Audiobooki to świetna alternatywa do czytania na głos dzieciom. Takie słuchanie rozwija, a jeśli jeszcze mamy do czynienia z wartościowymi treściami to może kształtować młodego człowieka. 

Puszczenie audiobooka lub podcastu jest dla malucha z pewnością bardziej rozwijające, niż włączony w tle telewizor. Do tego nie psuje się wzrok 😉 Ale chyba nie muszę Was przekonywać do tego, jak istotne jest, by dziecko stykało się z odpowiednimi treściami. Jako rodzice mamy na to ogromny wpływ. 

Kiedy puszczać dzieciom audiobooki? Gdy chcemy aby maluchy w końcu usiadły i skupiły się na czymś w ciszy, kiedy jedziemy samochodem, albo w każdej innej sytuacji- w końcu podcast może lecieć „w tle”. 

Zatem dzisiaj mam dla Was listę audiobooków i podcastów, które z pewnością warto puścić dzieciom z uwzględnieniem ich wieku.

1. CIOCIA JADZIA

audiobook dla dzieci

Kategoria wiekowa: od 6 lat

Kto zna ciocię Jadzię choć trochę, ten wie, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Ciocia Jadzia śmieszy i uczy i jest ciocią, o jakiej marzy każde dziecko. Choć jest dorosła to jednak nie rozkazuje dzieciom, za to świetnie je rozumie i zawsze potrafi znaleźć radę.

Kiedy słucham tego audiobooka z moimi dziećmi to niejeden raz sama śmieję się z przygód cioci Jadzi. 

Audiobook tom 1 dostępny TUTAJ, tom 2 TU, tom 3 TUTAJ

2. DZIECI Z BULLERBYN

DZIECI Z BULERBYN AUDIOBOOK

 

Kategoria wiekowa: od 5 lat

Są przyjaciółmi i nigdy się nie nudzą. Pudełko po cygarach zmieniają w tajemniczą Skrzynię Mędrców, a starą szopę w zbójecką kryjówkę. Ich Wiśniowa Spółdzielnia wysyła wiśnie w brzuchach za granicę. Jest tyle sposobów, żeby wesoło spędzić czas, choć w całym Bullerbyn nie ma komputera.

Audiobook można kupić TU.

3. DLACZEGO KĄPIESZ SIĘ W SPODNIACH, WUJKU?

audiobooki

4. MINUTA KOGUTA

MINUTA KOGUTA AUDIOBOOK

Kategoria wiekowa: od 4 lat

W zagrodzie Pettsona pojawia się kogut – ku wielkiemu niezadowoleniu Findusa. Latem Pettson i Findus wybierają się na biwak, zimą obchodzą Boże Narodzenie. Staruszek Pettson i jego kot zawsze mają coś ciekawego do roboty.

Audiobook dostępny TU

5. NIE MA NUDNYCH DNI

AUDIOBOOK DLA DZIECI

Kategoria wiekowa: od 5 lat

Mogłoby się wydawać, że życie ucznia trzeciej klasy poza porą wakacji nie jest specjalnie ekscytujące. A tymczasem Maćkowi każdy dzień przynosi nowe przygody. Niewątpliwie przyczynia się do tego jego kilkuletnia siostra, Oliwka, która potrafi czasami naprawdę skomplikować życie trzecioklasisty, ale też koledzy i czarnowłosa Matylda, która tak się różni od innych dziewczyn. Jeśli nawet dzień zaczyna się szaro i zwyczajnie, nigdy nie jest nudny.

„Nie ma nudnych dni” to pogodne i dowcipne opowiadania o przygodach Maćka, które polecamy. 

Audiobook można nabyć TUTAJ

Podobne tytuły: Opowiadania do chichotania

6. OPOWIADANIA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

opowiadania dla przedszkolaków

Kategoria wiekowa: od 4 lat

Zbiór opowiadań dla dzieci, których narratorem jest kilkuletni Tomek. Codzienne i niecodzienne zdarzenia widzimy jego oczami, a więc w sposób zwykle niedostępny dla dorosłych. Ciepłe, mądre i dowcipne opowiadania, których słuchanie sprawi wiele przyjemności dzieciom i dorosłym.

