Ciąża- stan błogosławiony i czas, kiedy kobieta powinna zadbać o siebie bardziej niż zwykle. W końcu już nie tylko o nią tu chodzi. 

Jak się jednak nie pogubić w natłoku porad, które spływają ze wszystkich stron? Co jest istotne, a co już niekoniecznie? Dzisiaj chcę Wam przedstawić 8 rzeczy, o których łatwo zapomnieć w ciąży, a które mogą się przydać. Gotowe na poradnik ciążowy? Zatem zaczynamy. 

1. ODPOWIEDNIA DIETA W CIĄŻY

DIETA W CIĄŻY

Dlaczego zdrowa dieta jest taka ważna dla ciężarnych kobiet? Bo racjonalnie zbilansowane posiłki zapewniają przyszłej mamie i jej dziecku przyswajanie niezbędnych składników odżywczych. W trakcie ciąży większość zjadanych i wypijanych przez kobietę produktów jest transportowana z krwią przez pępowinę do płodu (oczywiście w różnym stężeniu). Dlatego tak ważne jest, by jedzenie było bezpieczne dla malucha. 

Często się mówi, że kobieta w ciąży musi jeść za dwoje. Jednak nie powinno tu chodzić o ilość jedzenia. Raczej o to, by dobierać takie pokarmy, które będą służyć zarówno mamie, jak i dziecku. Zatem jeść dla dwojga, nie za dwoje. 

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ DIETA W CIĄŻY?

Dobrze jest uwzględnić w jadłospisie wszystkie grupy produktów spożywczych. Nie należy zapominać o produktach zbożowych, warzywach i owocach (pamiętajmy przede wszystkim o ich dokładnym umyciu przed jedzeniem), do tego mleko i produkty mleczne, mięso, ryby, jaja (z uwzgędnieniem kolejnego punktu) oraz tłuszcze roślinne.  

CZEGO UNIKAMY W CIĄŻY?

alkohol w każdej postaci (etanol łatwo przenika do krwi i przez pępowinę jest transportowany do płodu, a  organizm dziecka nie potrafi go metabolizować. Zatem jest on toksyną, zatruwającą jego organizm).

słodzone napoje gazowane (zazwyczaj  są źródłem cukru i  zawierają sztuczne barwniki oraz konserwanty).

-ograniczamy słodycze (ze względu na cukier i sztuczne substancje) oraz fast foody (dostarczają wielu kalorii, ale nie mają wartości odżywczych).

– kawa i mocna herbata (mogą być przyczyną zaburzeń pracy serca płodu).

-unikamy surowego mięsa, jajek, surowych ryb oraz serów pleśniowych (mięso może być źródłem toksoplazmozy i listeriozy,  a w jajkach mogą być obecne bakterie prowadzące do salmonelli).

2. SUPLEMENTACJA

PRENASOL

Odpowiednia suplementacja w ciąży też nie jest bez znaczenia. Jednak zawsze lepiej najpierw w tej kwestii skonsultować się z lekarzem. 

Kwas foliowy, którego inna nazwa brzmi- witamina B9, jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do poważnych wad układu nerwowego.

Foliany są też dostępne w takich produktach spożywczych, jak brukselka, fasola czy groszek, ale ich ilość jest niewystarczająca.

Według zaleceń Programu Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej (obowiązuje on w Polsce od 1997 roku) kobieta w ciąży powinna do końca pierwszego trymestru przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. Taka dawka pozwala w dużej mierze na ochronę płodu przed wadami rozwojowymi, jak również wpływa korzystnie na rozwój łożyska. Ponadto zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego w czasie, gdy planujemy ciążę. 

DHA czyli wielonienasycony kwas tłuszczowy z grupy kwasów omega-3 to taki przekaźnik między komórkami nerwowymi w mózgu. Udowodniono, że zapobiega przedwczesnemu porodowi, a u dzieci poprawia ostrość widzenia. 

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje przyjmowanie w czasie ciąży nawet 600 mg DHA dziennie, a w przypadku ciąży zagrożonej porodem przedwczesnym – minimum 1000 mg DHA. 

Oba te składniki oraz jod, witaminy C i D znajdziemy w preparacie Prenasol DHA (dostępny TUTAJ).

3. DBAJ O AKTYWNOŚĆ W CIĄŻY

AKTYWNA W CIĄŻY

Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne mogą przygotować do porodu, a nawet sprawić, że przebiegnie on szybciej i będzie mniej bolesny. Ponadto regularny ruch dobrze wpływa na kondycję kobiety w ciąży i jej samopoczucie. Może też przyczynić się do zmniejszenia takich dolegliwości jak bóle pleców, czy obrzęki. Ćwiczenia sprawiają, że organizm jest bardziej dotleniony, co przekłada się na zdrowy sen, apetyt, czy pracę serca i płuc. To ostatnie z kolei ma wpływ na zdrowie płodu. 

Należy jednak pamiętać, iż nie wszystkie aktywności są wskazane dla osób ciężarnych. Sporty urazowe, takie jak choćby narciarstwo, jazda konna, czy jazda na rowerze należy wyeliminować. Wskazane są natomiast spacery, pływanie, czy specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży.

