Autyzm. Jak wiele wiesz o tym schorzeniu? Ja do niedawna jeszcze niewiele. Większość moich informacji na temat autyzmu czerpałam z mediów, czy też bazowałam na zasłyszanych informacjach.
Jednak zbliżający się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który będzie miał miejsce 2 kwietnia, zmobilizował mnie do zgłębienia się w ten temat. Temat, który jak się okazało- dotyczy 1 na 100 dzieci.
CZYM JEST AUTYZM?
Autyzm ma podłoże neurologiczne. To całościowe zaburzenie rozwoju dziecka, które powoduje, że dziecko rozwija się inaczej. Może ono stronić od kontaktu z otoczeniem, mieć problemy z dostosowaniem się do jakichkolwiek zmian w tym otoczeniu. Ale jakie dokładnie zachowania dziecka powinny nas, jako rodziców zaniepokoić?
JAKIE SĄ SYMPTOMY AUTYZMU?
Źródło: www.polskananiebiesko.pl
CZY AUTYZM DA SIĘ WYLECZYĆ?
Autyzmu nie da się wyleczyć. Jednakże wczesna diagnoza i konsekwentna terapia z pewnością dają szansę dzieciom z autyzmem na samodzielność i rozwój.
POLACY WCIĄŻ ZA MAŁO WIEDZĄ O TEJ CHOROBIE!
Jak pokazały wyniki „Ogólnopolskiego Badania Świadomości Autyzmu” Polacy mają bardzo pobieżną wiedzę na temat tego zaburzenia. Aż 95% badanych nie potrafi wyjaśnić czym on właściwie jest, a 54% czerpie wiedzę z filmów i seriali.
DLACZEGO WARTO UŚWIADAMIAĆ?
Niski stan świadomości może generować uprzedzenia czy stereotypy.
PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI!
2 kwietnia, w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu, Fundacja JiM realizuje ogólnopolską akcję „Polska Na Niebiesko”. Akcja ma na celu przybliżyć Polakom temat autyzmu i zmienić postawy mieszkańców naszego kraju. Tegoroczna edycja realizowana jest pod hasłem „Autyzm. Na całe życie”. Fundacja chce uświadamiać odbiorców, że osoby z autyzmem żyją z nim do końca swoich dni.
Fundacja JiM przygotowała szereg działań i materiałów edukacyjnych. Mieszkańcy z każdego regionu Polski mogą wydrukować list do władz lokalnych, informujący o idei akcji i zachęcający do współpracy. Mogą też zwrócić się z prośbą o podświetlenie budynku na niebiesko. Na stronie akcji dostępne są plakaty i ulotki edukacyjne oraz plik, który pozwoli zmienić zdjęcie w tle na Facebooku.
Jak jeszcze możesz pomóc? Wystarczy wejść na polskananiebisko.pl. Na dole strony znajduje się mapka z formularzem. Gdy uzupełnimy formularz- wtedy zostawiamy symboliczny balonik na mapie Polski. Za każdy balonik sponsor przekazuje 1 zł na diagnozę autyzmu w całej Polsce. Przesłaniem akcji jest zrobienie „całej Polski na Niebiesko”. Do dzieła!
*Autor zdjęcia tytułowego: Donnie
JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY:
- podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ)
- pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
- zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
- dołączysz do nas na Instagramie
Wspaniała inicjatywa, dobrze, że poruszasz ten temat na swoim blogu. Warto przełamywać schematy i budować ludzką wiedzę o autyzmie, bo wciąż jeszcze mamy tutaj wiele braków.
Zdecydowanie wciąż za mało wiemy, dzięki 🙂
Dziękuję za ten post. Sama mam córkę z ZA i zgadzam się, że poziom świadomości społeczeństwa o tym zaburzeniu jest zdecydowanie za mały. Na szczęście coraz więcej się o tym mówi, twój post jest bardzo czytelny! 🙂 (bo często nawet jak ktoś chce się zapoznać z tematem, to informacje są takie suche i medyczne, że trudno odczytać lekarski szyfr).
Dzięki za ten tekst. Idę zostawić swój balonik 🙂
Super, dzięki za zaangażowanie 🙂
Mysle że nie wszystkie symptomy zostaly wypisane.
Nieśwadomość na problemy rozwojowe jest duża. Rodzice nie ufają własnej intuicji i daja się zbyć ciociom i niekompetentnym lekarzom ” ma czas” „wyrośnie z tego” ” w przedszkolu się rozgada”
Przede wszystkim warto przypominać rodzicom, że najważniejsze jest aby wcześnie zdiagnozować dziecko, wtedy szanse na lepszy i łatwiejszy rozwój są o wiele większe.
Moja kuzynka pracuje z takimi dziećmi i cóż… każde jest inne. Jedne lepiej odnajdują się w społeczeństwie, inne zupełnie nie są w stanie w nim funkcjonować. Sama znam kilka osób z zespołem Aspergera i wiem, że są to bardzo zdolni ludzie, jednak kiepsko radzący sobie w relacjach towarzyskich, przez co są odbierani jako dziwacy i stają się powodem do kpin. To przykre.
Bardzo fajnie, że coraz więcej osób o tym mówi, bo temat faktycznie jest mało znany. Oby każdy głos pozwolił wyedukować jak najwięcej czytelników.
Nic nie wiem o autyzmie oprócz takich ogólnych bardzo informacjo, może dlatego że nie zetknęłam się bezpośrednio z tą chorobą…
Bardzo mało wiem o tej chorobie,teraz będę szukala informacji.