Dzisiaj mam dla Ciebie garść informacji na tytułowy temat „wady postawy u dzieci”. 

Wady postawy  to coraz bardziej powszechny problem społeczny.  Zatem warto dowiedzieć się więcej i obserwować swoje dziecko, a w razie potrzeby- udać się do specjalisty.

Wpis został przygotowany wspólnie z Lucyną Stokowską- fizjoterapeutą, trenerem personalny oraz instruktorem fitness, która prowadzi Strefę Zdrowia Masaż & Fizjoterapia w Rumi. 

Lucyna Stokowska

To właśnie pani Lucyna zgodziła się odpowiedzieć na poniższe pytania, by przybliżyć temat. Tłumaczy co to są wady postawy u dzieci i rozwiewa niektóre wątpliwości. Jeśli szukacie dobrego fizjoterapeuty, czy masażysty to polecam wybrać się do Strefa Zdrowia Masaż & Fizjoterapia. Na sam koniec artykułu możecie doczytać kilka zdań o właścicielce tego miejsca. A tymczasem zapraszam do lektury 🙂

1. Czym tak właściwie są wady postawy?

Wadą postawy nazywamy każde odchylenie od cech uznanych za postawę prawidłową.

2. Czy rozróżniamy jakieś konkretne rodzaje wad postawy u dzieci?

Najczęstszymi wadami postawy są plecy płaskie, okrągłe, wklęsłe i wklęsło – okrągłe.

Plecy płaskie powstają wskutek zmniejszenia fizjologicznych przednio – tylnych krzywizn kręgosłupa. Najprościej mówiąc kręgosłup jest wtedy zbyt prosty, co nie pozwala na odpowiednią amortyzację, nie chroni ośrodkowego układu nerwowego przed wstrząsami i nie zapewnia prawidłowego \funkcjonowania narządów wewnętrznych.

Plecy okrągłe to wyniki pogłębienia piersiowej krzywizny kręgosłupa, czyli kifozy. Towarzyszy temu pochylenie głowy do przodu, które może mieć wpływ na przebiegające w obrębie szyi naczynia krwionośne doprowadzające krew do mózgu oraz na wentylację płuc.

Plecy wklęsłe są spowodowane zwiększeniem wygięcia lędźwiowego odcinka kręgosłupa, czyli lordozy lędźwiowej i często łączą się z nieprawidłowym ustawieniem (przodopochyleniem) miednicy, nieprawidłowościami w stawach biodrowych oraz osłabieniem mięśni brzucha i pośladków. uwypukleniu brzucha mogą towarzyszyć zaburzenia pracy narządów wewnętrznych jamy brzusznej i przepony. Wiotki brzuch osłabia trawienie i krążenie krwi w jamie brzusznej. Może też być przyczyną bólów krzyża np.bolesnych miesiączek u dziewczynek.

Plecy wklęsło-okrągłe są następstwem pogłębienia zarówno kifozy piersiowej, jak i lordozy lędźwiowej.

3. Jakie są zazwyczaj przyczyny wad postawy u dzieci?

Najczęstszą przyczyną wad postawy jest obniżenie napięcia mięśni, czyli tzw.hipotonia, która powoduje ich osłabienie, trudności w prawidłowej pracy i kontroli nad postawa. Wady postawy mogą być również wynikiem wad wzroku, słuchu, przewlekłych schorzeń układu oddechowego, nieprawidłowych nawyków związanych z utrzymywaniem pozycji i częstym powtarzaniem pewnych czynności , jak siedzenie, stanie niewłaściwe noszenie dziecka lub noszenie przez dziecka ciężarów itp. Warto dodać że u dzieci z wadami postawy prawie zawsze występuje płaskostopie oraz bardzo często wady wymowy (zła artykulacja głosek). Jest to związane z nieprawidłowym napięciem mięśni całego ciała.

4. Jak możemy przeciwdziałać wadom postawy?

W leczeniu najważniejsze jest usunięcie przyczyn i niedopuszczenie do utrwalenie się wad. Osiągnąć to można przez przestrzeganie odpowiedniego trybu życia i wyrabianie nawyku przyjmowania prawidłowej postawy oraz poprzez ćwiczenia korekcyjne prowadzone przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę.

 

A jak wyglądają takie zajęcia to możecie się przekonać na poniższych zdjęciach. Oczywiście każde zajęcia są dostosowane indywidualnie do dziecka. Jednak zobaczcie jak Laura sobie radziła podczas ćwiczeń.

wady postawy u dzieci

gimnastyka korekcyjna dla dzieci

Ważne jest też samo podejście do dziecka. Lorcia po zajęciach wracała uśmiechnięta i potwierdziła, że jej się podobały. Zatem ćwiczenia nie muszą być nudne i można połączyć trening z zabawą.

Ja z kolei przymierzam się do masażu 🙂

A Twoje dziecko zmaga się z wadami postawy? Koniecznie daj znać w komentarzu. 

Lucyna Stokowska fizjoterapeutka, trener personalny oraz instruktorka fitness. Prowadzi “Strefa Zdrowia Masaż & Fizjoterapia”. Zajmuje się leczeniem bólu poprzez ruch, indywidualne ćwiczenia, masaż i fizjoterapię. Pracuje również w przedszkolu integracyjnym w którym prowadzi zajęcia z dziećmi niepełnosprawnymi. Jako instruktor zajęć fitness pracuje na sali z moimi podopiecznymi, na zajęciach typu Zdrowy Kręgosłup, Fit Girls, Trening Obwodowy, a także Aktywny Senior. Na swoich zajęciach dba o to, aby każdy uczestnik wykonywał ćwiczenia poprawnie i efektywnie. Największą satysfakcję przynosi jej zadowolenie klientów. Uśmiech i endorfiny uzależniają, dlatego ma nadzieję zarazić każdego tą formą aktywności!


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • polajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ) ????
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco) ????
  • dołączysz do nas na Instagramie  lub YouTube

 

Podziel się