Jest wiele trudnych tematów, które rodzice powinni poruszyć z dziećmi. Pomocne przy tym mogą okazać się edukacyjne, animowane filmiki. 

Są pewne zasady bezpieczeństwa, które dzieci powinny znać. Jako rodzice mamy obowiązek nauczyć maluchy podstawowych zachowań, które pozwolą im funkcjonować w dzisiejszym świecie. Zasady te tyczą się bezpieczeństwa- na przykład nie rozmawiania z obcymi, przechodzenia przez jezdnię w miejscu do tego przeznaczonym, czy też poznaniu numeru alarmowego.

Są też trudniejsze tematy- o tym, że nikt nie może nas dotykać w miejsca intymne, że trzeba wołać, gdy poczujemy się niepewnie, lub jesteśmy w niebezpieczeństwie.

W obu przypadkach animowane filmiki mogą pomóc nam- zacząć temat, lub go uzupełnić.

Bardzo ważne jest dla mnie bezpieczeństwo moich dzieci i chcę je uczyć prawidłowych zachowań. Myślę, że i Tobie taka lista edukacyjnych filmików może się przydać, zatem łap i korzystaj:

 

SIERŻANT POLI

To wesoła panda, która opowiada o bezpieczeństwie na drodze, o tym jak się zachować, w  chwili zagrożenia, lub gdy widzimy jakiś wypadek. 

GADAKI Z PSEM 

To animacyjna opowieść poruszająca najbardziej wrażliwe sfery bezpieczeństwa. O tym, że jako dziecko możesz powiedzieć „nie”, gdy czujesz się nieswojo. Nikt nie może Cię przytulać i całować, kiedy nie chcesz, by tego robił. A Twoje ciało należy do Ciebie, z kolei części intymne są szczególnie chronione. 

Język użyty w animacji jest łatwy do przyswojenia dla dzieci. Ten krótki filmik został wyprodukowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Myślę, że warto, aby już 5-6 letnie maluchy się z nim zapoznały. 

 

MYSZKA W PASKI

To animowany serial, który porusza różne tematy. Jeden z odcinków jest na temat numerów alarmowych, inny dotyczy dobrych manier. Sympatyczna Myszka z pewnością może stać się miłą postacią, która nauczy nasze dziecko przydatnych umiejętności. 

 

UBU

To sympatyczny kosmita, który uczy alfabetu, kolorów i wielu innych przydatnych rzeczy. 

 

SIECIAKI.PL

To propozycja do obejrzenia dla dzieci, które korzystają z Internetu- są porady, by szanować innych, nie hejtować, nie spotykać się z osobami poznanymi w sieci. 

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Nie ufaj osobom poznanym w sieci

 

SAFERINTERNET.PL

Saferinternet.pl – projekt, którego celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji. Wśród podejmowanych działań priorytetem jest edukacja, zarówno dzieci, jak i rodziców, a także podnoszenie kompetencji profesjonalistów w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu.

Na stronie (TUTAJ) znajdziecie kilka filmów, które poruszają temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Warto zapoznać z nimi dzieci. 

edukacyjny filmik

 

 

Jeśli znacie jeszcze ciekawe i wartościowe filmiki edukacyjne dla dzieci to koniecznie dajcie znać- będziemy uzupełniać listę. 

 


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ)
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do nas na Instagramie

Podziel się