolwiek sposób soków owocowych. Podobnie z konserwantami. Te same przepisy zakazują stosowania konserwantów.

100% sok owocowy zawiera wyłącznie sok wyciśnięty z owoców, a składniki mineralne i witaminy w nim zawarte korzystnie wpływają na zdrowie i dobre samopoczucie.

drugie śniadanie

PODEJMIJ #WYZWANIE5PORCJI

Już wiemy, że spożywanie 5 porcji warzyw, owoców lub soku może przynieść odczuwalne i istotne korzyści zdrowotne dla każdego, dlatego chcę Cię zachęcić do podjęcia codziennego wyzwania – #WYZWANIA5PORCJI! Zastanów się pod koniec każdego dnia ile porcji warzyw i owoców pojawiło się na talerzu Twojej rodziny – jeżeli nie było ich 5 to z każdym kolejnym dniem spróbuj to zmienić. Wraz z dziećmi pilnuj aby spożywać 5 porcji warzyw, owoców lub soku dziennie, a zdrowie i dobre samopoczucie szybko pokażą Ci, że to była dobra decyzja.

wyzwanie 5 porcji

Wspólnie zadbajmy o nasze zdrowe nawyki oraz naszych dzieci.

drugie śniadanie

Wszelkie potrzebne informacje dotyczące idei spożywania minimum 5 porcji warzyw, owoców oraz soku jako porcji znajdziesz na stronie www.5porcji.pl

To jak, wchodzisz w to?

*Materiał sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw

Podziel się