Od kiedy jesteśmy w edukacji domowej to szukam sposobów, by moje dzieci łączyły naukę z przyjemnością. Wszystko po to, by chciały się uczyć, a nie tylko „musiały”. Jak się okazuje jest wiele narzędzi, które ułatwiają ED, czy też wspomagają rozwój dziecka w zaciszu domowym. 

To są pomoce dla rodziców, którzy chcą wspierać swoje dzieci, dostarczać im narzędzi, dzięki którym się rozwijają. I to nie tylko dzieci uczące się w edukacji domowej, ale również te, które chodzą do tradycyjnej szkoły. 

Dzisiaj chcę Wam trochę opowiedzieć o tym jak ważna jest nauka czytania i dlaczego warto rozwijać tą umiejętność. Pokażę również sposoby na to, by nauka czytania nie była dla dziecka uciążliwa. 

DLACZEGO CZYTANIE JEST WAŻNĄ UMIEJĘTNOŚCIĄ?

Czytanie poprawia pamięć, rozwija inteligencję, uczy koncentracji. Dzieci, które dużo czytają potrafią szybciej przyswajać wiedzę i mają mniejsze problemy z nauką. Czytanie stymuluje mózg do pracy, rozwija wyobraźnię i przynosi praktycznie same korzyści. 

Jednak nabywanie tej umiejętności nie jest wcale takie proste. 

Nabywanie przez dziecko umiejętności sprawnego czytania i pisania w pierwszych latach nauki szkolnej jest warunkiem koniecznym do zdobywania przez nie wiedzy na kolejnych etapach edukacji. Niektóre dzieci pomimo prawidłowego rozwoju intelektualnego, sprawnego narządu wzroku i słuchu oraz podejmowanego wysiłku mają poważne kłopoty z opanowaniem tych umiejętności w stopniu odpowiednim dla swojego wieku i rozwoju umysłowego (…)  Czytanie i pisanie to złożone wyższe czynności psychiczne, których realizacja odbywa się w centralnym układzie nerwowym. Główną rolę odgrywa w tym procesie spostrzeganie zmysłowe, które jest funkcją analizatorów. Zaburzenia spostrzeżeń wzrokowych, słuchowych, rozwoju ruchowego oraz rozwoju mowy są przyczyną specyficznych trudności w nauce. Nieprawidłowości i zakłócenia w przebiegu tych procesów sprawiają, że uczeń, opanowując technikę czytania i pisania, napotyka piętrzące się przed nim trudności. Trudności stają się przyczyną zaburzeń zachowania i poważnych kłopotów wychowawczych*.

Dlatego tak istotne jest, by wspierać dziecko w kształtowaniu umiejętności czytania już od najmłodszych lat. Jak tego dokonać? Dobrą praktyką jest czytanie na głos naszym maluchom, a w późniejszym etapie- zachęcanie dzieci, by same czytały na głos. Niezwykle istotne jest to, by połączyć naukę z przyjemnością. Niech nasza pociecha sama wybiera lektury, które ją interesują. 

Zawsze też możemy skorzystać z narzędzi, które są bardziej atrakcyjne dla młodego człowieka. O czym mowa? O aplikacji Pszczółka, którą miałam okazję poznać jakiś czas temu.

Ale od początku. 

PSZCZÓŁKA- CO TO TAKIEGO?

Pszczółka to aplikacja do nauki czytania oraz języków obcych dostępna na komputerach, telefonach oraz tabletach. Działa jak indywidualny trener czytania, ponieważ diagnozuje problematyczne sfery ucznia w zakresie czytania, proponuje odpowiednie ćwiczenia, oraz dostosowuje ich trudność do postępów dziecka.

Ćwiczenia w aplikacji zostały stworzone przez pedagogów oraz nauczycieli i skierowane są dla uczniów szkół podstawowych, również tych z trudnościami w czytaniu, m.in. dysleksji.

PSZCZÓŁKA- JAK TO DZIAŁA?

PSZCZÓŁKA NAUKA CZYTANIA

Po wejściu na stronę www.pszczolka.online zakładamy konto dla swojego dziecka lub większej ilości dzieci. Ustawiamy awatar, który odpowiada maluchowi i już możemy działać 🙂

Po skonfigurowaniu profilu mamy możliwość przypisania danemu uczniowi określonych ćwiczeń. Można wybrać ćwiczenia automatyczne, które są generowane poprzez uwzględnienie wieku, klasy i poziomu czytelnika.

Może zostać zaproponowana tzw. diagnostyka, dzięki której lepiej poznamy zdolności dziecka i na jej podstawie Pszczółka przygotowuje zestaw ćwiczeń dla ucznia dostosowany do indywidualnych potrzeb.

pszczółka nauka czytania

Aplikacja zachęca dziecko do rozwijania swoich umiejętności. Jednak nie jest to żmudna praca. Moje córki z chęcią zasiadają do komputera i ćwiczą, bo te ćwiczenia są urozmaicone. Ponadto zmieniają się one w zależności od postępów dziecka, więc zestaw ćwiczeń rośnie razem z dzieckiem i że program przygotowany jest tak, by dziecko mogło korzystać z niego przez cały proces nauki czytania.

nauka czytania

Można też samodzielnie dostosować trudność ćwiczeń i zmienić ustawienia np. wielkość czcionki, pogrubienie co drugiej sylaby. Myślę, iż atrakcyjne są ćwiczenia, w których dziecko może nagrać swoją wymowę i porównać z lektorem.

Ćwiczenia podzielone są na kategorie np. w nauce czytania technika czytania, fonologia, gry, pisanie czy umiejętność czytania. Jakby tego było mało- są zadania w formie memory, tetrisa, czy strzelnicy tekstowej. Za każde wykonane zadanie dziecko dostaje punkty, które może potem zamienić na wirtualne naklejki, bądź na grę edukacyjną- np. strzelnicę tekstową. 

To wielka frajda dla moich córek. A przy każdym zadaniu dziewczynkom towarzyszy sympatyczna pszczółka. 

Po wykonanym zadaniu dziecko może ocenić jego trudność. Z kolei rodzic dostaje potem raporty pokazujące postępy ucznia. 

Jak wygląda sama nauka możecie zobaczyć na poniższym filmiku: 

Aplikacja nie służy tylko do nauki języka polskiego, ale dzięki niej można dokształcać się z języka angielskiego, niemieckiego , czy hiszpańskiego. 

JAKI JEST KOSZT APLIKACJI?

Pszczółka jest dostępna bezpłatnie przez tygodniowy okres próbny. 

Po tym okresie można wykupić tygodniowy, półroczny, albo roczny dostęp do aplikacji. Co ważne – wszystkie przedmioty dostępne są w jednej cenie.

Podoba Ci się aplikacja Pszczółka?

To mam dla Ciebie dobrą wiadomość- Darmowy miesięczny okres na hasło: Mamine Skarby (po napisaniu maila na adres- [email protected] z hasłem).

Zarejestruj się na www.pszczolka.online wybierając przycisk

„Zaloguj się do aplikacji”.

 

*”Gdy dziecko ma problemy z czytaniem i pisaniem” Justyna Jonac, Helena Włochowicz.

 


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ)
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do nas na Instagramie

Podziel się