Zaczęło się. Obserwuję znaki i sygnały. Patrzę na tą moją córkę starszą i wyciągam wnioski. Nakręcam się- tego się nie da inaczej nazwać.

Jakieś pół roku temu obaw nie było. Laura jako bardzo towarzyska dziewczynka doskonale odnajdywała się w grupie i domagała się towarzystwa innych dzieci. Z łatwością nawiązywała nowe kontakty. Dzisiaj im bliżej września jej zachowanie się zmieniło. Stała się bardziej skryta, chce przebywać ze swoimi ulubionymi koleżankami i kolegami, a z rezerwą przyjmuje poznawanie nowych dzieci. Czyżby decyzja o pójściu do przedszkola była niesłuszna?

Nie sądzę. Myślę, że ja jako mama bardziej się wyczuliłam na jej reakcje i być może podświadomie je wyolbrzymiam.

DSC_06066DSC_06233

Wiem za to, co zrobić, by ukoić swoje nerwy i nie przelewać wątpliwości na córkę.

1.  Nie rozmawiać przy dziecku o swoich obawach

Przyznam się, że nie zawsze się mi to udaje. To jest punkt, który z pewnością muszę sobie wziąć do serca.

2.  Pozytywne nastawienie, które należy przelać na dziecko

Mama chodziła do przedszkola, tata chodził i mieliśmy mnóstwo kolegów i koleżanek. Przedszkole jest fajne, będziesz tam bawiła się z innymi dziećmi i Panie będą się Wami opiekować. Czyli historie, dzięki którym zakiełkuje myśl, że przedszkole to świetna sprawa.

Szkoda tylko, że Lorcia nie do końca rozumie dlaczego mamy i Lili nie będzie przy niej. Musimy nad tym aspektem jeszcze popracować.

3. Zaangażować dziecko w przygotowania

Kapcie, kocyk wybrane przez szkraba specjalnie do przedszkola z pewnością sprawią, że nasze dziecko będzie wyczekiwało momentu rozpoczęcia roku przedszkolnego.

4. Zacząć przygotowywać wyprawkę odpowiednio wcześniej

Nie lubię robić coś na ostatnią chwilę. Panikuję wtedy i tworzy się nerwowa atmosfera. Z przedszkolem nie może tak być! Chcę, by cała wyprawka była skompletowana przynajmniej 2 tygodnie przed pierwszym dniem w nowej placówce. Wkrótce przedstawię Wam naszą listę niezbędnych rzeczy.

A dzisiaj coś, co warto zakupić wcześniej.DSC_0543

Będąc na spotkaniu organizacyjnym w przedszkolu dowiedziałam się, że najlepiej aby wszystkie rzeczy naszego dziecka były podpisane. Nawet kapcie/ buty. Przed oczami miałam wizję podeszwy podpisanej markerem. Na szczęście jest coś o wiele prostszego- podpisane.pl, czyli naklejki i wprasowanki i wiele innych!DSC_0572DSC_0552DSC_0568DSC_0551Na stronie podpisane.pl znajdziecie specjalny zestaw do żłobka/przedszkola, który oprócz różnych naklejek i wprasowanek  posiada worek z imieniem i nazwiskiem. Świetna sprawa.

DSC_06344DSC_0618DSC_06333A jak to jest z Wami? Panikujecie, czy raczej jesteście oazą spokoju? 🙂

Podziel się