Odpowiedni wymiar ubezpieczenia dla dziecka jest kluczowy dla jego niezmąconego rozwoju i wyrażania ciekawości świata. Dzięki szerokiej ofercie ubezpieczeniowej możesz wybierać spośród różnych wariantów polisy, w zależności od potrzeb i temperamentu twojej pociechy. Przeglądając propozycje prywatnych towarzystw ubezpieczeniowych, nie zapominaj o możliwości ochrony ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ubezpieczenie dziecka – ochrona na nieprzewidziane sytuacje

Dobre ubezpieczenie na życie to takie, które będzie skrojone na indywidualne potrzeby klienta. Ta sama zasada dotyczy ochrony najmłodszych. W przypadku dzieci ubezpieczenie pomaga nieco złagodzić konsekwencje ewentualnych wypadków czy incydentów mogących zaważyć na ich zdrowiu. Zakres ochrony między poszczególnymi polisami może się różnić, dlatego swój wybór powinieneś motywować charakterem oraz temperamentem dziecka. Jeśli ciekawość świata albo nieuważność podnoszą ryzyko nieszczęśliwych wypadków twojej pociechy, rozważ rozszerzony wariant zabezpieczenia w wybranym zakładzie.

Ochrona z ZUS – jak to działa?

Polisa zdrowotna dziecka jest przyznawana rodzicowi przez państwo automatycznie, jednak musi on dopełnić koniecznych formalności. W ramach takiej ochrony dzieci mogą korzystać z opieki zdrowotnej (kontrolne wizyty, szczepienia, hospitalizacja). To, co może zniechęcać do korzystania z takiej opcji ochrony, to na pewno dość długi czas oczekiwania na obsługę i kolejki do specjalistów.

Jak zgłosić dziecko do ZUS-u?

Państwowe ubezpieczenie będzie dostępne, jeśli zgłosisz dziecko na jeden z trzech poniższych sposobów:

  • osobiście w urzędzie pracy – jeśli jesteś tam zarejestrowany jako osoba bezrobotna;
  • z pomocą pośrednictwem pracodawcy lub zleceniodawcy;
  • osobiście do ZUS – jeśli jako rodzic prowadzisz działalność gospodarczą.

Warto pamiętać, że świeżo upieczeni rodzice mają tydzień na zgłoszenie noworodka do ubezpieczenia za pomocą specjalnego formularza ZCNA.

Prywatna polisa zdrowotna – największe zalety

Ze względu na nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy, dzieci często narażone są na różnego rodzaju infekcje. Polisa dla dziecka powinna przede wszystkim ułatwiać korzystanie w takich sytuacjach z pomocy zdrowotnej. Jej zakres zwykle obejmuje:

  • szczepienia;
  • wizytę u lekarza pierwszego kontaktu tego samego dnia;
  • wizytę u specjalisty bez skierowania w ciągu kilku dni;
  • nieodpłatne badania diagnostyczne;
  • wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki.

Zgłoszenie dziecka do prywatnej opieki jest mniej skomplikowane niż do ZUS. Tak naprawdę po wybraniu polisy i uregulowaniu pierwszej składki od następnego dnia można korzystać ze świadczeń. Do zawarcia umowy potrzebujesz jedynie danych osobowych dziecka. W przeciwieństwie do ubezpieczenia w ramach ZUS, prywatna polisa pozwala skorzystać z szybkiej pomocy. Dzięki elektronicznej rejestracji wizyta może odbyć się nawet w tym samym lub kolejnym dniu i będzie to fachowa konsultacja. Z prywatną polisą zdrowotną powrót dziecka do zdrowia jest o wiele sprawniejszy.

Dziecko możesz ubezpieczyć na kilka sposobów – wybór konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego czy decyzja o zgłoszeniu do ZUS powinna być podyktowana indywidualnymi względami. Zadbaj o to, aby rodzaj ubezpieczenia dziecka był wystarczający i by móc czerpać ze świadczenia jak najwięcej korzyści, kiedy zajdzie taka potrzeba.

 

*Wpis powstał w ramach współpracy z rankomat.pl

 


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do nas na Instagramie

Podziel się