Jako rodzice często zastanawiamy się co zrobić, by dzieciństwo naszych dzieci było niepowtarzalne. Czasami staramy się tak bardzo, że się zatracamy, gubimy sens. 

Nieraz nie potrafimy, albo nie jesteśmy w stanie poświęcić tyle czasu naszym dzieciom ile chcemy i jego brak rekompensujemy na różne sposoby. Myślimy, że rozwiązaniem jest kolejna zabawka, która jednak trafi w kąt po jednym dniu, albo i szybciej.  Bajkowy pokój to miły gest dla dziecka, ale niekoniecznie wtedy, gdy bawi się w nim samemu.

Czasem popadamy ze skrajności w skrajność. Chcemy aby nasze dziecko było zdrowe, silne, asertywne. Zatem gotujemy mu zdrowe posiłki, bardzo eko i bio, które niekoniecznie sam zainteresowany chce jeść. Wysyłamy na dodatkowe zajęcia, na które sami chętnie byśmy chodzili, gdy byliśmy młodziakami. A nasze dzieci nie mają zbyt wiele w tej kwestii do powiedzenia. Po czym w nas i dzieciach narasta frustracja.

A tymczasem można prościej i przyjemniej, wystarczy kilka kroków… Gotowi?

10 minut, a nie cały dzień

Tyle wystarczy, by pokazać dziecku, że jest ważne. 10 minut skupienia tylko na nim, poświęcenia pełnej uwagi bez wszelkich rozpraszaczy typu komórka, tablet. Czas, kiedy możesz pokazać, że jest najważniejsze. Możesz dyskutować, albo zagrać po raz 124356 w grę z Krainą Lodu. Uwierz mi, że te 10 minut da więcej niż cały dzień, gdy się tylko mijacie. Kiedy Twoje dziecko słyszy w kółko: „Nie teraz”, „Za chwilę”. Gdy wciąż czuje się odtrącane, to w końcu przestanie się domagać uwagi, a skutki mogą okazać się nieodwracalne.

Uwierz mi, że takie chwile bardzo zbliżają. I po jakimś czasie 10 minut przeradza się w pół dnia kiedy to zachwycacie się każdym zebranym patyczkiem, czy kamykiem.

Czas sam na sam

Masz więcej niż jedno dziecko? To wiedz, że każde z nich nieraz marzy, by spędzić trochę czasu sam na sam z mamą lub tatą. Gdy cała uwaga jest skupiona tylko na nim. Kiedy nie musi dzielić się rodzicem z bratem czy siostrą. Koniec końców taki czas sprzyja całej rodzinie- rodzeństwo ma chwilę, by zatęsknić za sobą i docenić siebie nawzajem, bo codzienność potrafi nieco zniekształcić obraz.

Moja Laura to nieraz skacze z radości, kiedy tylko on zachoruje. Bo to oznacza, że spędzi cały dzień z mamą, którą ma na wyłączność. I choć pracuję w domu, a opieka nad chorą córą nie zawsze wygląda tak, jakbym tego chciała to wielokrotnie słyszałam z ust mojej córki: „Mamo! Uwielbiam spędzać czas tylko z Tobą!”. A zaraz potem: „Możemy pójść już po Lilę do przedszkola? Bo ja tęsknię…”.

Używaj słowa „przepraszam”

To bardzo ważne, by dziecko widziało, iż rodzic też popełnia błędy. Nie jest chodzącym ideałem, a człowiekiem, który nieraz ma słabszy dzień. Ma do tego prawo. Jednocześnie umie przeprosić, gdy jego zachowanie ma wpływ na najbliższych. To ważna lekcja, którą mama może przekazać swojej córce/synowi. Bo na naszym przykładzie dzieci najwięcej się uczą.

Ja wymagam od moich dziewczyn, by przeprosiły, gdy zrobią coś złego. Z kolei moje dzieci zdarza się, ze mnie upomną: Mamo! Powinnaś przeprosić, bo krzyknęłaś, a wcale nie musiałaś.

Na tym opiera się zdrowa relacja. Bo przyznać się do błędu i umieć za niego przeprosić to nie taka prosta sztuka, jakby się mogło wydawać.

Całuj na dobranoc

Wieczór to taki czas podsumowania całego dnia. Tego co, było w nim dobre, a co niekoniecznie chcemy powtórzyć. Warto się wtedy zatrzymać na chwilę i gdy Twoje dziecko leży już w łóżku- przeanalizować mijający dzień. Spytaj się córki/syna co dobrego wydarzyło się tego dnia, przeproś jeśli akurat miałaś mniej cierpliwości, albo problemy w pracy przesłoniły radość ze wspólnego układania puzzli.

