Miniony rok szkolny nie był łatwy- zarówno dla dzieci jak i rodziców. Koronawirus sprawił, iż nauka w szkole nie była możliwa, a dzieci skutecznie odzwyczaiły się od siedzenia w szkolnych ławkach. Jednak wrzesień zbliża się wielkimi krokami i powrót do szkolnej rzeczywistości wkrótce stanie się realny. Jak ułatwić dziecku powrót do szkoły? Mamy na to swoje sposoby. 

W rozpoczynającym się roku szkolnym będę miała w domu- Laurę, która pójdzie do drugiej klasy oraz Lilę, która pierwszy raz trafi do zerówki szkolnej. Pamiętam jak w zeszłym roku przeżywaliśmy pierwszą klasę starszej córki. A w tym roku, to młodsza będzie zmagała się z nową rzeczywistością,

Tak czy inaczej wrzesień może okazać się trudnym miesiącem dla każdego dziecka, w końcu przerwa od szkoły została wydłużona. Z pewnością nasza latorośl może potrzebować naszego wsparcia. Jak to jednak zrobić?

POROZMAWIAJ Z DZIECKIEM NA TEMAT POWROTU DO SZKOŁY

Rozmowa jest tutaj kluczowa. Warto pod koniec sierpnia usiąść z dzieckiem i porozmawiać na temat zbliżającego się roku szkolnego. Dzięki temu możemy dowiedzieć się co jest dla malucha stresujące, czego się obawia. A może są też rzeczy, na które czeka z niecierpliwością?

Niech to będzie okazja, by dodać dziecku otuchy, opowiedzieć historię z Twoich lat szkolnych. Staraj się mówić o pozytywach, ale nie koloryzuj. Jeśli mamy do czynienia z pierwszoklasistą to istotne jest, by nie przedstawić szkoły jako idealnego miejsca, bo młody człowiek szybko zda sobie sprawę z tego, iż nie jest to prawda. Może się przy okazji zniechęcić. Podkreślajmy, iż edukacja to nowy etap, który może być fascynujący, jednak to normalne, gdy nasze dziecko się go obawia. 

DZIECKO MA PRAWO MIEĆ MIESZANE UCZUCIA

Ma również prawo, by wyrażać sprzeciw. To normalne. Tu już jest nasza rola jako rodzica, by wspierać córkę, czy syna. Nie bagatelizować uczuć, nie ośmieszać. Nasza akceptacja jest dla kilkulatka bardzo ważna. Zapewniajmy przy tym, że przyjdziemy po dziecko. Dobrze by było na początku przychodzić zaraz po zakończeniu zajęć, a potem stopniowo wydłużać czas odbioru (mówimy o dzieciach od 1 do 3 klasy). 

WSŁUCHUJ SIĘ W TO, CO MÓWI DZIECKO O SZKOLE

Jeśli wyraża jakieś lęki to spytaj co mogłoby dodać mu odwagi. Może mała maskotka zabierana do szkoły, a może dłuższy uścisk na pożegnanie? Niech poczuje, że ma prawo decydować.

Drogi rodzicu, pamiętaj, że nigdy za wiele wspierających słów takich jak kocham cię, czy  wierzę w ciebie. Z kolei za wszelką cenę unikaj sformułowań typu: Zobaczysz, jak już pójdziesz do szkoły to się zacznie. Skończy się zabawa, zacznie się nauka.

SPRAWCIE, BY OSTATNIE DNI WAKACJI BYŁY RADOSNE

Niech dziecko wejdzie w nowy etap z dobrym humorem. Wystarczy w ostatni weekend sierpnia zabrać malucha w jego ulubione miejsce, albo dać mu przeżyć przygodę, by miało o czym opowiadać szkolnym kolegom i koleżankom. 

Co jeszcze może pomóc?

ZAANGAŻUJ DZIECKO W WYBÓR PRZYBORÓW SZKOLNYCH

Wyprawka szkolna powinna być wybrana przez dziecko, dzięki temu poczuje się bardziej związane z przyborami szkolnymi. A co za tym idzie- chętniej będzie je nosić do szkoły. Tym bardziej jeśli na opakowaniu widnieje jego ulubiona postać z bajki, czy też ukochany zwierzak. Dzięki temu możemy pokazać dziecku, że szkoła nie musi być nudna. 

biedronka szkoła

L&L mają już wybrane akcesoria szkolne, Lila z racji rozpoczęcia nauki w szkole dostała swój pierwszy szkolny tornister. 

Powyższe produkty są dostępne w sieci sklepów Biedronka. A jest w czym wybierać. Pełny asortyment znajdziecie na TEJ stronie. Zobaczcie jak wiele radości mogą dać dziecku farbki, zeszyty, czy pastele z ulubionym bohaterem z  bajki. 

To bardzo ważne, by wziąć pod uwagę zainteresowania malucha, w końcu inne dzieci z pewnością przyniosą do szkoły przybory, którymi będą się chciały pochwalić przed innymi. Niech i na tym etapie nasz kilkulatek nie czuje się pominięty. 

szkoła jak ułatwić dziecku

POD KONIEC WAKACJI – POBUDKA WCZEŚNIEJ 

To rada, której żałuję, że sama nie słyszałam wcześniej. Wiadomo, iż dzieci śpią w wakacje dłużej, bo chodzą spać nieco później. Ich organizm się przyzwyczaja do takiego trybu i gdy zaczyna się szkoła to ciężko jest dobudzić malucha. Dlatego lepiej jest działać zawczasu i pod koniec wakacji każdego dnia budzić swoje pociechy trochę wcześniej. Niech dzieci będą przyzwyczajone do porannego wstawania, dzięki temu unikniemy porannych fochów. Jest większa szansa na to, że latorośl wstanie wypoczęta i gotowa do działania. 

RZECZY DO SZKOŁY PRZYGOTUJCIE DZIEŃ WCZEŚNIEJ

Dobrym wyjściem jest przygotowanie potrzebnych rzeczy dzień wcześniej. Dzięki temu możemy uniknąć porannego chaosu. Nie musimy w pośpiechu szukać rzeczy, martwić się, że czegoś nie możemy znaleźć. Taka prosta czynność zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz sprawi, że łatwiej będzie zacząć nowy dzień w szkole. 

szkoła

A Wy macie jakieś złote rady? Dajcie koniecznie znać w komentarzach 🙂AdvertisementJEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ) 
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco) ????
  • dołączysz do nas na Instagramie 

 

Podziel się