Potrafisz z niesamowitą precyzją zauważyć zmianę nastroju u swojego dziecka. Kiedy pojawi się gorączka to jesteś w stanie jechać na koniec miasta, byleby tylko lekarz zobaczył malucha.

Dbasz o swoje dzieci jak najlepiej potrafisz. Pilnujesz, by odżywiały się zdrowo, rozwijały w różnych dziedzinach, a ponad wszystko- starasz się, by był zdrowe.

Oprócz tego masz na głowie obowiązki domowe, pracę zawodową. Starasz się być w kilku miejscach naraz, wciąż gonisz. I siebie stawiasz na ostatnim miejscu.

WSZYSCY WAŻNIEJSI OD CIEBIE

Czasem wystarczy, by dziecko kichnęło, a Ty już biegniesz do niego z termometrem i sprawdzasz wszelkie oznaki życia. Dlaczego więc sama chodzisz z kaszlem, którego nie powstydziłby się gruźlik? Tłumaczysz sobie- to nic takiego. Zwykłe przeziębienie. W końcu minie.

Pewnie i minie, ale wcześniej dojdzie kilka innych objawów, z którymi i tak będziesz dzielnie walczyć stojąc nad garami i gotując obiad.

CZY MYŚLISZ, ŻE TAK MUSI BYĆ?

Pewnie sądzisz, że taka rola mamy, żony i house manager. Ale powiem Ci, że nikt nie każe Ci zaprzestać myślenia o sobie. Nikt nie powiedział, że jak nie będziesz dbać o siebie, a tylko o innych to dostaniesz co roku złoty order za bycie mamą. Nie. Prędzej się bliscy się przyzwyczają, że taki jest porządek. I nikt nie będzie chciał już z tym nic zrobić, bo każdemu będzie wygodnie. Poza Tobą.

Nie przyzwyczajaj innych, że jesteś od wszystkiego. Nie wmawiaj sobie, że jesteś niezniszczalna. Bo nie jesteś.

Tego Twoje dziecko wcale nie potrzebuje. Twoje dziecko potrzebuje, byś była. A żeby być, to trzeba dbać o siebie.

NIE RÓB TEGO SWOJEMU DZIECKU

Ono bierze od Ciebie przykład. Dla niego jesteś wzorem. Pokaż, że Twoje zdrowie jest ważne. Każdy członek rodziny się liczy i o każdego trzeba dbać. Nie pokazuj swojej córce, że kiedy dorośnie to ma stawiać siebie na szarym końcu. Rodzina jest ważna, a Ty jesteś jej częścią.

PROFILAKTYKA TO PODSTAWA

Jak często się badasz? Czy każde niepokojące objawy konsultujesz z lekarzem? Chyba wiem jaka jest odpowiedź.

Tymczasem chcę Cię przestrzec przed jedną z wielu chorób, które czyhają na kobiety, mamy, partnerki, żony. Ta choroba nie wybiera. Nie patrzy na to, że masz małe dziecko, nie obchodzi jej to, że masz ambitne plany na życie.

TA CHOROBA TO RAK PIERSI

To choroba, na którą zachorowała moja babcia. To choroba, przez którą zmarła matka mojej koleżanki. A inna koleżanka na nią zachorowała.

To może też spotkać Ciebie. Nie udawaj, że jesteś ponad to.

Odkąd zachorowała moja babcia to dotarło do mnie, że rak piersi też może mnie dotyczyć, bo jestem kobietą! Niezależnie ile mam lat, czy jestem w grupie ryzyka, jaki styl życia prowadzę… ta choroba nie wybiera. Dlatego badam się co miesiąc!

BĄDŹ W STAŁYM KONTAKCIE ZE SWOIM ORGANIZMEM

Szanuj swoje ciało, bo innego nie będzie. Każda blizna przypomina Ci o tym, że wiele już przeżyłaś. Ale jak wiele przed Tobą to zależy głównie od Ciebie.

PROFILAKTYKA RAKA PIERSI

Pamiętaj- im wcześniej zostanie wykryty rak, tym mniej inwazyjna jest terapia, oraz jest większa szansa na wyjście z tego cało. Dlatego tak ważna jest regularna profilaktyka, bo rak piersi urósł już do rangi epidemii.

Co zrobić, by się przed nim uchronić?

-samobadanie piersi

-badanie lekarskie

-ultrasonografia piersi

-mammografia

Wystarczy przynajmniej raz w miesiącu dokładnie się samobadać, bądź korzystać z wizyty u lekarza.

ŁATWO MNOŻYĆ WYMÓWKI

Mamy ogromny problem z tym, by dbać o siebie. Dbanie o innych nam lepiej wychodzi. Ale pomyśl, że to jest kolejna rzecz, którą MUSISZ zrobić dla bliskich. Oni chcą, byś była w pełni sił. Ty pewnie też tego chcesz.

DOŚĆ WYMÓWEK

Ja wiem, że samobadanie nie zawsze przynosi rezultaty, szczególnie gdy guzek jest mały, lub znajduje się w głębszych częściach piersi. A na wizytę u lekarza nie zawsze mamy czas. Ale istnieje urządzenie medyczne, dzięki któremu możemy same się zbadać, a wyniki obejrzy lekarz i to bez konieczności wychodzenia z domu! Mowa tu o Brasterze. Monitoruje on rozkład temperatury w piersiach oraz rejestruje obszary podwyższonej temperatury, które mogą świadczyć o zmianach złośliwych. Jest w stanie zarejestrować nawet 3 mm obszary w piersi o podwyższonej temperaturze. Badanie Brasterem jest bezbolesne i bezpieczne, ponieważ nie emituje promieniowania.

Także droga Mamo! Dość wymówek!

Zrób to dla swojego dziecka- badaj się regularnie 🙂

Podziel się