Publikacji dla dzieci jest cała masa. Jest w czym wybierać. Jednak nie wszystkie książki, czy magazyny są wartościowe. Przekonałam się o tym nieraz.
Pamiętam jak kiedyś przecierałam oczy, gdy trafiłam na książeczkę dla maluszków, w której pochwala się klapsy, czy przemoc. Niestety ładne obrazki to nie wszystko, równie istotna jest treść, bo to ona zapada dziecku w pamięć. Dzięki bajkom, czy opowieściom możemy kształtować naszą latorośl. Dobrze jest odrobić tę lekcję, by nasze dziecko wzrastało wśród wartości, które są istotne dla naszej rodziny. Mamy na to ogromny wpływ. I czasem aż szkoda patrzeć, jak my- jako rodzice z tego nie korzystamy. Nie wiem, czy to przez zaniedbanie, czy brak czasu. Jednak dobrze jest przeznaczyć jeden wieczór, czy dwa na to, by prześledzić co interesuje nasze dziecko. Znaleźć takie książki, które są polecane. Poszukać streszczeń, a może właśnie zacząć słuchać audiobooków podczas jazdy samochodem z najmłodszymi.
Uwierzcie mi, że mamy już kilka takich czytanych opowieści za sobą i większość była interesująca również i dla mnie (np. „Detektyw Blomkvist” czytany przez Edytę Jungowską). Niestety wypożyczyłam z biblioteki również i taki audiobook, przy którym musiałam dużo komentować i tłumaczyć dzieciom, że takie zachowanie niekoniecznie jest dobre. A to jak zwracają się do siebie główni bohaterowie nie powinno mieć nigdy miejsca. Zatem nie zawsze treści są odpowiednie dla młodego słuchacza, czy czytelnika. Jednak do takich informacji można dojść. Wystarczy tylko chcieć.
Dzisiaj natomiast chcę Ci pokazać czasopismo, które bardzo polecam. Zostało opracowane przez psychologów i jest przeznaczone dla dzieci w wieku 6-10 lat. Nazywa się „Małe Charaktery”.
DLACZEGO DZIECKO MA CZYTAĆ CZASOPISMA?
Czasopisma dla dzieci są bardzo popularne. Szczególnie te, które są z postaciami z bajek. Widzę jak często ręce moich córek wędrują w stronę półki z magazynami.
Zaletą czasopism jest to, że są one kolorowe i mają zdecydowanie mniej treści niż książka. Opowieści są krótkie, a treść przemieszana jest z zadaniami do wykonania. To bardzo atrakcyjna forma dla młodszych.
Jednak w bajkowych czasopismach dla dzieci nie znajdziesz raczej rozwijających treści. To taka bardziej rozrywka, magazyn do oglądania. Zresztą wiele miesięczników dla dorosłych bazuje na tym.
Na szczęście ktoś pomyślał, że warto to zmienić. I na pierwszy ogień powstał magazyn dla dorosłych pt.”Charaktery”, a już od maja tego roku premierę miał magazyn psychologiczny dla dzieci pt. „Małe Charaktery”.
CO ZNAJDZIESZ W CZASOPIŚMIE „MAŁE CHARAKTERY”?
Myślę, że dobrze by było w tym miejscu przytoczyć misję jako powzięła redakcja magazynu:
Naszą misją jest wspieranie dzieci w kształtowaniu kompetencji psychospołecznych, komunikacyjnych, poznawczych, kreatywnych i logicznego myślenia, budowanie w nich poczucia własnej wartości i sprawstwa oraz wzmacnianie ich umiejętności rozumienia, wyrażania i regulowania emocji.
Edukujemy dzieci w aspekcie psychologicznym przez teksty literackie, zagadki, ćwiczenia i propozycje aktywności.
Dajemy rodzicom konkretne narzędzia potrzebne w wychowywaniu mądrych i szczęśliwych dzieci oraz w tworzeniu z nimi głębokich, opartych na zaufaniu więzi.
Powiem Ci, że takiej publikacji na rynku polskim mi brakowało. W treściach uwzględniana jest tożsamość malucha, podkreślane jest to, że jako jednostka jest ważne, podobnie jak jego uczucia. Ale to nie wszystko. Czasopismo rozwija dzięki edukacyjnemu aspektowi.
„MAŁE CHARAKTERY” OD ŚRODKA
Pokażę Ci teraz jak wyglądają „Małe Charaktery” w środku. I dlaczego warto zaopatrzyć się w taki egzemplarz.
W czerwcowym numerze na łamach miesięcznika młody czytelnik mógł przeczytać o tym jak oswoić smutek. Tekst, który pozwoli dziecku kształtować umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji.
Jest też tekst, który służy wzmacnianiu poczucia więzi z rodzeństwem. Pozwala kształtować umiejętność doceniania faktu posiadania rodzeństwa.
W publikacji maluch znajdzie też artykuł pt. „Pozszywany króliczek”. To opowieść o tęsknocie i rozczarowaniu. Ma ona na celu rozwijać umiejętności radzenia sobie z trudnymi uczuciami i powodować otwartość na nowe doświadczenia.
„Małe Charaktery” to również ciekawostki przyrodnicze, które mają na celu nauczyć czytelnika szacunku względem świata przyrody.
Nie zabrakło rownież informacji z zakresu nauk ścisłych.
Nie zabrakło też czegoś dla zwolenników rozwiązywania rebusów, czy zadań matematycznych.
Oczywiście to nie wszystko. Magazyn jest pełen wartościowych treści, które aż się prosi, by zgłębił młody człowiek.
CZAS NA PODSUMOWANIE
Jestem mamą, która woli sprawdzić, zanim coś odda w ręce dziecka. Nie chcę by moje córki „karmiły się” treściami, które są „marnej jakości” albo spowodują u nich niepożądane zachowania. Tym bardziej cieszę się, że miałam okazję zapoznać się z psychologicznym magazynem dla dzieci. To naprawdę czasopismo, które dobrze jest mieć w domu, pod ręką.
Więcej o czasopiśmie przeczytasz tu:
>> www.fmp.pl/male-charaktery-opis <<
JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY:
- podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ)
- pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
- zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
- dołączysz do nas na Instagramie