Ale ponad wszystko- ucałuj na dobranoc, podkreśl jak wiele dla Ciebie znaczy, jak bardzo kochasz. Niech każdego dnia usłyszy to chociaż raz…

Twórz wspomnienia- one zostaną na lata

Musimy pamiętać, że mózg naszego dziecka jest bardzo plastyczny i zmienia się poprzez doświadczenia- to one go kształtują (więcej pisałam w TYM poście). Zatem jako rodzice mamy wielką moc w swoich rękach- to od nas zależy jak nasz dorosły potomek będzie wspominał swoje dzieciństwo. Czy z łezką wzruszenia w oku, czy może z żalem.

Jako mama wiem, że zrobię wszystko co w mojej mocy, by nie dopuścić do realizacji drugiej wersji. Jednak na wspomnienia ma wpływ szereg czynników. Wiem jedno- starać się zawsze warto, w końcu mamy dla kogo J

Wspomnienia to nie tylko wspólne chwile, ale również zapach rosołu unoszący się w całym domu w niedzielę, wspólne siedzenie przy stole, a także wieczorny rytuał z bajkami w tle. To te rzeczy, które przez lata zostają wyryte w pamięci i wywołują uśmiech na twarzy.

Do dziś pamiętam smak gumy Turbo, czy Kaczora Donalda. Pamiętam jak z zapałem zbierałam papierki po gumach i wymieniałam się z koleżankami z przedszkola.

To są moje smaki dzieciństwa, podobnie zresztą jak chrupki kukurydziane, z których robiło się w przerwach między lekcjami różne kształty i figury 😀

Dzisiaj moje dzieci nie znają smaku gumy Turbo, za to smak chrupek jest im dobrze znany.

Dzisiaj mamy nieco większy wybór- chrupki występują w różnych kształtach, mogą mieć też jakikolwiek smak sobie wymarzymy.

Są też takie z serii zdrowych i pożywnych, czyli te, które mamy lubią najbardziej. Choćby Tygryski i chrupki kukurydziane z kaszą jaglaną. Kasza bogata jest w białko oraz witaminy z grupy B, zatem takie chrupki śmiało możemy podawać dzieciom jako zdrową przekąskę.

Jeśli i Ty chcesz się przekonać, czy Tygryski zasmakują również Twoim dzieciom to mam dla Ciebie dobrą wiadomość.

Możesz wziąć udział w konkursie i wygrać cały zapas chrupek wraz z wyjątkową zabawką interaktywną !

ZASADY:

1.Konkurs dla fanów Nasze Tygryski  i Mamine Skarby na Facebook’u (przez fanów rozumie się osoby, które polubiły oba profile)
2. Miło nam będzie, gdy udostępnisz plakat konkursowy i zaprosisz znajomych do zabawy (poprzez oznaczenie ich)
3. W komentarzu pod plakatem konkursowym napisz do kogo trafiłyby nagrody
4. Konkurs trwa od 27.02-10.03.2017 roku.
Promocja nie jest w żaden sposób sponsorowana, popierana, ani przeprowadzana przez serwis Facebook.

Do wygrania jest zestaw chrupek oraz zabawka interaktywna!

REGULAMIN:

1.Sponsorem konkursu jest firma Tygryski, a organizatorem blog Mamine Skarby (mamineskarby.pl).

2. Nagrodą w konkursie jest zestaw chrupek Tygryski oraz zabawka interaktywna DigiStage 

3. Konkurs trwa od 27.02-10.03.2017 roku.

4. Wysyłka nagrody tylko na terenie kraju.

5. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w ciągu 7 dni od zakończenia konkursu.

6. Zwycięzca zostanie wyłoniony przez organizatora i sponsora na podstawie subiektywnej oceny dotyczącej aktywności danego uczestnika w trakcie trwania konkursu (np. wartościowe komentarze na fanpage’u)*

*Z wyłączeniem osób, które wygrały w dwóch poprzednich konkursach na blogu Mamine Skarby

Promocja nie jest w żaden sposób sponsorowana, popierana, ani przeprowadzana przez serwis Facebook.

POWODZENIA!


WYNIKI!

Czas na wyniki. Zgodnie z regulaminem konkursu, zwycięzcą zostaje osoba, która była aktywna w trakcie jego trwania.

Dlatego też miło jest mi ogłosić, że nagroda trafia do…

Karoliny Kozłowskiej

Gratuluję serdecznie i proszę o kontakt ze sponsorem- Nasze Tygryski w ciągu 3 dni.

Podziel się