Mamy już połowę sierpnia, jeszcze trochę i zacznie się nowy rok szkolny. To dobry czas, by rozpocząć rozglądanie się po półkach sklepowych. Wiadomo, że dzieci przepadają za przyborami, które są z ich ulubionymi postaciami z bajek, czy filmów.

Jednak to nie powinno być jedyne kryterium wyboru. Szczególnie jeśli chodzi o plecaki, czy tornistry. 

JAKI POWINIEN BYĆ TORNISTER?

Jak jeszcze moje dzieci chodziły do stacjonarnej szkoły to było dla mnie ważne, by ich tornister nie był zbyt dużym obciążeniem. Nieraz niestety widziałam jak maluchy dosłownie „kurczyły się” pod zbytnim ciężarem, które nosiły na plecach. Tu oczywiście istotna jest zawartość plecaka, czy tornistra, ale nie mniej ważny jest materiał z którego jest wykonany. 

Oto kilka rad dotyczących tornistrów:

-jest z reguły przeznaczony dla dzieci w 1-3 klasie

-powinien być lekki (ok. 1kg) i dostosowany do wieku i masy ciała dziecka 

-zwróćmy uwagę na to, czy ma sztywną i wyprofilowaną budowę (szczególnie tył), bo to pomaga zachować prawidłową postawę dziecka 

-szerokie i miękkie szelki z pewnością podnoszą komfort noszenia i dodatkowo nie obciążają barków. 

Szeroki wybór tornistrów znajdziecie na stronie Ceneo.

Dobrze jest, gdy szelki są połączone pasem piersiowym, który zapobiega zsuwaniu się ich z ramion i zdecydowanie mniej obciąża plecy. 

Nie wszystkie tornistry posiadają kanały wentylacyjne, jednakże są one też istotnym elementem. Kanały sprawiają, że powietrze przepływa, a plecy się nie przegrzewają. 

Dodatkowymi udogodnieniami dla młodego człowieka są: gumowa rączka, która ułatwia wygodne chwytanie tornistra oraz odpowiedniej wielkości gumowe uchwyty zamków. Nie należy też zapominać, by tornister był funkcjonalny. A co za tym idzie- posiadał dużą komorę główną, oraz dodatkowe przegrody wewnętrzne. Ułatwiają one pakowanie i powodują, że ciężar jest rozłożony w miarę równomiernie. 

ZESZYTY- JAKIE MOGĄ SIĘ PRZYDAĆ?

Z reguły szkoły zapewniają rozpiskę jeśli chodzi o ilość i rodzaj zeszytów, które powinno posiadać dziecko w nowym roku szkolnym. My również będziemy korzystać z takiej pomocy. Jednak pamiętając poprzednie lata szkolne- szczególnie te wczesnoszkolne- warto zaopatrzyć dziecko w zeszyt do języka polskiego 16 kartkowy w kolorowe linie. Na początku przygody szkolnej- taki zeszyt jest niezwykle pomocny w nauce pisania. 

Tutaj jest duży wybór >> zeszytów <<

W przypadku zeszytów- bardzo ważne jest to, by okładka zachęcała dziecko. Dajmy młodemu człowiekowi zadecydować co ma się znaleźć na okładce. U nas królują zwierzaki- głównie psy i kociaki 🙂

JAKI POWINIEN BYĆ PLECAK?

Plecak jest wygodnym rozwiązaniem dla dzieci od 4 klasy szkoły podstawowej. Jest lżejszy niż tornister, dzięki czemu nie obciąża dodatkowo kręgosłupa. 

Jednak wypakowany po brzegi może przyczynić się do wad postawy dziecka, więc warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

 

>> Tutaj znajdziesz przybory szkolne i inne rzeczy przydatne podczas powrotu do szkoły <<

 

Kilka rad dotyczących plecaków:

-warto zwrócić uwagę na to, czy plecak posiada anatomicznie ukształtowany system paneli z tyłu plecaka

Ergonomiczna budowa plecaka dopasowuje się do kręgosłupa i wspiera utrzymanie właściwej postawy. 

-wodoodporna tkanina z pewnością będzie dodatkowym atutem

-wzmocniony spód plecaka sprawia, że nie przewraca się on z łatwością, gdy umieści się go na podłożu

 

Pamiętajmy, że chodzi tu o zdrowie i przyszłość naszych dzieci. Czasem lepiej zapłacić więcej za tornister czy plecak ale mieć pewność, że będzie służył uczniowi na długo. 

Podziel się