Ciąża to stan błogosławiony. Żeby jednak móc w pełni cieszyć się rosnącym brzuszkiem – warto być przygotowanym na nadchodzące zmiany. A zmieni się WIELE. Jesteś na etapie planowania powiększenia rodziny? Sprawdź jak podejść do tematu z głową 🙂

1.ZADBAJ O SWOJE CIAŁO

W sumie to już nie będzie tylko Twój organizm. Zaczniesz go dzielić z kimś, kto w niedługim czasie stanie się dla Ciebie całym światem. Warto zatem przygotować dla niego odpowiednie lokum. Niech będzie przyjazne i bezpieczne. 

Jak to zrobić? 

Kwas foliowy to podstawa

Niedobór kwasu foliowego może doprowadzić do wad cewy nerwowej płodu, więc jego suplementacja jest bardzo istotna. 

Eliminacja wszelkich używek 

Kiedy planujesz staranie się o dziecko- warto zacząć prowadzić zdrowszy tryb życia. Co za tym idzie- nikotyna, alkohol oraz wszelkie substancje odurzające powinny zostać wyeliminowane już na kilka miesięcy przed poczęciem.

Zbadaj się od A do Z

Niezwykle istotne jest, by wiedzieć czy nie chorujemy na jakieś schorzenia (niektóre choroby mogą przebiegać bezobjawowo), by potem ich nie sprzedać maluchowi. 

Jakie badania mogą okazać się pomocne? 

ogólne badanie krwi oraz badanie moczu– pozwala wykryć wszelkie zapalenia, czy zatrucia. Może przyczynić się do podjęcia leczenia jeszcze przed zajściem w  ciążę.

badanie na obecność przeciwciał wobec toksoplazmozy– ta choroba niesie ze sobą wiele zagrożeń- może spowodować wady u dziecka, bądź doprowadzić do poronienia. 

badanie na obecność przeciwciał wobec różyczki, ospy wietrznej oraz cytomegalii.

badanie na obecność antygenu HBs- mówi nam o nosicielstwie żółtaczki wszczepiennej.

badanie na poziom glukozy we krwi- pozwala sprawdzić, czy kobieta choruje na cukrzycę.

Gdy tylko planujemy powiększenie rodziny- warto zgłosić się do lekarza, by on skierował nas na odpowiednie badania. 

Zacznij dbać o ząbki

Leczenie zębów w ciąży jest niezwykle problematyczne, a niekiedy niemożliwe, dlatego też warto wyleczyć wszelkie ubytki jeszcze w fazie planowania dzidziusia. 

2.ZADBAJ O SWOJĄ PSYCHIKĘ

Posiadanie potomstwa to wielka odpowiedzialność. Dziecko jest na całe życie. Zatem istotne jest, by być przygotowanym na zmiany. Ważna jest równowaga emocjonalna, czy też przygotowanie społeczne i psychiczne. Ciąża powinna być chciana i najlepiej- zaplanowana. 

3.NIE NA WSZYSTKO MOŻESZ SIĘ PRZYGOTOWAĆ

Pogódź się z tym, że nie wszystko da się zaplanować, nie na wszystko da się przygotować. Oczywiście warto spełnić powyższe punkty i zadbać o siebie, ale reszta nie zależy tylko od Ciebie (warto też przebadać partnera).

Macierzyństwo niesie ze sobą wiele niespodzianek. I choćbyś przeżyła wiele lat zanim zostaniesz rodzicem to zawsze znajdzie się taki aspekt rodzicielstwa, który Cię zaskoczy. 

Także bądź przygotowana na to, że może być inaczej, niż zaplanujesz. Twoje życie się zmieni- zyska nową wartość. Nie spinaj się, by mieć wszystko pod kontrolą. Bo wtedy możesz stracić wiele. Macierzyństwo to przygoda życia- także zapnij pasy i przygotuj się na jazdę bez trzymanki ;).  Więcej o tym pisałam TUTAJ

 

Wpis powstał w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej- Ciąża- Świadome Macierzyństwo.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na na dedykowanym portalu tematycznym http://ciaza.warsawpress.com/

W ramach akcji pojawił się również wywiad ze mną- TUTAJ

 


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ) 
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco) ????
  • dołączysz do nas na Instagramie 

 

Podziel się