Audiobooki to świetna alternatywa do czytania na głos dzieciom. Takie słuchanie rozwija, a jeśli jeszcze mamy do czynienia z wartościowymi treściami to może kształtować młodego człowieka.
Puszczenie audiobooka lub podcastu jest dla malucha z pewnością bardziej rozwijające, niż włączony w tle telewizor. Do tego nie psuje się wzrok 😉 Ale chyba nie muszę Was przekonywać do tego, jak istotne jest, by dziecko stykało się z odpowiednimi treściami. Jako rodzice mamy na to ogromny wpływ.
Kiedy puszczać dzieciom audiobooki? Gdy chcemy aby maluchy w końcu usiadły i skupiły się na czymś w ciszy, kiedy jedziemy samochodem, albo w każdej innej sytuacji- w końcu podcast może lecieć „w tle”.
Zatem dzisiaj mam dla Was listę audiobooków i podcastów, które z pewnością warto puścić dzieciom z uwzględnieniem ich wieku.
1. CIOCIA JADZIA
Kategoria wiekowa: od 6 lat
Kto zna ciocię Jadzię choć trochę, ten wie, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Ciocia Jadzia śmieszy i uczy i jest ciocią, o jakiej marzy każde dziecko. Choć jest dorosła to jednak nie rozkazuje dzieciom, za to świetnie je rozumie i zawsze potrafi znaleźć radę.
Kiedy słucham tego audiobooka z moimi dziećmi to niejeden raz sama śmieję się z przygód cioci Jadzi.
Audiobook tom 1 dostępny TUTAJ, tom 2 TU, tom 3 TUTAJ.
2. DZIECI Z BULLERBYN
Kategoria wiekowa: od 5 lat
Są przyjaciółmi i nigdy się nie nudzą. Pudełko po cygarach zmieniają w tajemniczą Skrzynię Mędrców, a starą szopę w zbójecką kryjówkę. Ich Wiśniowa Spółdzielnia wysyła wiśnie w brzuchach za granicę. Jest tyle sposobów, żeby wesoło spędzić czas, choć w całym Bullerbyn nie ma komputera.
Audiobook można kupić TU.
3. DLACZEGO KĄPIESZ SIĘ W SPODNIACH, WUJKU?
Kategoria wiekowa: od 5 lat
„Dlaczego kąpiesz się w spodniach, wujku?” to książka znana również pod tytułem „My na wyspie Saltkråkan” to przygody szalonej pięcioosobowej rodzinki ze Sztokholmu, którymi zachwycą się nie tylko dzieci, ale i dorośli.
Melker – prawie pięćdziesięcioletni nieco rozkojarzony powieściopisarz, ale przede wszystkim tata, samotnie wychowujący czwórkę dzieci. Jego starsza, matkująca wszystkim córka – blond-włosa piękność Malin, dwu nastoletnich urwisów – Johan i Niklas, pakujących się w tarapaty i sześcioletni nadwrażliwy Pelle, miłośnik zwierząt, który jest w stanie wziąć w obronę, najbardziej jadowitą osę.
Ta zwariowana rodzinka ląduje na wyspie, z dala od miejskich wygód, w mocno nadgryzionym zębem czasu domu zwanym Zagrodą Stolarza, której jedną z atrakcji są dziury w dachu i kąpiąca z sufitu woda.
No i przede wszystkim dane im będzie spotkać rodowitych wyspiarzy. A wśród nich małą wścibską wyspiarkę Tjorven i jej ogromnego psa Bosmana. Dwie chłopaczary – Teddy i Freddy, które wpadną w oko naszym młodym kawalerom z miasta oraz szczerbatą Stinę zmyślającą bajki. Jeśli dodamy do tego całą masę zwierząt z foką, wielkim psem bernardynem i królikiem na czele – to mamy już cała menażerię i zapowiedź przygód, o jakich możemy tylko pomarzyć. Mamy wakacje na Saltkråkan, wyspie, którą zrodziła wyobraźnia Astrid Lindgren.
Audiobook można nabyć na TEJ stronie.
Podobne audiobooki: Dzieci z ulicy Awanturników, Lotta z ulicy Awanturników, Emil ze Smalandii.
4. MINUTA KOGUTA
Kategoria wiekowa: od 4 lat
W zagrodzie Pettsona pojawia się kogut – ku wielkiemu niezadowoleniu Findusa. Latem Pettson i Findus wybierają się na biwak, zimą obchodzą Boże Narodzenie. Staruszek Pettson i jego kot zawsze mają coś ciekawego do roboty.
Audiobook dostępny TU.
5. NIE MA NUDNYCH DNI
Kategoria wiekowa: od 5 lat
Mogłoby się wydawać, że życie ucznia trzeciej klasy poza porą wakacji nie jest specjalnie ekscytujące. A tymczasem Maćkowi każdy dzień przynosi nowe przygody. Niewątpliwie przyczynia się do tego jego kilkuletnia siostra, Oliwka, która potrafi czasami naprawdę skomplikować życie trzecioklasisty, ale też koledzy i czarnowłosa Matylda, która tak się różni od innych dziewczyn. Jeśli nawet dzień zaczyna się szaro i zwyczajnie, nigdy nie jest nudny.
