Jesień to doskonały czas na obserwację przyrody. Liście spadają z drzew i to może być pretekst do tego, by bliżej się im przyjrzeć. 

W zależności od rodzaju drzewa- liście się różnią i można pokazać te różnice dzieciom.

Możecie stworzyć, tak jak my- zeszyt przyrodnika. Ale najpierw warto wybrać się do lasu i pozbierać liście. Różne, by potem móc wkleić je do zeszytu i podpisać. 

zeszyt przyrodnika

JAK STWORZYĆ ZESZYT PRZYRODNIKA?

W zeszycie przyrodnika mogą się znaleźć wszystkie ciekawe fakty związane z przyrodą. Co tylko wraz z dzieckiem wymyślicie 🙂

U nas zeszyt przyrodnika rozpoczęliśmy od zebrania liści z różnych drzew liściastych, by potem móc rozstrzygnąć z jakiego drzewa spadły. Jednak skąd dziecko miałoby wiedzieć? Pomocna przy tym może okazać się „ściąga”. Czyli wykaz liści wraz ze zdjęciem i charakterystycznymi cechami. 

Takich informacji jest wiele w Internecie. Ja się natknęłam na poniższe, wydrukowałam córkom i potem mogłyśmy przystąpić do pracy. 

POMOCE NAUKOWE

Bardzo pomocny okazał sie wpis ze strony eduzpomyslem.wixsite.com  oraz artykuł pana Radosława Ertela, z którego pochodzą poniższe wydruki (artykuł TUTAJ).

liście

CO POTRZEBUJEMY, BY STWORZYĆ ZESZYT PRZYRODNIKA?

Oczywiście każde dziecko może zrobić swój zeszyt podróżnika jaki tylko zapragnie. My dzisiaj z kolei pokażemy jak stworzyłyśmy zeszyt z kolekcją liści, by łatwiej było dziewczynom je rozpoznawać. A potem można w zeszycie zapisywać czy wklejać inne przyrodnicze ciekawostki. 

liście co zrobić

Co potrzebujemy?

-liście (z różnych drzew)

-zeszyt A4 (najlepiej czysty)

-klej w sztyfcie

-wydrukowane modele liści (patrz wyżej)

-grubą książkę

liście

Liście, które udało się nam zebrać z dziećmi wkładamy do grubej książki na noc, by je spłaszczyć. Następnego dnia wyciągamy liście z książki i tworzymy nasz zeszyt przyrodnika. Porównujemy liście, które mamy z tymi ze zdjęć. Następnie wklejamy je do zeszytu i podpisujemy z jakiego drzewa pochodzą. 

To świetna zabawa dla całej rodziny i przy okazji nauka. Spróbujcie koniecznie sami 🙂

liście co zrobić

 


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ)
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do nas na Instagramie

 

Podziel się