Dzisiaj nie będzie słodkich historii. Dzisiaj o problemie, który dotyczy wielu. Wielu dzieci, a zapewne też i wielu dorosłych, gdy byli w wieku przedszkolnym, czy szkolnym.

Choć ciężko się do niego przyznać to problem istnieje i nie należy go bagatelizować, ani udawać, że go nie ma. A co gorsza- wywierać presję na dzieciach, by zaprzestały tych  zachowań. Sprawiać, by czuły się gorsze z tego powodu. W takich sytuacjach powinniśmy się zachować jak RODZICE- wspierać, nie upokarzać, a już na pewno ZWRÓCIĆ SIĘ O POMOC.

Choćbyśmy się chcieli pomóc naszym dzieciom w każdej sytuacji to czasem jest to zwyczajnie niemożliwe. Czasem dobre chęci nie wystarczą, a problem jest bardziej złożony.

O czym mowa?

MOCZENIE NOCNE

Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Moczenia Nocnego. Pomyślałam, że to dobra okazja, by uświadamiać nas- rodziców, o problemie jakim jest nocne moczenie u dzieci. Musimy wiedzieć, że ten problem jest powszechny, ale żeby bardziej rozjaśnić sytuację to najpierw usystematyzujmy nieco fakty.

CO TO JEST NOCNE MOCZENIE?

Moczenie nocne to nieświadome oddawanie moczu w trakcie snu, występujące u dzieci, które zakończyły już trening czystości lub ukończyły pięć lat. O moczeniu nocnym mówi się, gdy objawy pojawiają się częściej niż dwa razy w tygodniu. Problem ten występuje u ok. 100 mln ludzi, a w Polsce dotyczy prawdopodobnie ok. 300-400 tys. osób. Częstość występowania moczenia nocnego z reguły maleje wraz z wiekiem (3-4 lata).

Ważne jest, by nie panikować- ale przyjrzeć się swojemu dziecku. Jeśli ukończyło ono 5 lat i dalej często się moczy w nocy (częściej niż 2 razy w tygodniu)  to może warto bardziej zadbać o to, by przed snem nie piło za dużo, przypilnować, by skorzystało z toalety zanim się położy.

Samo moczenie jest trudne z uwagi na psychologiczny aspekt. To źródło stresu i niepokoju. A sam stres może przełożyć się na zaburzenia emocjonalne i psychogenne. Jest to konsekwencja, a nie przyczyna (warto o tym pamiętać).

Mam w swoim najbliższym otoczeniu dorosłą już osobę, która jak pojawiają się jakieś stresy, czy trudności w życiu to często podkreśla fakt, iż bardzo długo moczyła się w nocy. Tak bardzo jej to zapadło pamięć, że teraz przy każdej porażce życiowej jej mózg wraca do tego faktu i jeszcze bardziej pogłębia się w poczuciu beznadziejności. W końcu już od małego miała problemy, z którymi sobie nie radziła i jej rodzice niestety też. To błędne myślenie, ale ciężko jest walczyć z tym, co już jest bardzo zakorzenione.

Nie chcę, by i moje dzieci miały podobne przemyślenia, dlatego też będę obserwować je i wiem, że jeśli jakiekolwiek trudności pojawią się w późniejszym wieku to zaciągnę porady eksperta.

WIZYTA U LEKARZA JEST BARDZO ISTOTNA

Dzisiaj chcę prosić też Ciebie o to, by nie bagatelizować tego problemu.

Przyczyny moczenia nocnego mogą być różne – mogą to być czynniki genetyczne, fizjologiczne lub psychologiczne bądź też ich połączenie. Żeby poznać jednak dokładną przyczynę to trzeba udać się do lekarza.

Przed wizytą warto jednak prowadzić dzienniczek mikcji, który pozwoli lekarzowi mieć pełny obraz sytuacji. Sam dzienniczek oraz inne przydatne informacje odnośnie moczenia nocnego znajdziesz na stronie suchyporanek.pl .

 

Pamiętaj, że z tym problemem Twoje dziecko, ani Ty nie musisz zostać sam. A nawet nie powinieneś!

 

*Zdjęcia autorstwa Donnie

Podziel się