Tonik do twarzy to niezwykle ważny asortyment w każdej kosmetyczce. Dobrze dobrany tonik do twarzy jest podstawą codziennej pielęgnacji – nie tylko jest w stanie pomóc nam z demakijażem, ale także potrafi odpowiednio odżywić naszą skórę i przywrócić jej naturalną równowagę, zakłóconą przez inne produkty kosmetyczne czy warunki atmosferyczne. Wiedząc, jak ważny jest tonik do twarzy w naszej rutynie pielęgnacyjnej, powinniśmy skupić się na doborze odpowiedniego produktu. Dzisiaj zajmiemy się kwestią, jaki powinien być jego współczynnik pH – zapraszamy do czytania!

Tonik do twarzy – czemu służy ten kosmetyk?

Tonik do twarzy może pełnić w naszej codziennej rutynie pielęgnacyjnej kilka funkcji. Przede wszystkim – jest to produkt oczyszczający. Jego głównym zadaniem jest dokładne wyczyszczenie naszej twarzy z cząsteczek różnych zanieczyszczeń, takich jak pozostałości po makijażu czy zanieczyszczenia, które dostały się na naszą twarz z powietrza. Dodatkowo dobry i odpowiednio dobrany tonik do twarzy może pomóc nam zatrzymać w niej wodę, dzięki czemu twarz będzie lepiej nawodniona i zdrowsza.

Tonik do twarzy ma jeszcze jedną zaletę – pomaga nam w odbudowie warstwy hydrolipidowej, czyli naturalnej ochrony naszej skóry. Może też pomóc jej przywrócić odpowiedni współczynnik pH, co jest kluczowe dla mikroflory bakteryjnej, która bytuje na naszej twarzy i pomaga w jej zabezpieczeniu.

Współczynnik pH toniku do twarzy

Współczynnik pH ludzkiej skóry wynosi od 4,5 do 6 i to właśnie w tej wartości znajduje się większość naturalnych produktów myjących. Naturalne żele do mycia czy mydła mają najczęściej pH, które mieści się w tym przedziale. Jednakże naturalne mydła nie są używane przez wszystkich i większość z nas sięga po zwykłe produkty myjące, które mają w swoim składzie SLS lub SLES. Ich pH jest przeważnie zdecydowanie wyższe i może sięgać nawet do 7. Jeśli więc używamy takich kosmetyków, dobrze jest zastosować tonik do twarzy o pH nieco niższym niż nasze naturalne pH skóry.

Tonik do twarzy – jakie powinien mieć pH?

Tonik do twarzy, na jaki się zdecydujemy, powinien mieć współczynnik pH w zakresie od 3 do 4. Taki współczynnik da nam pewność, że odbudowa naszej naturalnej flory bakteryjnej i warstwy hydrolipidowej będzie się mogła odbywać bez zakłóceń. Pamiętajmy, że z powodu ich przerwania na skórze może dojść do pojawiania się wyprysków i innych dolegliwości, warto więc włączyć solidny produkt tonizujący do naszej codziennej rutyny.

Oczywiście przywrócenie właściwego współczynnika pH naszej skórze to nie jedyna rzecz, jaką może nam zaoferować tonik do twarzy. Jak było zaznaczone wcześniej, może pomóc nam w jej nawilżeniu i odżywieniu. W tym celu warto sięgać po produkty bogate w glicerynę, która pomoże w związaniu cząstek wody w skórze. Pamiętajmy też o tym, by zawsze w miarę możliwości szukać produktów bez alkoholu. Chociaż stosowanie go w tonikach jest już raczej rzadkością, zdecydowanie powinno się unikać takich kosmetyków, zwłaszcza jeśli nasza skóra ma naturalne predyspozycje do podrażnień.

 

* Artykuł sponsorowany

Podziel się