Nie masz czasem pomysłu jak spędzić kreatywnie czas z dzieckiem w domu? Mi to się często zdarzało, szczególnie w okresie chorobowym. 

Dziewczyny były marudne i nie umiały sobie znaleźć miejsca w domu. A gdy brały antybiotyk to zwyczajnie byłyśmy skazane na cztery ściany.

Wtedy zainteresowałam się metodą Montessori. Maria Montessori zauważyła, że dziecko w wieku poniżej 6 lat ma chłonny umysł, który przyswaja wrażenia i doświadczenia ze swojego otoczenia. Metoda ta bazuje na zachęcaniu dziecka do samodzielnego poznawania świata. Pomaga mu rozwijać uwagę i koncentrację, a cechy te są bardzo istotne w dorosłym życiu. To taka nauka poprzez zabawę.

Jeśli Ty również chcesz miło spędzić czas z dzieckiem oraz wspomagać jego rozwój, to uwierz mi, że ta metoda sprawdzi się w Twoim domu. Tak było u nas 🙂

Potrzebujemy:

  1. Zestaw edukacyjny Montessori

    Co to takiego? To pudełko, w którym będziesz trzymać wszystkie potrzebne do zabawy rzeczy. Takie jak nakrętki po butelkach, różne pojemniki, klamerki, guziki i wiele innych rzeczy, które Ci przyjdą do głowy. Granicą pozostaje wyobraźnia 🙂

2. Chętne do zabawy dziecko lub większą ilość dzieci. Przykładowe dzieci 😉

No to zaczynamy!

Przykładowe zabawy:

  1. Butelka z gumkami

Zabawa polega na nakładaniu gumek na szklaną butelkę (u nas był szklany wazonik). Dzięki niej dziecko rozwija zręczność i wzmacnia palce. Pokaż dziecku co ma robić, a potem patrz jak świetnie się bawi 🙂

2. Fantastyczny makijaż

Zabawa polega na narysowaniu wyimaginowanego rysunku na twarzy koleżanki lub kolegi (siostry/brata). Potrzebujemy pędzelka oraz miseczki z wodą. Czemu służy ta zabawa?  Pozwala ćwiczyć wyobraźnię, uczy dokładności oraz szacunku do innych.

3. Skarbonka na zakrętki

Do tej zabawy potrzebujemy plastikowe pudełka (2 sztuki lub więcej) oraz kolorowe zakrętki (najlepiej w dwóch kolorach albo więcej). W pokrywkach robimy otwór wielkości zakrętek i oklejamy otwór taśmą klejącą. Dzieci mają wkładać zakrętki poprzez otwór do pojemnika. Zabawa ta poprawia sprawność palców, wyrabia koncentrację oraz uczy rozróżniania kolorów.

4. Worek zagadkowych przedmiotów

Potrzebujemy nieduży worek z tkaniny, którego koniec można ściągnąć oraz wiele różnych drobnych przedmiotów, które można włożyć do środka. Dzieci mają poprzez dotyk zgadywać co jest w środku. Zabawa ta rozwija zmysł dotyku.

5. Otwieranie i zamykanie

Potrzebujemy 10 przedmiotów z różnymi rodzajami zapięć np. portmonetka, kosmetyczka, różne buteleczki, słoik itp. Pokaż dziecku jak się otwiera i zamyka każdy przedmiot, po czym pozwól mu samodzielnie spróbować.

6. Pudełko na guziki

Do tej zabawy będzie nam potrzebna taca, 3 serie różnych guzików, 3 miseczki albo pudełko z przegródkami. Dziecko będzie musiało posegregować guziki- według kolorów, albo kształtów.

Przyznam się, że to moja ulubiona zabawa. Dziewczyny za nią przepadają, a ja mam przynajmniej godzinę czasu wolnego. Oczywiście ilość guzików i pojemników jest większa, dzięki temu trwa to znacznie dłużej.

To nie wszystko! Zgodnie z tytułem wpisu jest jeszcze cała masa zabaw edukacyjnych, które są bardzo proste do przeprowadzenia w domu, a zarazem pouczające dla dzieci. Nie będę tu jednak wszystkich opisywać, gdyż wszystkie możecie znaleźć w książce Metoda Montessori w domu” (Delphine Gilles Cotte).  Książkę można zakupić na stronie empik.com (TUTAJ).

Powiem Ci, że początkowo nie byłam przekonana do tej metody. Zadania i zabawy wydawały mi się na tyle proste, że myślałam, iż moje córki nie będą nimi zainteresowane. Myliłam się bardzo. Moja 3 i 4 latka potrafiła się znakomicie skupić na powierzonych zadaniach. Dzięki czemu ćwiczyły robienie wszystkiego samodzielnie. Taka jest właśnie filozofia Marii Montessori.

Wypróbuj u siebie w domu, a z pewnością się nie zawiedziesz i zyskasz nieco czasu dla siebie 🙂

Podziel się