Szyszki ozdobne przydadzą nam się, gdy lubimy tworzyć rożnego rodzaju ozdoby- jak choćby stroiki, czy świeczniki adwentowe. Szyszki ozdobne mogą rownież być idealnym dodatkiem do wystroju domu.
Wystarczy praktycznie niewiele, by szyszki się wybieliły, a tym samym zyskały nietuzinkowy wygląd. Nawet teraz jest dobry moment, by wyjść z domu i pozbierać skarby lasu.
SZYSZKI OZDOBNE- OD CZEGO ZACZĄĆ?
Kiedy już nazbieramy szyszki i zaniesiemy je do domu to dobrze by było je odpowiednio przygotować. Dlaczego? Po pierwsze są brudne, pełne piasku, czy nawet pozostałości po trawie. Po drugie- mogą też dawać schronienie różnym stworzeniom- jak choćby pająkom. A tacy nowi domownicy nie są raczej u nikogo mile widziani.
SZYSZKI- JAK JE PRZYGOTOWAĆ?
Możemy zadziałać na dwa sposoby:
- Przemywamy szyszki (możemy do tego celu użyć prysznica). Następnie moczymy szyszki w wodzie zmieszanej z octem. Pozostawiamy je na 20 minut zamoczone w roztworze. Po czym wyjmujemy je z wody. W tym momencie możemy zaobserwować to, iż szyszki się zamknęły. Tak działa na nie woda/wilgoć. Po tym zabiegu przyda się im nieco ciepła. Możemy je zostawić na cały dzień przy kaloryferze, bądź wstawić do… Piekarnika 🙂 Nie żartuję. Blachę wykładamy folią aluminiową i ustawiamy piekarnik na najniższą temperaturę. Uchylamy drzwiczki i pozostawiamy tak szyszki na 1,5 godziny. Z takimi szyszkami możemy przystąpić do wybielania.
- Ta wersja jest dla tych raczej leniwych. Kiedy mamy już szyszki to nieco je czyścimy z piasku i trawy (bez użycia wody). Po czym przystępujemy do docelowej czynności- wybielania.
SZYSZKI OZDOBNE- DIY KROK PO KROKU
POTRZEBUJEMY:
-szklany lub plastikowy pojemnik (na tyle duży, by zmieściły się w nim szyszki)
-gumowe rękawiczki
-wybielacz
-ręczniki papierowe
-deska (by odłożyć szyszki do wyschnięcia)
-słoiki wypełnione wodą lub inny przedmiot, który służyłby do obciążenia
PRZYGOTOWANIE:
Do pojemnika wkładamy szyszki (u mnie to szklana miska). Ważne jest to, by szyszki nie wystawały poza pojemnik.
Szyszki zalewamy wybielaczem.
Aby szyszki nie wypływały to warto je czymś obciążyć- mogą do tego posłużyć słoiki wypełnione wodą.
Odkładamy tak zamoczone szyszki poza zasięg dzieci. Najlepiej do pomieszczenia, gdzie nie będzie nam przeszkadzać zapach wybielacza. Szyszki odstawiamy na 24 godziny.
Po tym czasie wyciągamy szyszki z wybielacza przy użyciu gumowych rękawiczek. Warto mieć przygotowaną deskę, po czym położyć na nią grubą warstwę z ręczników papierowych i tam wykładać szyszki. Dlaczego? Bo jeszcze przez jakiś czas będzie z nich wyciekał wybielacz.
Od razu można zauważyć, że szyszki praktycznie wcale się nie wybieliły. Na dodatek zupełnie się zamknęły.
Jednak to zupełnie normalne. Po dwóch dobach spędzonych w ciepłym otoczeniu (najlepiej przy kaloryferze) nasze szyszki nie tylko się otworzą ale z dnia na dzień będą stawać się bardziej białe.
Ostateczny efekt jest bardzo zadowalający.
W końcu mogę je wykorzystać do stworzenia adwentowego świecznika 🙂
Jaki jest efekt? Wkrótce pokażę 🙂
JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY:
- podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ)
- pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
- zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
- dołączysz do nas na Instagramie