4. PIELĘGNACJA BRZUCHA

CIĄŻA

Skóra na brzuchu się rozciąga, a co za tym idzie- potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Dobrze jest zacząć działać jak najwcześniej, by uniknąć rozstępów. 

Pierwszą i podstawową rzeczą jest to, by zawsze używać kosmetyków, które są odpowiednie dla kobiet ciężarnych. W razie wątpliwości dobrze jest zapytać lekarza. 

Co jest wskazane? Podstawą są olejki roślinne, choćby takie, jak: kokosowy, lniany, czy migdałowy, które są naturalnymi emolientami. Zatem pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry i chronią przed nadmierną utratą wody. Bogate w witaminę E zabezpieczajacą przed utratą włókien elastyny i kolagenu (skóra nie traci elastyczności). 

Na rynku jest też cała masa balsamów, czy emulsji dedykowanych dla kobiet w ciąży. Zawsze można sięgnąć po taki gotowy produkt. Co istotne- dbaj o regularność- skórę brzucha nawilżaj codziennie, nawet kilka razy dziennie. Krem lub olejek wmasowuj okrężnymi ruchami przez kilka minut w skórę brzucha, nie zapominaj również o innych partiach ciała narażonych na rozstępy, takich jak uda i piersi. 

5. SZUKAJ SPRAWDZONYCH INFORMACJI

ZDROWEDZIECKO

Tak to się jakoś dzieje, że przyszła mama może liczyć na całą masę porad, nawet jeśli o nie nie prosi. Można się pogubić w natłoku informacji. Jak zatem wybierać te, które nie szkodzą, a mogą być inspiracją i sprawić, że kobieta poczuje się pewniej w swojej nowej roli? 

Warto sięgnąć po poradniki, szczególnie jeśli to nasza pierwsza ciąża. Coraz więcej pojawia się też podcastów, które mają na celu wspierać młode mamy. Ponadto szkoła rodzenia również jest dobrą opcją dla początkujących rodziców.

Gdzie jednak szukać porad, czy informacji na co dzień? Sprawdzonym miejscem jest portal zdrowedziecko.com . Jeśli jeszcze nie znasz tej strony to koniecznie zajrzyj. Nad treściami w nim zawartymi pracuje cały sztab specjalistów, począwszy od psychologów, dietetyków, specjalistki od logopedii, czy dietetyki płodności. Dzięki temu możesz mieć pewność, że porady tam uwzględnione nie są wyssane z palca. 

6. CZAS TYLKO DLA SIEBIE

Dobra książka, spotkanie ze znajomą, a może długa kąpiel z bąbelkami? Cokolwiek by to nie było to warto znaleźć czas tylko dla siebie. Moment, gdy zwolnisz i wsłuchasz się w swoje potrzeby. Ty też jesteś ważna, a Twoje samopoczucie ma wpływ już nie tylko na ciebie ale i na bezbronną istotę w Twoim brzuchu. Zadbaj zatem o siebie nie tylko dla siebie. 

7. ODPOCZYNEK JEST WAŻNY

To jest ten czas, gdy możesz z czystym sumieniem „odpuścić” na wielu płaszczyznach i zacząć od siebie mniej wymagać. Na co dzień masz na głowie całą rodzinę- obowiązki związane z dbaniem o dom, posiłki, porządki. Stop. Teraz Twój komfort i spokój są na wagę złota, bo nie jest tylko Twój. 

Zatem jeśli czujesz, że potrzebujesz drzemki w ciągu dnia- to znaczy, że jej potrzebujesz. Sama wiem, jak to jest. I mimo, że mam dwójkę dzieci w domu to co drugi dzień pozwalam sobie na krótki sen w południe. Czuję, że mój organizm się o to upomina.

Objętość krwi w organizmie zwiększa się w czasie ciąży o 30, a nawet 50%. Powiększa się także ilość krwi pompowanej przez serce w czasie jednej minuty. To wszystko obciąża, nie mówiąc już o narządach wewnętrznych, które ulegają przemieszczeniu, a wszystko po to, by zmieścić maleństwo. 

Masz prawo czuć zmęczenie i obciążenie. Masz prawo odpocząć.

8. ZADBAJ O WYGLĄD

ciąża

W ciąży czujemy się czasem ociężale. Szczególnie 3 trymestr jest wymagający i  brzuch zaczyna doskwierać. Łatwo wtedy popaść w apatię i czuć się nieatrakcyjnie. Musimy mieć jednak świadomość, że to minie. A w międzyczasie można poszukać ubrań, w których będziemy się czuć kobieco i które pozwolą nam dostrzec piękno w zmieniającym się ciele. 

To jak, spróbujesz?

A na koniec…

Łap małe podsumowanie w formie filmiku:

@mamine.skarby O tym warto pamiętać w ciąży 🤰🏼😉 IG: mamine.skarby #ciąża #rodzew2022 #prenasol #reklama #belly #pregnant #ciazowybrzuszek #pregnancy ♬ Just a Cloud Away – Pharrell Williams

 

 

WPIS POWSTAŁ W RAMACH WSPÓŁPRACY


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ)
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do nas na Instagramie
Podziel się