Stało się… Laura od września pójdzie do zerówki, która mieści się w szkole. To poważny krok, taki trochę skok w inną rzeczywistość. Do tej pory było przedszkoleznajome panie, dzieci.

Szkoła to inna bajka. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z placówką, do której jeszcze ja chodziłam. Stare, znane mi mury. Niewiele się zmieniło.

A trochę zmian by się jednak przydało :). Choćby taka stołówka.

PRZESTRZEŃ, W KTÓREJ PRZEBYWA TWOJE DZIECKO- JEST WAŻNA

Powinna ona zachęcać dziecko, być przyjazna dla oka. Dziecko ma się w danym pomieszczeniu czuć dobrze. Szczególnie, gdy jest to miejsce, w którym się spożywa posiłki.

NIESTETY RÓŻNIE TO BYWA W SZKOŁACH

O ile rozumiem, że same klasy nie powinny rozpraszać i mają służyć głównie do spędzania czasu na nauce, to jednak stołówki mają się kojarzyć z czasem odpoczynku od nauki i obowiązków.

Stołówka w naszej szkole niestety jest dość smutna i mało estetyczna. Służyła już wielu rocznikom, niezliczona ilość dzieci korzystała z obiadów serwowanych w tej szkole z tradycjami.

Sama nie wyobrażam sobie, by Laura nie jadła szkolnych obiadów, skoro jest taka możliwość. Jednak warunki, w jakich miałaby jeść- też są istotne.

WIELE SZKÓŁ BORYKA SIĘ Z TYM PROBLEMEM

To naprawdę ważne, by dzieci spożywały posiłki w przestrzeni przyjaznej, funkcjonalnej i kolorowej. Otoczenie ma również wpływ na nawyki żywieniowe. Nikt nie chce długo siedzieć w nieprzyjaznym pomieszczeniu.

Jak się okazuje jednak stołówki w polskich szkołach wciąż pozostawiają wiele do życzenia, na co wskazuje przeprowadzone w marcu tego roku badanie „Ocena stanu szkolnych stołówek”.

Krótkie podsumowanie badania możesz zobaczyć tutaj:

 

Nie trudno zauważyć, że zmiany, by się przydały. Zarówno rodzicom, jak i władzom szkoły powinno zależeć na poprawie standardów. Jak tego dokonać? Znam na to sposób!

ZAPEWNIJ SZKOLE REMONT STOŁÓWKI

Wystarczy wziąć udział w konkursie „Extra Szkolna Stołówka”, którego nagrodą główną jest sfinansowanie remontu stołówki o wartości 30 000 złotych. Stołówki zostaną wyremontowane w pięciu szkołach – w czterech, które zdobędą największą liczbę głosów, oraz w szkole wybranej przez jury programu.

Wziąć w nim udział może każda szkoła podstawowa, która zarejestruje się na stronie www.extrastolowki.pl. Rejestracji dokonuje dyrektor placówki lub inna osoba dorosła za jego zgodą w okresie do 17 czerwca 2018 r. Do zgłoszenia należy dodać aktualne zdjęcie szkolnej stołówki wraz z krótkim opisem, dlaczego to właśnie w tej placówce powinna ona zostać wyremontowana. Od 1 kwietnia 2018 r. do 17 czerwca 2018 r. każdy może głosować na dodane zdjęcia. Dozwolone jest oddawanie 1 głosu o wartości 1 punktu, każdego dnia. Na stronie internetowej programu będą się również pojawiały zadania, za które szkoła może zdobyć dodatkowe punkty. Realizacje zadań specjalnych zostaną opublikowane w galerii prac na stronie internetowej www.extrastolowki.pl.

Oprócz 5 nagród głównych jest 100 nagród dodatkowych! W 50 kolejnych placówkach w rankingu eksperci Federacji Polskich Banków Żywności przeprowadzą warsztaty dotyczące mądrego gospodarowania żywnością. 50 następnych szkół otrzyma zestaw akcesoriów dekoracyjnych do szkolnej stołówki.

Prawda, że jest o co walczyć?

Zatem już dziś poinformuj szkołę o takim konkursie i zachęć dyrektora, by szkoła Twojego dziecka wzięła udział i zgarnęła świetne nagrody!

extra szkolna stołówka


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ) 
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco) ????
  • dołączysz do nas na Instagramie 

 

Podziel się