„Nie ma nudnych dni” to pogodne i dowcipne opowiadania o przygodach Maćka, które polecamy.
Audiobook można nabyć TUTAJ.
Podobne tytuły: Opowiadania do chichotania.
6. DETEKTYW BLOMKVIST
Kategoria wiekowa: od 7-10 lat
Nasz ostatni hit- ta opowieść bardzo się spodobała mojej 7 i 8-latce. To pierwsza część przygód Detektywa Blomkvista.
Trzynastoletni Kalle Blomkvista próbuje rozwikłać zagadkę kradzieży drogocennej biżuterii sztokholmskiego bankiera.
Kalle Blomkvist chce być detektywem. Marzy o wielkich kryminalnych zagadkach, strzelaninach i pościgach za groźnymi przestępcami. Cóż z tego, skoro mieszka w małym miasteczku, w którym od lat nie wydarzyło się nic, co zasługiwałoby na miano nawet najmniejszej zbrodni. Pewnego dnia pojawia się jednak bardzo podejrzany osobnik. Detektyw Blomkvist od razu przystępuje do akcji.
Audiobook dostępny TUTAJ.
7. OPOWIADANIA DLA PRZEDSZKOLAKÓW
Kategoria wiekowa: od 4 lat
Zbiór opowiadań dla dzieci, których narratorem jest kilkuletni Tomek. Codzienne i niecodzienne zdarzenia widzimy jego oczami, a więc w sposób zwykle niedostępny dla dorosłych. Ciepłe, mądre i dowcipne opowiadania, których słuchanie sprawi wiele przyjemności dzieciom i dorosłym.
Audiobook dostępny TU.
Podobne tytuły: Opowiadania z piaskownicy, Piegowate opowiadania.
8. Pippi Pończoszanka
Kategoria wiekowa: od 6 lat
Pippi Pończoszanka nie chodzi do szkoły, ma walizkę pełną pieniędzy, jej koń mieszka na werandzie, a najbliższym przyjacielem jest sprytna i wesoła małpka Pan Nilsson. Z jej buzi nie znika uśmiech a płomiennie, rude włosy i piegi napawają ją dumą. Ma odpowiedź na każde pytanie. Nigdy się nie boi, jest tak silna, że potrafi podnieść dwóch policjantów i wyrzucić z domu szajkę złodziei.
Pippi dla dzieci to utożsamienie marzeń o przygodach i szczęściu.
Audiobook można nabyć na TEJ stronie.
Podobne tytuły: Pippi na południowym Pacyfiku, Pippi wchodzi na pokład.
9. PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK
Kategoria wiekowa: od 5 lat
„Na pierwszej lekcji, zaraz po wakacjach, było lepienie z plasteliny. Pani rozdała dzieciom zieloną i czerwoną plastelinę i dzieci lepiły, co same chciały. Bronka ulepiła gniazdo z jajeczkami; Wicuś ulepił grzybki; chłopcy z pod okna ulepili samoloty, a Tosia ulepiła mnie — takiego malutkiego ludzika”. Tak się zaczynają przygody Plastusia.
Audiobook dostępny TU.
Czas na podcasty, które są ogólnodostępne. Wszystkie poniższe podcasty możecie znaleźć na platformie Spotify.
1. ZDROWE SŁUCHOWISKO- LEKARZE DLA PRZEDSZKOLAKÓW
Kategoria wiekowa: od 4 lat
To słuchowiska dla dzieci, w których bracia Rodzeń- lekarze z zawodu, tłumaczą najmłodszym jak funkcjonują narządy w organizmie. Doradzają co jest zdrowe, a co niekoniecznie. Wspomagają kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych.
Ja już widzę jak wiele dobrego dało nam słuchanie zdrowego słuchowiska. Warto puścić je w tle choćby podczas zabawy dziecka. Polecam.
Podcast znajdziecie TUTAJ.
2. SŁUCHOWISKA OD ŚRODOWISKOWE CENTRA ZDROWIA PSYCHICZNEGO
Kategoria wiekowa: od 6 lat
To słuchowiska opowiadające o sytuacji, w której znaleźli się mieszkańcy lasu, w którym pojawił się groźny pył. Podcast świetnie opowiada o obawach, mówi jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Na dodatek jest bardzo na czasie- opowiada o izolacji.
Powstał po to, by pomóc dzieciom zrozumieć obecną sytuację- życie w czasach pandemii.
Słuchowisko dostępne TU.
3. OPOWIADANIA PRZYRODNICZE DLA DZIECI, KTÓRE CIĄGLE PYTAJĄ „DLACZEGO”- BLIZEJ LASU
Kategoria wiekowa: od 4 lat
Dlaczego drzewa rosną tak wysoko? Czy dzięcioła boli głowa? Czy drzewa potrafią mówić? Na te i inne pytania odpowiadają opowiadania przyrodnicze. Bardzo przyjemnie się ich słucha i z pewnością dzieci mogą się z nich wiele dowiedzieć.
Opowiadania dostępne TU.
Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi więcej rodziców zacznie puszczać swoim dzieciom audiobooki. To z pewnością wzbogaca wyobraźnię dziecka, ale jak widać- słuchowiska mogą też maluchy i starszaki wiele nauczyć.
JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY:
- podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ)
- pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
- zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
- dołączysz do nas na Instagramie