Wybór wózków dla dzieci jest obecnie wręcz ogromy. Wśród nich znajdziemy zarówno klasyczne spacerówki, jak i modele wyróżniające się ponadprzeciętną nowoczesnością, a także wózki biegowe. Te ostatnie są idealnym rozwiązaniem dla aktywnych rodziców. Jaki więc kupić wózek dla malucha? 

Pojawienie się na świecie dziecka wcale nie musi oznaczać konieczności rezygnowania ze swych sportowych pasji. Wręcz przeciwnie. Chociaż każdy rodzic wie, że taka mała istota potrafi przewrócić świat do góry nogami, to nie jest też tajemnicą, że zawsze warto pamiętać także o swym zdrowiu. Aktywność fizyczna ma na nie ogromny wpływ, dlatego też jest to tak ważna kwestia. Często nie trzeba szukać w takim przypadku nawet motywacji, gdyż dziecko potrafi ”pogonić” nawet największego lenia. Chodzi tu nie tylko o codzienne obowiązki, ale przede wszystkim o spacery. Codzienne spacery są niesamowicie ważne dla maluchów. W ten sposób między innymi rozwija się ich odporność. Dla rodziców jest to natomiast świetna okazja na trening. Możemy zdecydować się zarówno na spokojny marsz, jak i wymagający dobrej kondycji jogging. Zanim jednak zaczniemy praktykować naszą nową rutynę, koniecznie wybrać musimy odpowiedni wózek dla dziecka. Obecnie dostępne są wózki dziecięce o różnych kształtach, kolorach, rodzajach, czy funkcjonalności. Jaki sprawdzi się najlepiej? 

Wózek dla dziecka — bezpieczeństwo i funkcjonalność

Każdy rodzic z pewnością potwierdzi, że nie ma rzeczy, która byłaby ważniejsza, niż bezpieczeństwo i zdrowie maluszka. Jeśli więc decydujemy się na zakup wózka, to zapewne w głowach większości z nas niemal od razu pojawia się myśl, by wybrać produkt spełniający wszelkie normy bezpieczeństwa. Na szczęście zarówno wózki dziecięce, zabawki, jak i wszystkie inne produkty przeznaczone dla najmłodszych, przed trafieniem na sklepowe półki muszą przejść szereg testów potwierdzających ich jakość oraz bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli kupujemy więc wózki w sprawdzonym sklepie, to możemy mieć pewność, że ich budowa jest idealnie przystosowana do potrzeb malucha i na pewno mu się zagraża.

Oczywiście nigdy nie zaszkodzi zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przy spacerówkach na przykład, koniecznie sprawdźmy jakość i system zapinania pasów. Istotną kwestią jest też odpowiednia wysokość boków, gdyż za niskie mogą prowokować ryzyko upadku przy wychylaniu.  

Wózki spacerowe — na co zwrócić uwagę przy kupnie? 

Spacer to forma aktywności, którą chcąc nie chcąc będzie uprawiał każdy rodzić. Tak jak już bowiem wiemy, spacery są niezwykle ważną częścią rozwoju malucha. Warto wiedzieć też, że taka niepozorna przechadzka potrafi spalić naprawdę wiele kalorii. Tym samym jest to doskonała alternatywa dla treningów na siłowni, na które przecież większość mam i ojców nie ma czasu. Tutaj łączymy przyjemne z pożytecznym. Na początek jednak musimy wybrać odpowiedni wózek. Do spacerów i nie tylko najlepiej sprawdzają się tak zwane wózki spacerowe. Zazwyczaj warto wyposażyć się w nie w 6-7 miesięcy życia dziecka, gdyż to właśnie wtedy zaczyna samodzielnie siadać. 

Spacerowe wózki dziecięce powinny wyposażone być w dobrej jakości daszek. Taka osłona ma na celu ochronę przed słońcem wiatrem i opadami. Istotnym elementem jest także możliwość regulacji podnóżka, czy też uchwytów. Warto zadbać też, by wózek był stosunkowo lekki. Obecnie coraz więcej producentów stawia na wysoką jakość materiałów, które jednocześnie ważą niewiele. Podziękujemy sobie za wybór takiego modelu, szczególnie jeśli mieszkamy w bloku. 

Bieganie z wózkiem — czyli trening z dzieckiem 

Opieka nad maluchem zajmuje większość doby. Często w kalendarzu rodziców naprawdę ciężko jest wygospodarować choćby pół godziny na intensywny trening cardio. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie rezygnować ze sportu. Wręcz przeciwnie. W takim przypadku wystarczy po prostu zamienić codzienne spacery na bieganie z dzieckiem. Z pewnością większość osób zastanawia się, jak jest to w ogóle możliwe. Otóż sprawa może być naprawdę prosta, a to wszystko umożliwiają wózki biegowe i sportowe. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej modeli dedykowanych biegaczom. Takie wózki dziecięce są specjalnie przystosowane do treningów z dzieckiem. Bezpieczeństwo zapewnia dokładnie przemyślana budowa, dodatkowe hamulce, a także opaska na nadgarstek, dzięki której wózek nie wyślizgnie się nam z rąk.

Wózki dziecięce biegowe charakteryzują się przede wszystkim tym, że mają nie cztery, a trzy koła. Takie rozwiązanie umożliwia bowiem bardziej precyzyjne i płynne prowadzenie. Warto wspomnieć też, że koła te są znacznie większe i cieńsze od klasycznych. Dzięki temu zapewniają lepszą amortyzację. Powinniśmy pamiętać jednak, że wózki dziecięce sportowe najlepiej sprawdzą się na płaskich nawierzchniach. Dzięki temu trening będzie nie tylko przyjemniejszy, ale i w pełni bezpieczny dla malucha. Kupno wózka biegowego to doskonały pomysł, jeśli chcemy zachować dobrą kondycję. To idealne rozwiązanie, które pozwala nam na robienie dwóch rzeczy naraz, co oznacza tym samym ogromną oszczędność czasu. 

Podziel się