Niby jeszcze mamy czas, ale płynie on na tyle szybko, że zanim się obejrzę to moja starsza córa powędruje do szkoły. I oprócz wielu stresów, które czekają matkę w tym okresie, to jednego wolę sobie oszczędzić- źle dobranego plecaka.

Jeśli chodzi o pierwszoklasistę to wybór plecaka, czy tornistra jest niebywale istotny. Może on bowiem posłużyć na lata, albo okazać się jedną wielką klapą. Jak do tego nie dopuścić? 

Wystarczy kierować się kilkoma ważnymi aspektami:

1. Waga plecaka

Według wyników badań, ciężar szkolnego plecaka nie powinien przekraczać 10% wagi dziecka. Przeciętny pierwszoklasista waży ok 30 kg. Zatem waga wybranego plecaka wraz z wyprawką nie powinna przekraczać 3 kg. Dlaczego? Ponieważ nie należy nadmiernie obciążać wiązadeł i rosnących kości.

Ciężar tornistra przekraczający 20 % masy ciała negatywnie wpływa na struktury więzadłowe kręgosłupa. Ciężki plecak może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowe statyki ciała i w efekcie prowadzić do skrzywienia kręgosłupa.

2. Usztywniony tył

Sztywny tył plecaka pozwala rozłożyć nawet duży ciężar na całą powierzchnię pleców. Według Głównego Inspektora Sanitarnego:

Tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców.

Wystarczy, że tylna ścianka będzie wzmocniona pianką lub gąbką.

3. Równe i szerokie szelki

Taka informacja również znajduje się w rozporządzeniu GIS. Szelki powinny mieć szerokość co najmniej 4 cm. Ponadto:

Długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców *

4. Modny wygląd

To równie istotne, gdyż plecak, który będzie najlepiej j dostosowany do wzrostu i wagi dziecka, może się okazać, że zwyczajnie nie będzie się naszemu maluchowi podobał. A to w końcu on ma go nosić!

Wybór plecaka powinien odzwierciedlać zainteresowania dziecka, odpowiadać jego gustom. Po części staje się on częścią nowego życia. Będzie dzielił z dzieckiem troski i radości. Nie bagatelizujmy tego 🙂

Empik wychodzi naprzeciw wymaganiom zarówno dorosłych, jaki dzieci. W swojej tegorocznej ofercie przygotowanej na sezon związany z powrotem do szkoły prezentuje rozwiązania, które zadowolą wszystkich. Uczniowie znajdą szeroki wybór najmodniejszych i najciekawszych wzorów zarówno artykułów szkolnych, jak i tornistrów oraz plecaków, a rodzice – produkty, które spełniają rygorystyczne normy.

U nas wybór padło na flamingi, którymi Laura była zachwycona 🙂

Jeśli jeszcze macie jakieś wątpliwości dotyczące wyboru plecaka dla dziecka to od 2 sierpnia do 5 września w 71 salonach  w największych miastach będzie można porozmawiać z ekspertem Empiku. Specjaliści doradzą rodzicom i dzieciom, który plecak będzie najbardziej odpowiedni do wieku, wzrostu i potrzeb. To ogólnopolska akcja profesjonalnego dobierania tornistrów i plecaków, której ambasadorem został znany fizjoterapeuta i autor publikacji o rozwoju dzieci – Paweł Zawitkowski.

Powodzenia we wrześniu!

*Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego. Całość TUTAJ.

Podziel się