Jesień to doskonały czas na obserwację przyrody. Liście spadają z drzew i to może być pretekst do tego, by bliżej się im przyjrzeć.
W zależności od rodzaju drzewa- liście się różnią i można pokazać te różnice dzieciom.
Możecie stworzyć, tak jak my- zeszyt przyrodnika. Ale najpierw warto wybrać się do lasu i pozbierać liście. Różne, by potem móc wkleić je do zeszytu i podpisać.
JAK STWORZYĆ ZESZYT PRZYRODNIKA?
W zeszycie przyrodnika mogą się znaleźć wszystkie ciekawe fakty związane z przyrodą. Co tylko wraz z dzieckiem wymyślicie 🙂
U nas zeszyt przyrodnika rozpoczęliśmy od zebrania liści z różnych drzew liściastych, by potem móc rozstrzygnąć z jakiego drzewa spadły. Jednak skąd dziecko miałoby wiedzieć? Pomocna przy tym może okazać się „ściąga”. Czyli wykaz liści wraz ze zdjęciem i charakterystycznymi cechami.
Takich informacji jest wiele w Internecie. Ja się natknęłam na poniższe, wydrukowałam córkom i potem mogłyśmy przystąpić do pracy.
POMOCE NAUKOWE
Bardzo pomocny okazał sie wpis ze strony eduzpomyslem.wixsite.com oraz artykuł pana Radosława Ertela, z którego pochodzą poniższe wydruki (artykuł TUTAJ).
CO POTRZEBUJEMY, BY STWORZYĆ ZESZYT PRZYRODNIKA?
Oczywiście każde dziecko może zrobić swój zeszyt podróżnika jaki tylko zapragnie. My dzisiaj z kolei pokażemy jak stworzyłyśmy zeszyt z kolekcją liści, by łatwiej było dziewczynom je rozpoznawać. A potem można w zeszycie zapisywać czy wklejać inne przyrodnicze ciekawostki.
Co potrzebujemy?
-liście (z różnych drzew)
-zeszyt A4 (najlepiej czysty)
-klej w sztyfcie
-wydrukowane modele liści (patrz wyżej)
-grubą książkę
Liście, które udało się nam zebrać z dziećmi wkładamy do grubej książki na noc, by je spłaszczyć. Następnego dnia wyciągamy liście z książki i tworzymy nasz zeszyt przyrodnika. Porównujemy liście, które mamy z tymi ze zdjęć. Następnie wklejamy je do zeszytu i podpisujemy z jakiego drzewa pochodzą.
To świetna zabawa dla całej rodziny i przy okazji nauka. Spróbujcie koniecznie sami 🙂
JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY:
- podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ)
- pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
- zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
- dołączysz do nas na Instagramie