Piszę ten post, bo zdaję sobie sprawę jak wiele osób nie ma pojęcia o tej chorobie i zapewne nigdy o niej nie słyszało. Ja też byłam wśród tych osób, aż  do zeszłego tygodnia.

Zadzwoniła do mnie wtedy szwagierka i opowiedziała, co takiego się wydarzyło w przedszkolu, do którego uczęszczał syn jej koleżanki. Doszło tam do tragedii. W ciągu jednego dnia zmarła dziewczynka, która miała objawy przeziębienia.

Dokładnie 17 lipca, 5-lenia dziewczynka pojawiła się w przedszkolu w Gdyni. Wyglądała na przeziębioną, ale bawiła się z innymi dziećmi. Następnego dnia trafiła do szpitala, chwilę trwało zanim zdiagnozowano u niej tę chorobę. Jeszcze tego samego dnia przetransportowano ją do szpitala w Gdańsku. Niestety nie udało jej się pomóc i zmarła następnego dnia.

Blisko 100 osób, w tym 44 dzieci, które mogły mieć kontakt z chorą otrzymało antybiotyki (więcej informacji TUTAJ).

CO TO ZA CHOROBA?

To inwazyjna choroba meningokokowa. Wywołuje ją chorobotwórcza bakteria MENINGOKOK. 

Słyszeliście kiedyś o niej? Moim zdaniem potrzeba bardziej nagłośnić zagrożenie, jakim jest ta bakteria. A zagrożenie jest bardzo realne, bo…

ŁATWO MOŻNA SIĘ ZARAZIĆ

Źródłem zakażenia może być tylko i wyłącznie człowiek. Zarówno chory, jak i bezobjawowy nosiciel. Meningokoki rozprzestrzeniają się drogą kropelkową (poprzez kichanie, kaszel), poprzez kontakt bezpośredni (np. pocałunek) lub przez korzystanie ze wspólnych naczyń, czy sztućców.

CZAS JEST BARDZO ISTOTNY

Zachorować może każdy, ale na zarażenie najbardziej narażone są dzieci do 5 lat. Czas jest tu bardzo istotny. Inwazyjna choroba meningokokowa może  doprowadzić do zgonu nawet w ciągu 24 godzin.

Na dodatek…

CIĘŻKO JEST ZDIAGNOZOWAĆ CHOROBĘ MENINGOKOKOWĄ

W przypadku tej choroby istotne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Niestety objawy są na tyle mało charakterystyczne (bardzo podobne do objawów przeziębienia), że działa to na niekorzyść chorej osoby.

TEST SZKLANKI

Przeważnie, choć NIE ZAWSZE  w trakcie choroby meningokokowej występuje wysypka wybroczynowa. Nieblednąca pod naciskiem. By to sprawdzić, można wykonać tzw. test szklanki. Jak wykonać test możecie się dowiedzieć TUTAJ.

 

Więcej informacji znajdziecie na TEJ stronie. Warto też porozmawiać o swoich wątpliwościach z pediatrą.

 

Ten post nie napisałam po to, by Cię straszyć. Tylko po to, by uświadamiać.

 

JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • polajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ) 
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco) ????
  • dołączysz do nas na Instagramie 

 

*Autor zdjęcia: Donnie

Podziel się