Ten okres w życiu malucha jest czasem bardzo intensywnego rozwoju, który obejmuje wszystkie sfery życia. Spędzanie czasu z rówieśnikami i pod czujnym okiem specjalistów jest bardzo korzystne dla każdego dziecka. Chociaż przedszkole jest miejscem bezpiecznym i przyjaznym, to wielu rodziców ma obawy przed zapisaniem tam swojej pociechy. Sprawdź, jakie są największe korzyści z posłania dziecka do przedszkola!

Znalezienie opieki dla dziecka jest konieczne w przypadku pracujących rodziców. Jednak nawet jeśli jeden z rodziców nie jest aktywny zawodowo, zapewnianie dziecku prawidłowego rozwoju i kontaktu z rówieśnikami jest bardzo istotne. W przedszkolu maluch zdobywa umiejętności takie jak prawidłowe wyrażanie swoich myśli, wykonywanie czynności higienicznych czy głoskowanie. Jednak najważniejsze dla jego rozwoju jest wypracowanie zdolności społecznych, których trudno byłoby mu nabyć bez udziału rówieśników. Jednak nie wszyscy rodzice decydują się na posłanie swojego dziecka do przedszkola. Czego dotyczą ich obawy?

Zdobywanie umiejętności

Podczas przebywania w przedszkolu, dziecko uczestniczy w wielu zajęciach, które mają na celu rozwijanie różnych zdolności. Dzięki temu maluch jest lepiej przygotowany do nauki w szkole podstawowej. Głównymi umiejętnościami, które zdobywa przedszkolak, są te związane z samodzielnością – higieną, ubieraniem się, jedzeniem oraz dbaniem o swoje rzeczy osobiste. Bardzo ważne jest też zdobywanie coraz większej sprawności językowej. W przedszkolu dzieci poznają także głoskowanie, które ułatwia późniejszą naukę czytania i pisania.

Kontakt z rówieśnikami

Niezwykle istotnym aspektem rozwoju dziecka jest kontakt z rówieśnikami. Dotyczy to szczególnie jedynaków, które na co dzień widują się głównie z dorosłymi. Codzienne przebywanie w tej samej grupie pozwala na budowanie pierwszych relacji i więzi z innymi dziećmi. Kontakty z rówieśnikami uczą malucha dzielenia się, współpracy i kompromisów. Te umiejętności są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Opieka specjalistów

Ogromną zaletą przedszkola może być fakt, iż dzieci przebywają pod opieką osób posiadających odpowiednie kompetencje. Dzięki temu można mieć pewność, że proponowane zajęcia i zabawy są dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci, a także stymulują ich rozwój. Specjalista może też dostrzec różne problemy i nieprawidłowości, które umykają rodzicom. Dotyczy to zwykle wad wymowy lub postawy. Pedagog powinien także przekazywać rodzicom swoje uwagi dotyczące rozwoju dziecka. Problemy wychwycone na tym etapie zwykle można skorygować o wiele łatwiej niż u starszych dzieci.

Czy przedszkole ma jakieś minusy?

Jednak pomimo wielu pozytywnych aspektów przedszkola, wielu rodziców obawia się posłania tam swojego dziecka. Takie wątpliwości często wynikają z własnych, negatywnych doświadczeń. Jednak warto pamiętać, że w ostatnich latach zaszło wiele pozytywnych zmian, które uczyniły przedszkole zdecydowanie bardziej przyjazną instytucją. Popularną obawą są także częste infekcje. Te kwestie są bardzo indywidualne, jednak należy pamiętać, że przesadne chronienie dziecka przed kontaktem z drobnoustrojami wcale nie będzie korzystniejsze dla jego zdrowia.

*Wpis sponsorowany

 


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do nas na Instagramie

Podziel się