Z tymi problemami zmaga się niejedna mama niemowlaka. Ciemieniucha powróciła do nas też w czasie, gdy dziewczyny zaczęły chodzić do przedszkola. Odparzenia pieluszkowe? To również często spotykana dolegliwość u maluszków. Dzisiaj o tym, jak sobie radzić zarówno z jednym, jak i z drugim.

CIEMIENIUCHA- CZY JEST TAKA STRASZNA, JAK JEJ NAZWA?

Ciemieniucha to żółte, grube łuski, które pokrywają główkę dziecka. Mogą się pojawić również w okolicach brwi, czy za uszami (wtedy najlepiej skontaktować się z lekarzem). Najczęściej występuje kilka dni po urodzeniu dziecka.

Ciemieniucha- co jest jej przyczyną?

Najczęstszą przyczyną są nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołów łojowych (zbyt duża produkcja sebum). Jest to skutek działania hormonów matki, które krążą w organizmie dziecka.

Nadmiar łoju miesza się ze złuszczonym naskórkiem, następnie zasycha i tworzy się ciemieniucha.

U starszych dzieci ciemieniucha nie jest już tak oczywistą przypadłością. Jej powodem może być alergia, lub zapalenie skóry głowy i warto udać się z dzieckiem do lekarza.

Ciemieniucha- jak sobie z nią radzić?

Sama ciemieniucha nie swędzi, ani nie boli. Jednak nie można lekceważyć tej dolegliwości, gdyż łuski utrudniają oddychanie skóry głowy.

Najlepszym sposobem pozbycia się ciemieniuchy jest użycie oliwki, która ją zmiękczy. Smarujemy głowę dziecka, następnie przy użyciu miękkiej szczoteczki do włosów usuwamy łuski.

Szczegółowy poradnik dotyczy ciemieniuchy znajdziesz tutaj:

>>Ciemieniucha niemowlęcia- pielęgnacja krok po kroku<<

ciemieniucha

Kolejnym problemem z jakim zmagają się młode mamy są…

ODPARZENIA PIELUSZKOWE- DLACZEGO POWSTAJĄ?

Odparzenia powstają na skutek zbyt długiego kontaktu pupy dziecka z wilgocią i substancjami drażniącymi (takimi jak mocz, kał, czy pot).

Musimy przy tym pamiętać, że skóra niemowlaka jest dwukrotnie cieńsza, niż skóra dorosłego człowieka. Co za tym idzie jest delikatniejsza i potrzebuje specjalnej ochrony przed wilgocią.

Odparzenia pieluszkowe- jak do nich nie dopuścić?

Właściwa higiena oraz częsta zmiana pieluszki dziecka to podstawa.

W upalne dni konieczne jest też „wietrzenie pupy” 🙂 Co stoi za tym ciekawym zwrotem? Otóż to, że warto czasem zdjąć pieluszkę i pozwolić dziecku na nieco swobody. Oczywiście w odpowiednio przygotowanym do tego środowisku- nieprzemakalne prześcieradła na łóżku, podłodze, ścianach 😉 W zależności od ruchliwości dziecka. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku.

Jako rodzice powinniśmy pamiętać, by smarować pośladki odpowiednimi kosmetykami do pielęgnacji.

Odparzenia pieluszkowe- jak sobie z nimi radzić?

Kiedy na pupie dziecka niestety pojawi się rumień to nie należy panikować. Jednakże potrzebne jest natychmiastowe działania, by dziecko nie odczuwało dyskomfortu. Ponadto podrażniona skóra może stać się siedliskiem dla bakterii i grzybów, a co za tym idzie- odparzenia pieluszkowe mogą zacząć się rozprzestrzeniać.

Konieczna jest częste mycie zmienionej skóry. Używamy do tego czystej wody, następnie suszymy, wietrzymy pupę i na koniec smarujemy kremem na odparzenia. W ciągu kilku dni zmiany skórne powinny minąć.

Mam nadzieję, że nieco Ci pomogłam zaznajomić się z tematem 🙂

 

Przeczytaj także: Czy ząbkowanie może wywołać pieluszkowe zapalenie skóry?

 


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ) 
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco) ????
  • dołączysz do nas na Instagramie 

 

 

Podziel się