Wieczorne rytuały, które pomogą dziecku zasnąć są bardzo ważne. Szczególnie gdy nie chcemy, by kładzenie dziecka spać przypominało tragikomedię w trzech aktach. Dziecko zasnęło na rękach, następuje próba odłożenia, chwilowa radość, po czym nasz maluszek otwiera wyspane oczka i próbę usypiania pora zacząć ponownie. Brzmi znajomo?

Jak starsza córka była niemowlakiem, to często kończyło się w ten sposób. Niejednokrotnie ręce mi już mdlały, a głos się łamał, kiedy śpiewałam jej po raz 190098 jej ulubioną kołysankę.

Problem pojawił się, gdy w niedługim czasie pojawił się drugi niemowlak w domu, wtedy doceniłam jak ważne są rytuały, które pomogą dziecku zasnąć.

WYCISZENIE MA ZNACZENIE

Godzina przed spaniem jest bardzo istotna. W tym czasie należałoby zminimalizować wszelkie bodźce, które mogą pobudzić maluszka i utrudnić mu zaśniecie. Dotyczy to zarówno bobasów, jak i starszaków. Rytuały, które pomogą dziecku zasnąć to choćby kąpiel o stałej porze. Kąpiel, która jest sygnałem, że rozpoczęły się przygotowania do snu. Dobrze jest, by dziecko miało ulubione zabawki obok siebie. Z kolei ręcznik był miękki, a piżamka przyjemna.

Nieraz L&L kąpały się razem. Efekt był taki, że zabierały połowę zabawek z pokoju. Kulki z dmuchanego basenu były porozrzucane po podłodze, a wody więcej było obok niż w samej wannie. Wspominałam o dość głośnym wyrażaniu uczuć w tym czasie? Zapewne sąsiedzi dobrze wiedzieli, że nastał czas kąpieli, bo krzyki i piski świetnie się rozchodziły po łazience i między piętrami.

W efekcie dziewczyny nabierały nieznanej mi dotąd energii i ganiały się po domu, aż nastała pora położenia się spać. Czy muszę wspominać, że nieco wierciły się w łóżkach, zanim ostatecznie zasnęły?

Teraz kąpiel odbywa się osobno. Raz Laura podpatrzyła, jak robimy relaksującą kąpiel i bardzo jej się to spodobało. Teraz sama lubi mieć nieco ściemnione światło i relaksującą muzykę w tle. A to się świetnie sprawdza 🙂

KĄPIEL I CO DALEJ?

Jakie są jeszcze rytuały, które pomogą dziecku zasnąć? Czytanie bajek przed snem jest bardzo dobrą opcją. Znacznie lepszą, niż oglądanie bajek. Te mogą zamiast uspokoić, pobudzić bardziej dziecko albo spowodować, że w czasie snu będzie przeżywało losy bohaterów bajki.

To może być też czas, by opowiedzieć co się stało w ciągu dnia. Dziecko ma chwilę, by porozmawiać i jest większa szansa, że jak już się położy to nie będzie wołać kilkanaście razy „Mamoo!!”.

RYTUAŁY, KTÓRY POMOGĄ ZASNĄĆ DZIECKU, GDY JUŻ PORA DO  SPANIA

Po końcowej fazie- siusiu, paciorek, przytulasy. Następuje u nas ostateczne starcie ze snem.

Kiedyś to faktycznie było starcie. Dziewczyny mają łóżka obok siebie. Często się zaczepiały. Jedna chciała słuchać bajkę czytankę, a druga kołysanki. Starsza prosiła o kolejne przytulenie, a młodsza marudziła, że starsza gada. Potem obie wołały chórem, że chcą wody…

Teraz barierka przedziela łóżka, woda stoi w zasięgu ręki, a bajki są czytane przed położeniem się spać.

Ważnym elementem jest też przytulanka.

Lovely dreams

Przytulanka powinna być miła w dotyku, zapewniać dziecku bezpieczeństwo i sprawić, by przytulając się do niej, maluszek mógł spokojnie odlecieć w krainę snów. 

Dzisiaj chcę Ci pokazać właśnie taką przytulankę. Ponadto ma ona również wbudowane kołysanki.

POZNAJ TULISIA

Tuliś od Lovely Dreams to miękka poduszka, przytulanka i usypianka, która skradła serce moich dzieci. Jest na tyle duża, że kiedy Lila się zbudzi w nocy to nie biegnie przytulić się do mamy, bo jej duży przyjaciel czeka obok.

Tuliś ma wbudowane kołysanki, które potrafią wyciszyć i uspać nawet niemowlaka. U nas nie ma takiej potrzeby, ale świetnie się sprawdzają przy przenoszeniu w krainę snów moich starszaków. 

JAK DZIAŁA TULIŚ?

Tuliś jest wyposażony w 3 specjalnie skomponowane kołysanki grające po 40 minut każda. Po 20 minutach kołysanka stopniowo się wycisza, a po kolejnych 20 minutach- automatycznie się wyłącza.

Laura nadała Tulisiowi imię „Pastuś” i najchętniej brałaby go codziennie do przedszkola.

Szybko wybiłam jej to z głowy, ale nie zmienia to faktu, że Tuliś potrafi zachwycić też 5 latkę, która skutecznie podbiera go młodszej siostrze.

Jeśli już głos odmawia Ci posłuszeństwa przy cowieczornym śpiewaniu kołysanek, albo kiedy Twoje dziecko koniecznie musi mieć „kogoś” do przytulenia, by zasnąć to Tuliś jest stworzony do tej roboty!

Jest na tyle duży, że Twoje dziecko będzie się czuło bezpiecznie zasypiając w jego ramionach.

Jeśli masz ochotę sprawdzić, czy w Tulisiu zakocha się również Twoje dziecko to wraz z Lovely Dreams mamy dla Ciebie kod rabatowy w wysokości 10% na zakupy w sklepie Lovely Dreams. Wystarczy wpisać hasło: MAMINESKARBY  🙂

Słodkich i spokojnych snów!

Podziel się