Autyzm. Jak wiele wiesz o tym schorzeniu? Ja do niedawna jeszcze niewiele. Większość moich informacji na temat autyzmu czerpałam z mediów, czy też bazowałam na zasłyszanych informacjach.

Jednak zbliżający się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który będzie miał miejsce 2 kwietnia, zmobilizował mnie do zgłębienia się w ten temat. Temat, który jak się okazało- dotyczy 1 na 100 dzieci.

CZYM JEST AUTYZM?

Autyzm ma podłoże neurologiczne. To całościowe zaburzenie rozwoju dziecka, które powoduje, że dziecko rozwija się inaczej. Może ono stronić od kontaktu z otoczeniem, mieć problemy z dostosowaniem się do jakichkolwiek zmian w tym otoczeniu. Ale jakie dokładnie zachowania dziecka powinny nas, jako rodziców zaniepokoić?

 

JAKIE SĄ SYMPTOMY AUTYZMU?

Źródło: www.polskananiebiesko.pl

CZY AUTYZM DA SIĘ WYLECZYĆ?

Autyzmu nie da się wyleczyć. Jednakże wczesna diagnoza i konsekwentna terapia z pewnością dają szansę dzieciom z autyzmem na samodzielność i rozwój.

POLACY WCIĄŻ ZA MAŁO WIEDZĄ O TEJ CHOROBIE!

Jak pokazały wyniki „Ogólnopolskiego Badania Świadomości Autyzmu” Polacy mają bardzo pobieżną wiedzę na temat tego zaburzenia. Aż 95% badanych nie potrafi wyjaśnić czym on właściwie jest, a 54% czerpie wiedzę z filmów i seriali

DLACZEGO WARTO UŚWIADAMIAĆ?

Niski stan świadomości może generować uprzedzenia czy stereotypy. 

PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI!

2 kwietnia, w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu, Fundacja JiM realizuje ogólnopolską akcję „Polska Na Niebiesko”. Akcja ma na celu przybliżyć Polakom temat autyzmu i zmienić postawy mieszkańców naszego kraju. Tegoroczna edycja realizowana jest pod hasłem „Autyzm. Na całe życie”. Fundacja chce uświadamiać odbiorców, że osoby z autyzmem żyją z nim do końca swoich dni.

Fundacja JiM przygotowała szereg działań i materiałów edukacyjnych. Mieszkańcy z każdego regionu Polski mogą wydrukować list do władz lokalnych, informujący o idei akcji i zachęcający do współpracy. Mogą też zwrócić się z prośbą o podświetlenie budynku na niebiesko. Na stronie akcji dostępne są plakaty i ulotki edukacyjne oraz plik, który pozwoli zmienić zdjęcie w tle na Facebooku.

Jak jeszcze możesz pomóc? Wystarczy wejść na polskananiebisko.pl. Na dole strony znajduje się mapka z formularzem. Gdy uzupełnimy formularz- wtedy zostawiamy symboliczny balonik na mapie Polski. Za każdy balonik sponsor przekazuje 1 zł na diagnozę autyzmu w całej Polsce. Przesłaniem akcji jest zrobienie „całej Polski na Niebiesko”. Do dzieła!

 

 

*Autor zdjęcia tytułowego: Donnie


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ) 
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco) ????
  • dołączysz do nas na Instagramie 

 

Podziel się