Po co dziecku rodzeństwo? Jedynaki to mają fajnie. Nie muszą się dzielić z nikim mamą, ani tatą. Wszystkie prezenty i zabawki są ich. Cała uwaga jest skupiona na nich. Ale czy oby na pewno wszystko jest takie kolorowe?

Nie jestem jedynaczką ale nigdy też nie pragnęłam być. Mimo wielu konfliktów, które miałam z siostrą to zawsze doceniałam, że jest obok mnie ktoś w podobnym wieku, co ja. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele niesie ze sobą posiadanie brata lub siostry. A jako rodzice powinniśmy mieć tego świadomość.

Zatem zrób swojemu dziecku prezent, którego najpierw nie doceni, ale prawdopodobnie z czasem będzie Ci za niego wdzięczny.

Postaraj się o siostrę lub brata.

Dlaczego to takie ważne?

Dzisiaj o tym co nam daje rodzeństwo. Poszperałam nieco w źródłach i sama byłam zdziwiona, więc dzielę się  z Wami wiedzą na ten temat.

Zalety posiadania rodzeństwa:

1. Poczucie wartości 

Dobrze mieć kogoś, kto w chwili słabości przytuli i postara się pomóc, a nieraz wesprze dobrym słowem. Dodatkowo nasza samoocena wzrasta, gdy obok mamy młodszą siostrę, która stara się być taka, jak my.

DSC_2153

2. Umiejętność radzenia sobie w sytuacji konfliktowej

Nie ma co się czarować rodzeństwo to nie tylko przytulasy. To również kłótnie i przepychanki. Gdy pozwolimy dzieciom rozwiązywać samodzielnie konflikty (oczywiście te słowne, a nie gdy dochodzi do rękoczynów), to one nauczą się jak radzić sobie w sytuacjach stresowych. A to zaprocentuje w przyszłości.

DSC_2154

3. Szybka socjalizacja

Rodzeństwo uczy umiejętności społecznych niezbędnych w życiu codziennym, w relacjach z rówieśnikami. Uczy też współczucia, szacunku dla drugiego człowieka, asertywności oraz empatii.

Z jednej strony im więcej dzieci, tym więcej konfliktów dziennie (zostało to naukowo udowodnione). Z drugiej strony dzieci  muszą uczyć się wtedy zarządzania konfliktem i negocjacji samodzielnie. Bez ingerencji dorosłego, bez bycia traktowanym w ulgowy sposób.

DSC_2155

4. Motywacja do samorozwoju

Starsze rodzeństwo to motywacja do pracy, samorozwoju, podnoszenia kwalifikacji. Zdrowa konkurencja między dziećmi może popchnąć je do odnajdywania ukrytych talentów.

DSC_2089

5. Rodzeństwo uczy bycia w związku

Szczególnie, gdy pod jednym dachem żyje brat z siostrą.

Badania pokazują, że osoby, które mają starsze rodzeństwo płci przeciwnej wchodzą jako osoby dorosłe w bardziej satysfakcjonujące interakcje z osobami płci przeciwnej. Ponadto dzieci, które wzrastały w towarzystwie rodzeństwa są mniej skłonne do rozwodów w dorosłości (źródło).

Cud, miód malina. Nic tylko brać się do roboty 😉 Szkoda tylko, że nie wszystko jest jednak czarno-białe.

Rodzeństwo to również zmagania z trudnościami. To rywalizacja i nieporozumienia. Mniej czasu rodziców. To również szok, dla dziecka, które długo było jedynakiem. Ale chyba największym zagrożeniem jest możliwość powielania niekorzystnych zachowań (przez młodsze dzieci).

Dlatego tak ważna jest rola rodzica. On ma być drogowskazem.

 

Płaszczyki L&L- Marand collection/ Czapki- Pupill

czapki pupill

DSC_2138

 

Podziel się