Zależy Ci na rozwinięciu sprawności manualnej malucha? Świetnie, warto o to zadbać już we wczesnym dzieciństwie. Najlepszym sposobem na rozwój motoryki małej są zabawki i pomoce, które stymulują dłonie do pracy oraz pomagają poznawać nowe kształty oraz faktury. To z kolei ułatwia dzieciom w następnej kolejności naukę malowania i pisania, ale też trzymania sztućców czy wiązania sznurówek. Słowem: wszystkich czynności, które trzeba wykonywać przy pomocy rąk!

Piankolina – miękka zabawka sensoryczna

Piankolina to masa plastyczna, którą można bawić się już od 3. roku życia. Z powodzeniem można ją formować, rozgniatać, rozciągać, odbijać czy nawet rozrywać. Jest ona bowiem bardzo miękka i pozwala modelować rozmaite kształty, w tym figury płaskie oraz przestrzenne. Możliwości jest zatem co nie miara, dlatego tego rodzaju zabawka z pewnością długo się szkrabowi nie znudzi.

Najważniejsze jest jednak to, że piankolina rozwija zdolności manualne i motorykę małą, a co za tym idzie – precyzję wykonywania różnych czynności. Warto zaznaczyć, że jest ona o wiele bardziej miękka niż np. plastelina. Jeśli pozwolisz dziecku bawić nią przynajmniej raz w tygodniu, z czasem zaobserwujesz, jak maluch od prostych form przechodzi do coraz bardziej złożonych konstrukcji oraz figurek. Do tego pomaga ona ćwiczyć wyobraźnię i kreatywność. Co więcej, wspomaga ona rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. A i zachęca do aktywnej zabawy przez wiele godzin! Jestem pewna, że zachwyci ona zarówno chłopców, jak i dziewczynki.

Puzzle magnetyczne – oryginalna zabawka sensoryczna

Puzzle magnetyczne to wyjątkowy rodzaj puzzli, które wykraczają poza klasyczne schematy układania. Z jednej strony zabawa nimi polega na dopasowywaniu do siebie odpowiednich elementów, z drugiej natomiast puzzle same się do siebie przyciągają! Zwykle zestawy z takimi puzzlami wyposażone są dodatkowo w tablicę magnetyczną, na której się je układa. Ponadto niektóre z nich posiadają wygodne uchwyty do przenoszenia, inne natomiast – pełnią przy okazji rolę gry zręcznościowej. Wybór jest zatem całkiem spory.

Warto wykorzystywać ten rodzaj zabawki, ponieważ dzieci zwykle zafascynowane są magnesami. Co więcej, taka forma ćwiczenia motoryki małej przybiera formę wesołej zabawy! Tym bardziej, że puzzle magnetyczne dają mnóstwo możliwości. Przykładowo, w sklepach można znaleźć je w kształcie różnych państw świata, wraz z mapą, do której można je przyklejać. Pewne jest to, że – niezależnie od ich rodzaju – wspomagają one pracę paluszków oraz całych dłoni. Pozytywnie wpływają również na percepcję wzrokową oraz procesy pamięciowe. Nic, tylko z tego korzystać!

Klocki drewniane – klasyczna zabawka sensoryczna

Drewniane klocki przeżywają dziś swój prawdziwy renesans. Wspomagają one nie tylko sprawność dłoni i palców, ale także – odkrywczą naturę dzieci. I to na różnych etapach dorastania. Ponadto inspirują szkraby do samodzielnego, kreatywnego myślenia. Dużą ich zaletą jest również to, że są przyjazne dla środowiska, a przy okazji – bardzo wytrzymałe. Ponadto  możesz wybrać, czy mają być one pomalowane, czy też występować w swojej naturalnej postaci.

Klocki drewniane, podobnie jak puzzle magnetyczne, mogą okazać się skuteczną pomocą naukową. Z bardziej zaawansowanych zestawów można tworzyć konstrukcje miast, a co za tym idzie – budynki użyteczności publicznej, np. szpitale, biblioteki, księgarnie, szkoły, banki, itd. Dziecko nauczy się w ten sposób bardziej precyzyjnych chwytów, a i zyska świadomość przestrzenną. Często klocki drewniane przedstawiają też różne literki i cyferki, co z kolei ułatwia naukę czytania i pisania. Co więcej, dziecko może poznać przy ich układaniu nowe kształty oraz kolory! Kto wie, co jeszcze Twoja pociecha ułoży z takich klocków? Możliwości są tysiące! 🙂

*Wpis powstał we współpracy z Ceneo

 


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do nas na Instagramie 

Podziel się