Jesteśmy właśnie na warsztato- rekolekcjach dla małżeństw w Lądzie*. To rekolekcje połączone z pracą z psychologiem. Jest tu 12 par- małżeństw, które pracują nad lepszą komunikacją w związku, nad zadbaniem o swoje potrzeby oraz potrzeby współmałżonka. 

W czasie tych rekolekcji zadałam pytanie na Instastory, czy nie chcielibyście aby na blogu pojawił się wpis o rekolekcjach dla małżeństw z racji tego, że dostałam sporo zapytań na ten temat. Pytania dotyczyły tego gdzie znaleźć takie rekolekcje, jak one wyglądają i czy warto. 

Najpierw postaram się odpowiedzieć na to ostatnie pytanie. 

REKOLEKCJE DLA MAŁŻEŃSTW- CZY WARTO JECHAĆ?

Na to pytanie moja odpowiedź brzmi zawsze: TAK.

Na rekolekcje nie jeździ się tylko wtedy, gdy w małżeństwie dzieje się źle, choć warto i wtedy pojechać. My jeździmy ponieważ chcemy dbać o nasze relacje, chcemy czerpać z wiedzy innych. Chcemy czasem też szukać nowych rozwiązań. 

Podczas rekolekcji możemy widzieć siebie w innym świetle, możemy też mieć więcej czasu na to, by pobyć razem. Możemy jednocześnie popracować nad swoim związkiem. Nie ma idealnych małżeństw, nasze również nie jest takie. Zatem praca nas sobą i związkiem to nieraz jedyne wyjście, gdy na co dzień jest coraz więcej nieporozumień i wdziera się rutyna. 

Rekolekcje to również doświadczenie wspólnoty- w końcu nie jesteśmy tu sami. Są też inne pary- ich historie są nieraz bardzo inspirujące. 

Nie można jednak zapomnieć, że takie rekolekcje to również okazja do pogłębienia wiary. To dość istotny aspekt- zatem jeśli jesteś osobą niewierzącą to raczej nie odnajdziesz się na tego typu wyjazdach. 

REKOLEKCJE DLA MAŁŻEŃSTW- GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI?

Widziałam, że z tym jest największy problem wśród osób mnie pytających. 

Po naszym nawróceniu szukałam rekolekcji wpisując w google „rekolekcje dla małżeństw” i faktycznie wyników nie było wiele. Okazuje się, że trzeba umieć szukać, a i tak większość informacji o rekolekcjach znaleźliśmy dzięki uczestnictwu w spotkaniach. 

Poniżej zostawiam listę z linkami, mam nadzieję, że dla Ciebie okażą się one przydatne. 

Spotkania Małżeńskie są założonym w Polsce międzynarodowym ruchem, mającym na celu promowanie dialogu jako drogi duchowej przede wszystkim w małżeństwie i wśród par przygotowujących się do małżeństwa.

W powyższym linku znajdziecie terminy spotkań małżeńskich oraz miasta w jakich się odbywają. 

Nasz weekend odbył się w domu rekolekcyjnym Jezuitów w Gdyni (link TUTAJ). To rekolekcje prowadzone w ramach Ignacjańskiego Centrum Formacji. Były to pierwsze wyjazdowe rekolekcje na jakich byliśmy. Rekolekcje, które odcisnęły na nas duże piętno. Pozwoliły uporządkować nasze emocje, dały nam też niezłego kopa do działania. 

Na stronie możesz odczytać takie informacja na temat Spotkań Małżeńskich:

– mają na celu pogłębienie więzi małżeńskiej, pomoc w lepszym i głębszym zrozumieniu się nawzajem męża i żony,

-stwarzają okazję do odnowienia i pogłębienia wspólnoty dwojga ludzi ze sobą i z Bogiem,

-dokonują się poprzez taką formę dialogu, która pomaga w lepszym poznaniu siebie samego oraz współmałżonka, poznaniu swoich i jego uczuć oraz postaw,

-dialog ten prowadzi do wzrostu wzajemnego zaufania i głębszego wzajemnego poznania.

