Są różne książki o wychowaniu dzieci. Jest ich tak naprawdę cała masa, więc czasem można się pogubić. Niektóre wręcz są wobec siebie sprzeczne.

Dzisiaj mam dla Was listę książek. Są to książki o wychowaniu, które nieraz otworzyły mi oczy, pomogły zrozumieć trudne zawiłości wychowania dwóch córek z małą różnicą wieku. Pozwoliły mi pojąć ich emocje, były niejako drogowskazem. Wiem, że jeszcze wiele lat starań przede mną, ale z pewnością jest łatwiej, gdy wiem jak należy się zachować w trudnych sytuacjach. A tych w macierzyństwie przecież nie brakuje…

W takim razie zaczynamy. Książki o wychowaniu dzieci polecane przeze mnie to:

1. Grzeczne dziecko, Daniel J. Siegel, Tina Bryson

To książka o wychowaniu dzieci, która pokazuje jak funkcjonuje mózg dziecka. Ile możemy od niego wymagać i jak rozmawiać z maluchami, by nas rozumiały.

Jest w niej mnóstwo przykładów i propozycji jak się zachować w problematycznych sytuacjach. 

Grzeczne dziecko napisał psychiatra i psychoterapeutka, którzy bazowali na odkryciach neurobiologii i własnym zawodowym doświadczeniu. 

książki o wychowaniu dzieci

2. Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły, Adele Faber, Elaine Mazlish

Ta książka o wychowaniu dzieci to kopalnia wiedzy. Pokazuje praktyczne ćwiczenia i daje wskazówki ułatwiające komunikację z dziećmi. 

Poradnik pokazuje historie z życia przeciętnej rodziny, a język w  jakim jest napisany jest bardzo przystępny. Najważniejsze są opisane doświadczenia przeciętnych rodziców, które mogą nam bardzo otworzyć oczy. Wszędzie problemy są podobne, ale grunt to znaleźć odpowiednie ich rozwiązanie. 

książki o wychowaniu dzieci

3. Rodzic jako przywódca stada, Jesper Juul

To książka o wychowaniu dzieci, którą przyznam, iż ciężko mi się czytało na początku. Wpływ chyba na to miał specyficzny styl Jespera Juul’a. Ale kiedy przebrnęłam przez pierwsze 10 stron, to okazało się, że to bardzo wartościowa pozycja. Pokazuje jak wiele się zmieniło w przeciągu ostatnich lat. Nasze role uległy degradacji, a dzieci potrzebują przywódców, by mogły się czuć szczęśliwe i spełnione. Autor pokazuje jak tego dokonać. 

Jesper Juul pokazuje, że można przewodzić dzieciom, a jednocześnie szanować ich godność, integralność i granice. Kluczowe są wartości, jakimi kierują się dorośli, ponieważ one tworzą jakość wzajemnych relacji i dają dzieciom siłę na resztę życia. Nie można wychować silnego i zdrowego człowieka, jeśli nie dba się o jego siłę i zdrowie już w dzieciństwie.

książki o wychowaniu dzieci

4. Wychowanie bez nagród i kar, Alfie Kohn

W tej książce autor pokazuje co tak naprawdę znaczy bezwarunkowa miłość wobec dziecka. 

Nadmierna kontrola wobec dzieci  ma szkodliwe skutki, a kary i nagrody wywołują presję sukcesu. Z tą presją z kolei dziecko nie zawsze potrafi sobie poradzić w dzisiejszym świecie.

Ciekawa i z pewnością warta uwagi książka, której autorem jest wybitny amerykański psycholog. 

książki o wychowaniu dzieci

5. 7 nawyków szczęśliwej rodziny, Stephen R.Covey.

Ta książka bardzo mnie poruszyła. Autor sam jest ojcem niezłej gromadki i pokazuje jak trudno jest stworzyć szczęśliwą rodzinę w dzisiejszym świecie. Łatwo zboczyć z „dobrego kursu”.

Na szczęście są uniwersalne nawyki, które należałoby codziennie pielęgnować i dzięki temu ma się szansę, by oprzeć się wewnętrznemu rozpadowi. I do tego nakłania Covey.

książki o wychowaniu dzieci

6. Siłowanki, Anthony T. DeBenedet, Lawrence J. Cohen

To propozycje zabaw, gdy kończą się nam pomysły na to jak spędzić czas z dzieckiem. Zabawy, które przyniosą frajdę zarówno dziecku, jak i mamie czy tacie 🙂

7. Ojcowska miłość, Josh McDowell

Tym razem propozycja dla tatusiów. O tym jak ważna jest więź z dzieckiem, jak wiele może wnieść w życie malucha otwarty i dostępny ojciec. On przygotowuje swoje dzieci do wchodzenia w interakcje społeczne z rówieśnikami w okresie dojrzewania i w dorosłym życiu.

książki dla ojców

8. Mocni ojcowie. Mocne córki, Meg Meeker

Kolejna propozycja dla ojców, ale ta książka występuje również w wersji dla mam synów pod tytułem: Mocne matki. Mocni Synowie. 

Tata L&L przeczytał ją i był pod jej silnym wrażeniem. Przyznam się, że przeczytałam kilkanaście stron, bo jak tylko z ciekawości przeczytałam fragment to wiedziałam, że muszę dokończyć cały rozdział. Książka z pewnością daje do myślenia. Pokazuje jak ważny jest ojciec w życiu córki i jak bardzo bagatelizuje się jego rolę… A szkoda.

„Autorka jest kobietą konkretną, odważną i doświadczoną. Dzieli się mądrością, którą zdobywała i układała sobie przez lata. Największą jej zaletą jest to, że jest kobietą. Sama była córką, ma trzy własne córki i jako pediatra pomaga wielu młodym dziewczętom. Meg Meeker świetnie pokazuje co jest ważne w ojcostwie z perspektywy córki. Za co będzie ojcu wdzięczna jako kobieta, mimo że na to samo złościła się jako dziecko czy nastolatka. Na co musi uważać ojciec, żeby nie zostawić w córce trwałej rany. Jak powinien ją kochać, jak chronić i w jakim stopniu ufać*”.

książki dla ojców

9. Proste rzeczy o rodzicielstwie, Luis Timm

Na koniec książka napisana przez ojca, który bardzo ceni sobie relację z dzieckiem. Dla niego rodzina jest wartością, o którą warto zawsze dbać. Udowadnia, że można pozytywnie przeżyć ojcostwo, jeśli się tylko chce zaangażować w relację z dzieckiem.

Mam nadzieję, że Cię nieco zachęciłam, by sięgnąć któregoś wieczoru po jedną z tych książek. Zapewniam Cię, że nie będzie to  czas stracony.

 

*Źródło: lubimyczytac.pl

Podziel się