Geocaching to gra o której usłyszałam niedawno, a okazała się fajnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu z rodziną. Ale nie w domu, a na świeżym powietrzu. Gra ta łączy poszukiwanie ukrytego skarbu, zwiedzanie oraz frajdę, gdy uda się coś znaleźć. 

Ale od początku 🙂

GEOCACHING – CO TO JEST?

To gra terenowa, a jej nazwa pochodzi od gr. „geo” czyli Ziemia oraz ang.”cache”- chować, kryjówka. To gra praktycznie dla wszystkich, gdyż wystarczy mieć ze sobą odbiornik GPS, czyli choćby komórkę z odpowiednią aplikacją. 

Geocaching polega na poszukiwaniu tzw. skrytek, które zostały wcześniej ukryte przez innych uczestników zabawy. W takiej skrytce znajduje się dziennik odwiedzin do którego wpisują się wszyscy znalazcy. Oprócz dziennika w skrytce zazwyczaj są drobne upominki na tzw. wymianę. Jeśli więc znalazłeś ukryty skarb to możesz wziąć upominki. Jednak zasada jest taka, że zostawiasz równocześnie rzeczy o podobnej wartości lub wyższej. Wszystko dlatego, by nie okazało się po jakimś czasie, że skrytka jest pusta.

Jeśli interesuje Was historia  powstania geocachingu to możecie ją przeczytać na TEJ stronie. 

JAK ODNALEŹĆ SKRYTKĘ W GRZE GEOCACHING?

Wszystko dzięki lokalizacji miejsca ukrycia skrytki, która jest podawana przez założyciela. Są to współrzędne geograficzne miejsca, stąd też konieczny jest odbiornik GPS. 

Na stronie geocaching.pl znajdziecie mapę, na której zaznaczone są wszystkie skrytki. Posegregowane w zależności od stopnia trudności. 

Mało tego- każdy uczestnik może założyć swoją własną skrytkę i zachęcić innych do odnalezienia jej. My właśnie przymierzamy się do stworzenia takiego ukrytego skarbu.

GEOCACHING – JAK ZACZĄĆ?

Wystarczy stworzyć konto online na stronie www.geocaching.com lub w aplikacji Geocaching®, żeby rozpocząć przygodę. Pod tym adresem znajduje się największy zbiór skrytek i poszukiwaczy nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Rejestracja oraz korzystanie jest darmowe, przynajmniej w podstawowej wersji. Konto premium wiąże się już z opłatą miesięczną, jednak nie jest ono konieczne, bo i bez niego dobra zabawa jest gwarantowana. 

Dzięki aplikacji znajdziesz skrytki w pobliżu. Warto pamiętać, by wziąć ze sobą coś do pisania, by móc wpisać się do dziennika. Można zabrać ze sobą też jakieś upominki na wymianę. 

Co dalej? Kiedy znajdziesz schowaną skrytkę, podpiszesz się w dzienniku i nacieszysz się zawartością to potem odłóż ją tam, gdzie była. Na koniec możesz podzielić się swoją przygodą na stronie.

*Istnieje też polski odpowiednik geocaching.com, a dokładnie strona- www.opencaching.pl.  Zasięgiem obejmuje głównie teren Polski z nielicznymi wyjątkami. 

DLACZEGO WARTO ZAANGAŻOWAĆ CAŁĄ RODZINĘ W ODKRYWANIE SKRYTEK?

Dla jasności- my dopiero zaczynamy naszą przygodę z geocachingiem i nie jesteśmy specjalistami w tej kwestii. Jednak zauważyliśmy jak wiele pozytywnych emocji rodzi się podczas wspólnych, rodzinnych poszukiwań. 

geocaching

Dlaczego geocaching jest dla całej rodziny? 

  • zdecydowanie ciekawsza alternatywa dla gier komputerowych i telewizora -pójście w teren i poszukiwanie skarbów jednocześnie
  • wspólny czas na świeżym powietrzu i hobby
  • poznawanie otaczającego nas świata
  • odkrywanie atrakcji turystycznych oraz ciekawostek na temat okolicy, w której znajduje się skrytka (często chowający umieszcza informacja o charakterze krajoznawczym)
  • świetny sposób na przebycie kilkudziesięciu kilometrów na nogach (bo jak znajdziesz jedną skrytkę to szukasz kolejnej, która jest „w pobliżu”).

 

A teraz zobaczcie jak wyglądała nasza pierwsza przygoda z geocaching-iem 🙂

Znaleźliśmy pierwszą skrytkę, jednak została ona przez kogoś zniszczona, a jej zawartość wyrzucona…

geocaching

Radość ze znalezienia skrytki pod korzeniem drzewa- bezcenna:

Trzeba teraz odznaczyć znalezisko na stronie 🙂

A Wy próbowaliście kiedyś takiej formy zabawy? 

 


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ) 
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do nas na Instagramie 

 

 

Podziel się