Audiobook dostępny TU.

Podobne tytuły:  Opowiadania z piaskownicy, Piegowate opowiadania.

7. Pippi Pończoszanka

Pipi Pończoszanka

Kategoria wiekowa: od 6 lat

Pippi Pończoszanka nie chodzi do szkoły, ma walizkę pełną pieniędzy, jej koń mieszka na werandzie, a najbliższym przyjacielem jest sprytna i wesoła małpka Pan Nilsson. Z jej buzi nie znika uśmiech a płomiennie, rude włosy i piegi napawają ją dumą. Ma odpowiedź na każde pytanie. Nigdy się nie boi, jest tak silna, że potrafi podnieść dwóch policjantów i wyrzucić z domu szajkę złodziei.

Pippi dla dzieci to utożsamienie marzeń o przygodach i szczęściu. 

Audiobook można nabyć na TEJ stronie.

Podobne tytuły: Pippi na południowym Pacyfiku, Pippi wchodzi na pokład.

8. PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK

PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK

Kategoria wiekowa: od 5 lat

„Na pierwszej lekcji, zaraz po wakacjach, było lepienie z plasteliny. Pani rozdała dzieciom zieloną i czerwoną plastelinę i dzieci lepiły, co same chciały. Bronka ulepiła gniazdo z jajeczkami; Wicuś ulepił grzybki; chłopcy z pod okna ulepili samoloty, a Tosia ulepiła mnie — takiego malutkiego ludzika”. Tak się zaczynają przygody Plastusia. 

Audiobook dostępny TU

 

Czas na podcasty, które są ogólnodostępne. Wszystkie poniższe podcasty możecie znaleźć na platformie Spotify. 

1. ZDROWE SŁUCHOWISKO- LEKARZE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

ZDROWE SŁUCHOWISKO

 

Kategoria wiekowa: od 4 lat

To słuchowiska dla dzieci, w których bracia Rodzeń- lekarze z zawodu, tłumaczą najmłodszym jak funkcjonują narządy w organizmie. Doradzają co jest zdrowe, a co niekoniecznie. Wspomagają kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych. 

Ja już widzę jak wiele dobrego dało nam słuchanie zdrowego słuchowiska. Warto puścić je w tle choćby podczas zabawy dziecka. Polecam. 

Podcast znajdziecie TUTAJ.

2. SŁUCHOWISKA OD ŚRODOWISKOWE CENTRA ZDROWIA PSYCHICZNEGO

podcast

Kategoria wiekowa: od 6 lat

To słuchowiska opowiadające o sytuacji, w której znaleźli się mieszkańcy lasu, w którym pojawił się groźny pył. Podcast świetnie opowiada o obawach, mówi jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Na dodatek jest bardzo na czasie- opowiada o izolacji.

Powstał po to, by pomóc dzieciom zrozumieć obecną sytuację- życie w czasach pandemii.

 

Słuchowisko dostępne TU.

3. OPOWIADANIA PRZYRODNICZE DLA DZIECI, KTÓRE CIĄGLE PYTAJĄ „DLACZEGO”- BLIZEJ LASU

BLIŻEJ LASU PODCAST

 

Kategoria wiekowa: od 4 lat

Dlaczego drzewa rosną tak wysoko? Czy dzięcioła boli głowa? Czy drzewa potrafią mówić? Na te i inne pytania odpowiadają opowiadania przyrodnicze. Bardzo przyjemnie się ich słucha i z pewnością dzieci mogą się z nich wiele dowiedzieć.

Opowiadania dostępne TU

 

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi więcej rodziców zacznie puszczać swoim dzieciom audiobooki. To z pewnością wzbogaca wyobraźnię dziecka, ale jak widać- słuchowiska mogą też maluchy i starszaki wiele nauczyć. 


JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • podlajkujesz go albo udostępnisz (wpis TUTAJ) 
  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do nas na Instagramie 

 

Podziel się