Wokół gamingu narosło wiele krzywdzących opinii, zwłaszcza w kontekście wychowywania dzieci. W rzeczywistości, gry wideo są świetnym źródłem wiedzy o świecie i mają ogromny wpływ na doskonalenie zdolności manualnych. Oczywiście, nie każda z gier zawiera treści odpowiednie dla osób niepełnoletnich, ale duża część z nich dedykowana jest najmłodszym. Sprawdź, jak bezpiecznie wprowadzić dziecko w świat gamingu i dlaczego z pewnością nie należy demonizować tej formy rozrywki!

Nowe gry, konsole i kolorowe panele PS5 sprawiają dzieciom ogromną radość. Wiele osób ze starszego pokolenia z rozrzewnieniem wspomina dawne rozrywki, którym dzieci i młodzież oddawały się bez reszty. Era Internetu zapoczątkowała jednak całkiem nowy świat – świat wirtualny, w którym wszystko jest możliwe. Zamiast z utęsknieniem wspominać minioną rzeczywistość, warto zastanowić się nad tym, czy ta obecna rzeczywiście jest aż tak zła? Gaming to wbrew pozorom świetna forma rozrywki i przyszłościowe hobby, które może przekuć się w naprawę lukratywne zajęcie. Zanim jednak do tego dojdzie, pokolenie rodziców musi nauczyć się zauważać dobre strony grania na konsoli. Oczywiście, każdy medal ma dwie strony. Brak kontroli i zainteresowania ze strony rodziców może skutkować tym, że dziecko zatraci się w świecie gier, zaniedbując tym samym swoje realne obowiązki. Co jest odpowiedzią na potencjalne zagrożenie związane z nadużywaniem konsoli? Pełne zaangażowanie rodziców, kontrola treści gry i czasu spędzanego przed ekranem oraz stanowcze wyznaczanie granic. Sprawdź, czego mogą nauczyć gry wideo i jak znaleźć odpowiedni sprzęt gamingowy dla dziecka!

Konsole i akcesoria – jak wybrać najlepszy sprzęt dla dziecka

Xbox, PlayStation czy Nintendo – to pytanie zadaje sobie każdy rodzic na etapie wyboru konsoli dla dziecka. Sprzęt gamingowy nie należy do najtańszych, dlatego warto poświęcić trochę czasu na zastanowienie się, która konsola będzie odpowiednia. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie gry można odtwarzać za pomocą jednego nośnika. Niektóre gry, takie jak cieszący się wśród najmłodszych ogromną popularnością Roblox, działa jedynie na konsolach Xbox. Jeśli jednak dziecko woli wcielić się w postać jednego z bohaterów Marvela, wówczas najlepszym wyborem jest PlayStation. Nie zapomnij też o efektownych gadżetach, takich na kolorowe pokrywy na konsolę, dzięki którym sprzęt gamingowy może stać się ciekawym elementem dekoracyjnym. Chcesz wiedzieć więcej na temat korzyści płynących z rozważnego wprowadzenia dziecka w świat gier? Czytaj dalej!

Sony Pokrywa PS5 Standard Starlight Blue – czym się wyróżnia

Wyprodukowana przez PlayStation Sony Pokrywa PS5 Standard Starlight Blue zapewnia solidną ochronę konsoli i umożliwia łatwy dostęp do wszystkich przycisków i kabli portowych. Pokrywa została wykonana z wytrzymałego tworzywa, które chroni sprzęt, a innowacyjny design obudowy sprawia, że sprzęt gaminowy staje się ciekawym elementem wyposażenia wnętrza.

Gaming – samo zło czy ciekawe i rozwijające hobby?

Rodzice, którym zależy na bezpiecznym wprowadzeniu dziecka w świat gamingu, powinni w pierwszej kolejności poznać zalety i wady tej formy rozrywki. Granie w gry wideo stwarza wiele możliwości, ale nadmierne i niekontrolowane korzystanie z konsoli, może przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego. Do najbardziej pozytywnych wartości gier wideo należą:

  • Złożona fabuła, która niejednokrotnie opiera się na faktach historycznych. Gry przygodowe i strategiczne mogą być doskonałym źródłem wiedzy o innych krajach i kulturach.
  • Duża ilość łamigłówek i zadań, które wymagają logicznego myślenia i wpływają na umiejętność przestrzennego postrzegania rzeczywistości.
  • Konieczność precyzyjnego poruszania kontrolerem ma pozytywny wpływ na rozwój motoryki i zdolności manualnych dziecka.
  • Gra z innymi uczestnikami buduje poczucie wspólnoty i pomaga dziecku rozwijać kompetencje społeczne.
  • Gry, które prezentują właściwą hierarchię wartości i słuszny sposób postępowania wobec drugiego człowieka, mogą nauczyć dziecko reagowania na niesprawiedliwość i nieodpowiednie zachowania innych osób w realnym świecie.

Wybieramy telewizor OLED — co należy wziąć pod uwagę? Sprawdź!

Rodzicu! Kontroluj grę swojego dziecka i czas spędzony przed ekranem!

Przed włączeniem jakiejkolwiek gry swojemu dziecku, każdy rodzic powinien z najwyższą starannością zapoznać się z jej treścią. Duża część gier wideo zawiera treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Mogą one negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka, a w skrajnych przypadkach wywołać reakcje, z którymi rodzice nie zawsze są w stanie poradzić sobie bez pomocy specjalisty. Obrazy zawierające przemoc i okrutne akty agresji nigdy nie powinny być eksponowane przed młodym graczem. Jako rodzic, masz pełne prawo i obowiązek kontrolować gry, w których uczestniczy Twoje dziecko. Oprócz tego, bardzo ważne jest, aby rodzice wyznaczali czas korzystania ze sprzętu gamingowego. Brak kontroli, naginanie zasad korzystania z konsoli i brak konsekwencji w utrzymywaniu swoich decyzji, może prowadzić do bardzo niepokojących zjawisk.

 

*Wpis powstał w ramach płatnej współpracy

 

 

Podziel się