Poród w przypadku pierwszej ciąży może wydawać się przerażającym przeżyciem, w końcu każdy uprzedza, że akcja porodowa to nie bułka z masłem. Jak zatem przygotować się do porodu, co warto wiedzieć, a czego lepiej unikać? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, ale też pełen niewiadomych. Organizm się zmienia, a kolejny miesiąc sprawia, że jedne dolegliwości mijają, z kolei inne się pojawiają.

Kiedy jest to Twoja pierwsza ciąża to normalne, że możesz czuć się zagubiona. A sama myśl o porodzie sprawia, iż dostajesz dreszczy. Jednak prawda jest taka, że poród trzeba przeżyć, nie ma innej opcji, ani drogi odwrotu. Zatem czas na kilka porad, które z pewnością pomogą Ci przetrwać ostatnie miesiące, dni i godziny zanim ujrzysz swoje upragnione dziecko.

poród

SZKOŁA RODZENIA

Jeśli to Twoja pierwsza ciąża to z pewnością dobrym pomysłem będzie wybranie się do tzw. szkoły rodzenia. Są to zajęcia organizowane dla kobiet ciężarnych i ich partnerów. Dzięki nim możesz poczuć sie pewniej przed porodem. W trakcie zajęć dowiesz się co to są skurcze przepowiadające oraz skurcze parte. Ale nie tylko. Twoje wiedza wzbogaci się o to jak kąpać maluszka i jak przeprowadzić pierwszą pomoc. Istotną sprawą jest to, że na zajęcia chodzisz wraz z ojcem dziecka. To również pomaga przyszłemu tacie odnaleźć się w nowej roli. 

Przed urodzeniem mojego pierwszego dziecka- chodziliśmy wraz z mężem do szkoły rodzenia i dzięki temu byłam bardziej spokojna, bo wydawało mi się, że wiem co mnie czeka.

ĆWICZENIA MIĘŚNI KEGLA

Mięśnie Kegla to mięśnie dna miednicy. Ich ćwiczenie polega na spinaniu bez napinania pośladków i mięśni brzucha. Dlaczego jest to tak ważne jeśli chodzi o przyszłe mamy? Bo mocne i napięte mięśnie pomogą łatwiej i mniej boleśnie przejść przez poród oraz wrócić do formy po urodzeniu dziecka. Młoda mama jest narażona na problemy, które mogą pojawić się wskutek ciąży i porodu. Mięśnie Kegla ulegają bowiem rozluźnieniu i niestety znana jest w tych sytuacjach przypadłość nietrzymania moczu. 

PORADY SPECJALISTÓW

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy obawy dotyczące porodu to najlepiej zgłosić się do specjalisty. Można poruszyć dany temat podczas wizyty kontrolnej. Wiadomo jednak, iż niektóre pytania pojawiają się nagle i chcemy znać na nie odpowiedź tu i teraz. W takim przypadku odsyłam od artykułów napisanych przez specjalistów w danej dziedzinie. Jak choćby TEN wpis na stronie Allegro. Znajdziesz tam zagadnienia dotyczące przygotowań do porodu, porady oraz specjalistyczną wiedzę.

Wystrzegam natomiast zasięgania porad na wszelkich forach, czy grupach dla mam. Każda mama ma swoje doświadczenia, są one indywidualne i nie zawsze mogą się sprawdzić w Twoim przypadku. 

poród

TORBA DO SZPITALA- PRZYGOTUJ JĄ WCZEŚNIEJ

Żeby zmniejszyć ilość stresów- torbę do szpitala warto mieć przygotowaną wcześniej, niż na ostatnią chwilę. Co to oznacza? Koniec 8 miesiąca. Bo nigdy nie mamy pewności, czy akcja porodowa nie zacznie się wcześniej. 

Jakie rzeczy powinny się znaleźć w torbie do szpitala- przede wszystkich nie może zabraknąć dokumentów. A wśród nich dowodu osobistego, karty ciąży oraz aktualnych wyników badań. Co jeszcze? Znajdziesz te informacje w artykule na temat 9 miesiąca ciąży- TUTAJ

NIE PANIKUJ!

Wiem, że czasem łatwiej powiedzieć niż zrobić. Jednak panika tu nic nie pomoże, a wręcz może pogorszyć. W końcu maluch odczuwa Twoje emocje, więc warto postarać się o to, by być spokojną i opanowaną.

Gdy zbliża się termin porodu to zarezerwuj sobie czas na relaks. Obejrzyj dobry film, posłuchaj muzyki relaksacyjnej. Albo zobacz jak rozwija się dziecko w Twoim łonie- TU

I przede wszystkim- miej świadomość, że wszystko da się przeżyć. A sam poród to tylko wstęp do tego, by móc w końcu trzymać swoje dziecko w ramionach. Dla niego warto. 


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ) 
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco) ????
  • dołączysz do nas na Instagramie 

Podziel się