Spotkania rozpoczynają się zawsze w piątek o godz. 18:00, a kończą się w niedzielę ok. godz. 14:00.

Terminy spotkań TUTAJ

Fundacja Theosis działa w obszarach duchowości i psychologii. Wraz z Moniką i Marcinem Gajdami (www.gajdy.pl ) organizują rekolekcje weekendowe pod nazwą „Gody Baranka”.

Te rekolekcje zrobiły na nas ogromne wrażenie. Są przeznaczone dla małżeństw, które chcą odnowić swoją relację małżeńską w trzech aspektach: ciała, emocji oraz ducha.

Miejsce rekolekcji: My byliśmy w Skrzatuszu k.Piły przy sanktuarium Matki Bożej w domu rekolekcyjnym. Jednak są organizowane w różnych miastach. 

To rekolekcje na których obecnie jesteśmy. A dokładnie warsztaty połączone z rekolekcjami. Przeznaczona są dla par małżeńskich, które w swoim rozwoju pragną zaznajomienia się z NVC (komunikacja bez przemocy).

Na warsztato- rekolekcjach uczymy się komunikacji, poznajemy swoje potrzeby oraz potrzeby współmałżonka. Pracujemy nad zachowaniem, by umieć lepiej zrozumieć siebie i drugiego człowieka. Ponadto pracujemy nad wybaczeniem oraz spojrzeniem na swoje życie z innej perspektywy.

Już teraz mogę powiedzieć, że są to bardzo wymagające spotkania, ale też owocne. Polecam, szczególnie tym, którzy chcą popracować nad poczuciem własnej wartości oraz akceptacją ze strony partnera/partnerki.

To są rekolekcje Ruchu Światło Życie. Jako małżeństwo należymy do Domowego Kościoła i formujemy się na comiesięcznych spotkaniach, w których uczestniczą też inne małżeństwa. 

Żeby stać się członkiem Domowego Kościoła wystarczy podejść do swojej parafii i dopytać, czy jest możliwość utworzenia nowego kręgu w ramach DK, a może akurat formuje się kilka małżeństw i jest możliwość dołączenia. 

Właśnie dla wspólnot Domowego Kościoła są organizowane różnego rodzaju wakacyjne wyjazdy. Wyjeżdża się całymi rodzinami, albo bez dzieci. Takie rekolekcje mogą trwać weekend, tydzień albo nawet 15 dni. 

Weekend Małżeński w swoim założeniu jest czasem odkrywania i doświadczania wartości relacji małżeńskiej. 

Na stronie możesz znaleźć kilka tematów i dopasować, który najbardziej do Ciebie trafia i nad jakim zagadnieniem jako małżeństwo chcielibyście popracować. 

W Komunii Małżeństw zrzeszają się małżeństwa, które***:

-pragną pielęgnować więź we wszystkich wymiarach życia małżeńskiego, troszcząc się o integralny rozwój człowieka w małżeństwie;

-pielęgnują duchowość małżeńską uważając ją za podstawową duchowość małżeństwa sakramentalnego,

-odkrywają swoje powołanie do objawiania obecności Boga w Trójcy Jedynego w miłości małżeńskiej.

Na rekolekcje wraz z małżeństwami formułującymi się w Komunii Małżeństw mogą również uczestniczyć pary, które nie należą do tego ruchu. 

 

To by było na tyle 🙂 Jeśli może znasz jakieś rekolekcje, które są warte polecenia to koniecznie napisz w komentarzu, a uzupełnię listę. 

 

*Wpis pochodzi z lipca 2020 roku 🙂

**Niestety te rekolekcje chyba się już nie odbywają 🙁

***Informacje pochodzą ze strony: komuniamalzenstw.pl

 


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ) 
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco) ????
  • dołączysz do nas na Instagramie 

 

Podziel się